Artık Anneler Ağlamasın, Coşkun Kırandi İçin Buradayız

Coşkun Kırandi kaçırılalı 19 gün geçti. Biz insan hakları savunucuları, aydınlar, sanatçılar, Sivil Toplum Örgütü yöneticileri o günden bugüne kaçırılan erin yaşam hakkının kutsallığına vurgu yapıp, sağ salim ailesine kavuşturulması için çağrılar yaptık.

Savaşın ve şiddetin toplumsal barışı yaraladığını, toplumsal sorunların ancak demokratik yöntemlerle, diyalog ve uzlaşma yoluyla çözümünün mümkün olduğunun altını çizdik.

Bugün, Coşkun Kırandi’nin ailesine kavuşturulması imkanlarının güçlendirilmesi için bizler buradayız.

Coşkun Kırandi için Türkiye kamuoyunda gelişen hassasiyet sonucunda Kırandi’yi alıkoyanlar, insan hakları örgütlerinin bölgeye gelmesi durumunda serbest bırakılabileceğini duyurmuşlardır. Yaşam hakkının kutsallığına olan inancımız, insani ve vicdani sorumluluğumuz gereği buradan bir kez daha çağrımız yineliyor Kırandi’nin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Coşkun Kırandi’yi sağ salim teslim almak için burada olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Ancak Tunceli’de şu anda yoğun askeri operasyonlar yapılmaktadır. Her an sıcak çatışma riski taşıyan böylesi bir ortamda sivil insanlar olarak bizlerin aktif bir rol oynayabilmesi oldukça güçtür. Bu vesileyle, alıkonulan eri güvenlik içerisinde ve sağ salim ailesine kavuşturabilmemiz için, resmi yetkililerin de duyarlılık göstererek güvenlikli ortam yaratmasını bekliyoruz.

Ayrıca, Coşkun Kırandi’nin serbest bırakılmasının 6. Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin ertelenmesinin toplumda yarattığı gerilimi düşüreceğine ve barışa katkı yapacağına inanıyoruz.

Yegane amacımız olan yaşam hakkını koruma adına başlattığımız bu girişimimizin, bir an önce sonuçlanabilmesi açısından herkesi sağduyulu davranmaya ve sorunun çözümü için katkı sunmaya davet ediyoruz.

Yusuf ALATAŞ Ferhat TUNÇ Bülent TAŞ Hasan ÇİÇEK
İHD Genel Başkanı Munzur Aydınlar Platformu Tunceli Baro Başkanı Tunceli Sendikalar Platformu

Bir cevap yazın