Türkdoğan: Yargı Kıskacına Rağmen Eylemlere Devam Edeceğiz

768

Türkdoğan: Yargı Kıskacına Rağmen Eylemlere Devam Edeceğiz

DİYARBAKIR – İHD Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınları tarafından bu hafta 145’incisi gerçekleştirilen “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” eyleminde Abdulvahap ve Tevfik Timurtaş’ın kaybediliş hikayeleri anlatıldı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yargı kıskacına rağmen eylemlerine devam edeceklerini kaydetti. Batman’da da “Kayıplar bulunsun failleri yargılansın” eylemine devam edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi 145’inci haftada Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Yoğun sağanak yağmura rağmen eylemi gerçekleştiren İHD, kaybedilenler ile faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin resimlerinin yer aldığı dev posteri yere sererken, kayıp yakınları da kaybedilen aile bireylerinin resimlerini taşıdı. Eylemde açılış konuşması yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici’nin konuşmasının ardından İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan söz aldı. Türkdoğan, kaybedilenlerle ilgili İHD öncülüğünde düzenlenen eylemler nedeniyle yargı baskısı ile karşı karşıya kaldıklarını ve tutuklamalar ile yıldırılmak istendiklerine dikkat çekti. Kaybedilenlerle ilgili etkili soruşturma ve kovuşturma yapılıncaya kadar ve Türkiye BM Kayıplar Sözleşmesi’ne taraf oluncaya kadar etkinliklerinin devam edeceğini söyleyen Türkdoğan, aksi halde insan hakları savunucuları olarak açılan davalarla yıldırılmayacaklarını kaydetti.

Türkdoğan’ın ardından bu haftaki eyleme katılarak destek veren SES Diyarbakır Şubesi adına konuşan Şube Başkanı Hülya Alökmen, kaybedilen ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenler arasında sendika üye ve yöneticilerinin de bulunduğunu belirterek, 90’lı yılların kara senaryosunun yeniden hayata geçirildiğini, buna rağmen Türkiye’nin yaşanılabilir bir ülke olması için mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Abdulvahap ve Tevfik Timurtaş kardeşlerin hikayeleri anlatıldı

Ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, 13 Ocak 1993 yılında Cizre’de gözaltına alınıp kaybedilen Abdulvahap Timurtaş ile 14 Ağustos 1993 yılında Cizre’de gözaltına alındıktan sonra infaz edilen Tevfik Timurtaş kardeşlerin hikayelerini anlattı. İstanbul’da çalışmak üzere evden ayrıldıktan sonra ailesi tarafından bir daha kendisinden haber alınamayan Abdulvahap Timurtaş’ın aynı günler içinde gözaltında bulunan iki kişinin Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğunu ve yoğun işkenceden geçirildiği bilgisini ailesine verdiğini hatırlatan Perinçek, emniyette tutulduğu kesinleşen Abdulvahap ile ilgili ailenin savcılığa yapmış olduğu başvurunun ise sonuçsuz kaldığını kaydetti.

Kardeşi Tevfik Timurtaş’ın ise 14 Ağustos 1993 günü evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındığını bildiren Perinçek, baba Timurtaş’ın savcılığa yaptığı başvuru sonrası oğlunun gözaltında tutulduğunun kabul edildiği kısa bir süre sonra serbest bırakılacağı söylendiği aktarıldı. 11 gün sonra oğlunun gözaltında olmadığını öğrenen baba Timurtaş’ın, Cizre Jandarma Karakolu’na gittiğini söyleyen Perinçek, bir komutanın refakati ile Şırnak Tugay Komutanlığı’na götürüldükten sonra öldürülmüş olan oğlunun babasına teslim edildiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eylemi yaparak eylemlerine son verdi.

BATMAN

Batman’da da İHD üyeleri ve kayıp yakınlarının düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi Gülistan Caddesi’nde yapıldı. Kayıpların fotoğraflarının açıldığı eyleme, İHD Batman Şube Başkanı Osman Künteş, BDP Batman İl Başkanı Mehdi Öztüzün, Batman Belediye Başkanvekili Serhat Temel, il, ilçe yöneticileri ile kayıp yakınlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Eylemde konuşan İHD Batman Şube Yöneticisi Nihat Ekinci, kayıpların akıbetini öğrenene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Ekinci, toprağa verilen HPG’li Mamhut Bor’u hatırlatarak, ölümlerin sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu ifade etti. Ekinci, “Her seferinde ölümler son bulsun diyoruz ama, AKP savaşı tırmandırmaya devam ediyor” diyerek yürütülen operasyonlara ve AKP politikalarına tepki gösterdi. KCK operasyonları adı altında gerçekleştirilen tutuklanmalara da tepki gösteren Ekinci, bir an önce tutuklamalara son verilmesini istedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi

(Diyarbakir Branch of the Human Rights Association)