19-26 Aralık Maraş Katliam Anma Mitinginin Yasaklanması Ve Engellenmesi İle İlgili Gözlem Raporu

933

Pir Sultan Abdal Derneği Maraş Şubesi 19.12.2015 cumartesi günü yapılmak istenen anma mitingi için 14.12.2015 tarihinde valiliğe başvuruda bulunmuştur. 16.12.2015 tarihinde valiliğin, yazılı olarak verdiği yanıtla, “Etkinliklerin toplumsal gerginliği ve kamunun genel huzurunu onarılamayacak derecede bozacağı” iddiasıyla anmayı yasakladığını bildirdi. Valiliğin bu yasağına rağmen Pir Sultan Abdal Derneği Maraş şubesi Yörükselim Mahallesinde 19.12.2015 tarihinde basın açıklaması yapacağını bildirdi.

Basın açıklamasını gözlemlemek için ve Bu konu kapsamında yaşanabilecek hak ihlallerini raporlaştırmak için İHD heyeti kuruldu. Heyette; Selçuk Delibaş, Yener Döner ve İlhami Ülgen yer aldı.

19.12.2015 Cumartesi günü Yörükselim mahallesine basın açıklaması nedeni ile barikatlar kurularak halkın geçişine izin verilmemiştir. Heyetin bir kısmı içeri alınmayarak gözlem yapılmasına engel olunmuştur. Basın açıklaması yapılan yerde yurt dışından gelen alevi dernekleri ve yereldeki STK başkanları dışında hiç kimse alınmamış, hatta mahallede evine gitmek isteyenler bile mahalleye alınmamıştır. Ayrıca İl dışından gelen insanların tümüne Maraş’a girme yasağı getirilmiş, Maraş tam bir ablukaya alınmıştır.

Saat 13.30 sıralarında basın açıklamasına katılmak için gelen 27 üniversite öğrencisi alana girmek istediklerinde polis öğrencileri darp ederek üstlerini aramıştır ve polis arabasına bindirilmiştir. Basın açıklaması nedeniyle orada bulunan HDP MYK üyesi Hatice Altınışık ve İHD başkanı Selçuk Delibaş’a polislerin kalkanlı fiili müdahalesi olmuştur. Bu sırada olayı kanıtlamak için fotoğraf çeken Yener Döner’e dipçikle vurulmuştur. Müdahalelerden sonra terör şube müdürü ile öğrencilerin neden gözaltına alındığı görüşülmüş, görüşmeler sonucunda muhafaza için Emniyet Şube Müdürlüğü’ne götürüldükleri ve hastane kontrolünden sonra bırakılacakları öğrenilmiştir. Saat 17.30 sıralarında muhafaza edilen öğrenciler hastane kontrolünden sonra serbest bırakılmıştır.

Tüm bunların sonucunda heyetimiz; Aşağıdaki İnsan Hakları İhlallerini gözlemlemiştir.

1 – K. Maraş’ın ablukaya alınması(Tam bir ohal uygulaması) seyahat özgürlüğü kısıtlanmıştır.

2 – Basın açıklaması özgürlüğü ve insanların toplanma özgürlüğü engellenmiştir.

3 – İnsanların yas tutma ve ölülerini anma özgürlükleri engellenmiştir.

4- Kolluk Güçleri keyfi uygulamalarda bulunmuş, hukuk tanımaz, İnsan Hakkı tanımaz bir tutum sergilemiştir.

İHD Heyeti:

   Selçuk Delibaş                         Yener Döner                       İlhami Ülgen