09 Ekim 2014 Gecesi Gaziantep’te Yaşanan Olaylara Dair Rapor

1446

09 EKİM 2014 GECESİ GAZİANTEP’DE YAŞANAN OLAYLARA DAİR

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

GAZİANTEP ŞUBESİNİN RAPORU  

1-) 09.Ekim.2014 tarihinde Gaziantep’de Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Vatan, Ocaklar, Karayılan, Narlıtepe, Fırat Mahallelerine, bu muhitlerden olmayan, iki ayrı grup halinde bin kişilik bir saldırgan topluluğu bir kısmı bu Mahallelerin; batı tarafından bir kısmı doğu tarafından olmak üzere ellerinde silah, pompolı tüfek, pala tabir edilen büyük bıçaklar, çivili sopalar ve ellerinde bulunan benzer nitelikteki silahlar ile yürüyerek, Düztepe Sadıklar Caddesi’nde bulunan  Demokratik Bölgeler Partisi Şahinbey İlçe Binası önünde toplanmışlardır.

2-) Bu toplanma evvelinde 09.10.2014 gecesi saldırıları gerçekleştiren grup, ilk saldırıyı yaptıkları, Demokratik Bölgeler Partisi Şahinbey İlçe Binası önüne gelmeden evvel, saldırıların gerçekleştiği mahalden yaklaşık 2-3 km uzaklığında bulunan, Perilikaya Kavşağı mevkinde ellerinde açtıkları büyük bir Türk Bayrağı, yukarıda  belirtilen silahlar ve ‘’şehitler ölmez, vatan bölünmez’’, ‘’yaşasın işid’’ ‘’Allahu Ekber’’  gibi sloganlar ile, hedef aldıkları muhite doğru yürüyüşe geçmişlerdir.

3-) Bu yürüyüş esnasında, Vatan Mahallesi sakinlerinin beyanlarına göre saldırganlar Vatan Mahallesinin hemen yanında bulunan 25 Aralık Polis Karakolu önünden geçmişlerdir. Kolluk güçleri tarafından gruba yönelik  herhangi bir müdahale  uyarı,  ya da dağıtma girişimi olmamıştır. Yine medya da ve raporumuz ekinde bulunan görüntülere göre saldırganlar yürüyüşleri esnasında akrep diye tabir edilen zırhlı polis aracı üzerine çıkarak sloganlar atmış tezaghuratta bulunmuşlardır. Bunun üzerine polis aracı durmuştur.  Görüntülerden toplu halde yürüyen grubun silahlı olduğu aşikar olmasına rağmen, akrepte bulunan kolluk; bu gruba herhangi bir müdahale etmediği gibi dağılın uyarısında bulunmamıştır.

a-) Raporumuza esas aldığımız, görüştüğümüz mağdur ailelerinin, siyasi parti, stk temsilcilerinin, görgü tanıklarının beyanlarının ve yaşanılan olayların yansıtılması, kamuoyu ile paylaşılması bakımından, İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi olarak, raporumuzu olayların  üzerinden, 30 saat geçmeden yayınladığımızı belirtiyoruz. Gaziantep’de bulunan kamu kurumlarına ve özellikle 25 Aralık Polis Karakolu’na olay gecesine dair; karakol önünü gösteren, olayların gerçekleştiği yerlerde bulunan, mobese görüntülerinin olayların gelişim seyrinin tespiti ve faillerin bulunması bakımından önem taşımaktadır.

4-) Saldırıların gerçekleştiği mahalde bulunan, kimi kamu görevlileri çalıştıkları resmi dairelerin mesaiden 1 saat önce boşaltıldığını, resmi dairelerin erken kapatılmasının istendiğini belirtilmiştir.

5-) 09.Ekim.2014 gecesi, Gaziantep’de gerçekleşen saldırılarda toplanan grup toplanma nedeni olarak Ülke genelinde ve Gaziantep’de yaşanan Kobane protestolarını göstermiştir.

6-) Raporumaza konu 09.Ekim.2014 akşamı Gaziantep’de gerçekleşen saldırılarda, Ömer UÇAKER (27 yaşında) Süleyman BALCI (15 yaşında), Sevgi ALICI (16 yaşında), Şahin DAĞHAN (24 yaşında) hayatını kaybetmiştir.  3 yurttaş  ağır yaralanmıştır. Ağır yaralananlar dışında,  2’si kamu görevlisi olmak üzere 20’nin üzerinde vatandaş yaralanmıştır. Derneğimizin kayıtlarına ulaşabildiği 12 yaralıdan  birinin kesici alet ile yaralandığı, diğer bir yaralanın akrep isimli polis aracından atılan cisim ile kafatasının parçalanarak ağır yaralı kritik durumda bulunduğu, 4 yaralanın pompalı tüfekten çıkan saçma ile yaralandığı, geri kalan yaralıların ise ateşli silahlar ile vurulduğu ve vurulma yerlerinin genellikle baş bölgesi olduğu tespit edilmiştir.   

7-) 10.Ekim.2014 günü olaylardan bir gün sonra, derneğimize başvuran 12 kişilik bir aile evlerinin olay gecesi kurşunlandığını belirtilerek derneğimizden inceleme talep etmişlerdir. Talep üzerine derneğimizin 4 yöneticisibaşvurucu ailenin yaşadığı, ikamette incelemede bulunulmuş, evin durumu fotograflanmış kayıt altına alınmıştır.

a-) İkamette yaptığımız incelemede, başvurucu ailenin mukim bulunduğu 2 katlı yapının altında bulunan dükkanda ve üstünde yaşanılan evin 3 cephesinde  16 adet kurşun izinin bulunduğu tespit edilmiş ve fotoğraflanmıştır. Yine evde sıkılan silahlara ait olduğu düşünülen, 4 adet mermi çekirdeği bizzat gözlemlenmiştir.

b-) Başvurucu aile konuya dair beyanlarında, milliyetçi slogan atan grubun hemen yanında polis memurlarının bulunmasına rağmen müdahale edilmediği, kendilerinin siyaseten yurtsever bir aile olduklarını, bu saldırının hedef gözeten bir saldırı olduğunu  dillendirmişlerdir. Başvurucucuların yaşadığı ev yanında bulunan yan komşu dairelerde de 5’e yakın kurşun izi tespit edilmiş, fakat başvurucu ailenin yaşadığı evdeki kadar düzenli ve yoğun bir iz ve emareye rastlanmamıştır.

c-) Başvurucu ailenin iki ferdi olay gecesi ateşin başlamasından itibaren 155 polis imdatı 3’ten fazla kez aradıklarını fakat herhangi bir yardımın taraflarına ulaşmadığını beyan etmişler, arama kayıtlarından ve 155 kayıtlarından polis imdatı aramalarının ortaya çıkacağını beyan ederek; aradıkları telefon numaralarını derneğimize aktarmışlardır. Olaydan 1 gün sonra yine tutanak tutulması için 155’in arandığını fakat polis yetkililerinin, kendi güvenliklerinin olmadığını belirterek, gelmediklerini, polis tarafından olaylar başlamadan önceki üç gün boyunca kamera ile yaşadıkları muhitin kayıt altına alındığını beyan etmişlerdir.

d-) Başvurucu aile fertleri ve Güzelvadi Mahallesinde görüşme ve diyalog geliştirdiğimiz kişiler : ‘’ saldırganların kendi mahalleleri ve muhitlerinde oturmadığını, yıllardır bu mahallede oturmalarına rağmen saldırganları kendi yaşadıkları çevrede hiç görmediklerini, bu sebeple saldırganların planlı olarak başkaca mahallelerden ve bölgelerden toplanarak geldiklerini beyan etmişlerdir.’’

e-) Derneğimiz tarafından 09.Ekim gecesi olayların yaşandığı mahallelerde, bir gün sonra yapılan incelemede, Kobane’de yaşanan İşid saldırılarını protesto için 7-8 haftadır, hafta sonları, özellikle son bir hafta da her gece mahallede protesto eylemlerinin yapıldığı bu eylemlerde karşıt gruplar arasında bir çatışma olmadığı, halka yönelik bir saldırı olmadığı da beyan etmişlerdir. Çevrede görüşme yaptığımız esnaf bu paralel de beyanda bulunmuş, civarda bulunan okulun camlarının kırılmış olduğu tarafımızca gözlemlenmiştir.

f-) Olay gecesi binası yakılan ve kurşunlanan Demokratik Bölgeler Partisi yetkilileri, partilerin yakılmasından hemen sonra,itfaiyenin  gelmesine rağmen polis tarafından itfaiyenin bekletildiğini belirtilmiştir. Derneğimiz tarafından yapılan inceleme, fotoğraflama, videoya alma işlemleri neticesinde Demokratik Bölgeler Partisi Şahinbey İlçe binasının tamamen yakıldığı, bina önünde boş kovanların bulunduğu, içerideki sandalyeler dahil tüm eşyaların kullanılamaz hale geldiği gözlemlenmiştir. Yine bina içerisindeki, Kobane’ye yardım amaçlı toplanan ayni yardımların da zarar gördüğü ve kullanılmaz hale geldiği anlaşılmıştır.  Parti yetkilileri beyanlarında partilerinin saldırı esnasında, önce kurşunlandığını, akabinde derneğin kilitli olan kepenginin kesilerek; parti binasının yakıldığını beyan etmişlerdir. Yine Demokratik Bölgeler Partisinin Gaziantep Merkez İlçelerinden Şehitkamil İlçe Binasının da yakıldığı tespit edilmiştir.

d-) İtfaiyenin bekletilmesi  beyanı üzerine Derneğimiz yöneticileri Şehreküstü de bulunan Büyükşehir  İtfaiye Daire Başkanlığı’nda Daire Başkanı  ile görüşmüşlerdir. Görüşmede kendisine parti binası yanar iken, itfaiye araçlarının bekletilip bekletilmediği, göstericiler dahil, herhangi bir engelleme ile karşılaşılıp karşılaşılmadığı sorulmuştur. Cevaben : ‘’ Böyle bir durum olmadığını’’ beyan etmiştir. Derneğimiz yöneticilerin bu yönde bir  şikayet olduğunu belirtmesi  üzerine gergin durumlarda personeline öncelikle kendi güvenlikleri sağlanmaları talimatını tüm olaylar için verdiğini, belirtilen olay ile alakadar net bir bilgisi olmamakla birlikte; polisin itfaiye personelinin güvenliği için, itfaiyecileri bekletmiş olabileceğini belirtmiştir.

SONUÇ     :

09.EKİM.2014 tarihinde şehrimizde  yaygın bir şekilde ellerinde silahlar ile saldırgan şahıslar dolaşmasına rağmen kamu gücünü kullananların gerekli önlemleri almadığı, olaylar sırasında gerekli müdahalelerin yapılmadığı tespit edilmiştir.

Öldürme, ağır yaralama olaylarına rağmen etkin bir soruşturma, dellilerin toplanması ve faillerin yakalanması konusunda şüpheler oluştuğu tespit edilmiştir.

Yine şehrin raporumuzu yazdığımız an itibari ile dinginleşmediği, şehirdeki insanların ve özellikle farklı grupların haklı tedirginlikleri bulunduğu tespit edilmiştir.

Tüm bu raporumuz ve tespitlerimiz konusunda 09.10.2014 tarihinde Gaziantep’de yaşanan hak ihlallerinin takipçisi olacağız. 10.10.2014

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİ YÖNETİM KURULU