Basın Ve İfade Özgürlüğü Cezalandırılıyor: Gazeteci Murat Akgül

913

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) verilerine göre halen 29 gazeteci, gazetecilik yaptıkları için cezaevlerinde bulunmaktadır.

Murat AKGÜL, Mardin’de faaliyet gösteren Mardin Arena gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü.

16.02.2015 tarihinde Mardinli işadamlarından Abdülkerim Adam ile yaptığı röportajın içeriğinde PKK Lideri Abdullah ÖCALAN ‘ı övdüğü gerekçesi ile hakkında 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi kapsamında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile 5 yıla kadar ceza istemi ile hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmıştır.

13.10.2015 tarihinde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2. Duruşmada duruşma savcısı 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi kapsamında propaganda suçundan cezalandırılması aynı zamanda basın yayın yolu ile suçu gerçekleştirildiği iddiası ile yarı oranında arttırılması talebinde bulunmuştur. Davaya bakan mahkeme ceza verilmesi halinde yarı oranında arttırma ihtimaline binaen ek savunma vermiştir.

Yargılama 22.10.2015 tarihine bırakılmıştır.

Gazeteci Murat AKGÜL özgür basın ilkeleri çerçevesinde anayasanın 28.maddesinde yazılı ilkeler çerçevesinde gazetecilik yapmıştır.

Sadece ve sadece gazetecilik yapmak istediği için yargılanan ve özgürlüğün kısıtlanması durumu ile karşı karşıya bulunan gazeteci Murat AKGÜL ile dayanışmak ,basın özgürlüğünü savunmak,özgür gazetecileri savunmak, demokratik toplumun olmasa olmaz kriterleridir.

Gazetecilik; Kamuoyunun aydınlanması, adaletin habercisi ve demokrasinin temelidir.

Türkiye’de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve gelişmiş demokrasilerin kabul ettiği ölçütlere uygun basın ve ifade özgürlüğü maalesef yoktur. Bu neden ile gazetecilik meslek odaları, sendikaları, kurumları gazeteci Murat AKGÜL ile dayanışmaya, sahiplenmeye çağırıyoruz.

 

MARDİN İHD