ÇANAKKALE İLİ BAYRAMİÇ İLÇE MERKEZİNDE 25.11.2009 TARİHİNDE KÜRT AİLELERE YAPILAN SALDIRI İLE İLGİLİ İNCELEME ARAŞTIRMA RAPORU

950

ÇANAKKALE İLİ BAYRAMİÇ İLÇE MERKEZİNDE 25.11.2009 TARİHİNDE KÜRT AİLELERE YAPILAN SALDIRI İLE İLGİLİ İNCELEME ARAŞTIRMA RAPORU

OLAY

25 KASIM 2009 tarihinde Çanakkale ili Bayramiç ilçesinde saat:20.30 sıralarında iki Kürt genci kimliği belirsiz gençlerle kız yüzünden bıçaklı kavga etmesi ile olay başlangıcında bir adli vaka olarak başladı. Yaşananlar bu aşamadan sonra siyasi ve toplumsal bir linç hareketi halini aldı.

HEYETİN OLUŞUMU

İnsan Hakları Derneği Çanakkale şube yönetim kurulu üyeleri; Hayrettin PİŞKİN, Zübeyir ÖZKAYA. EMEP Çanakkale İl Başkanı; Kenan ERKUL. DTP İl Başkanı; Ramazan KIRCA, DTP İl Başkan yardımcısı; Şeyhmus ASLAN.

YAPILAN GÖRÜŞMELER

Taner DEMİR (Evi taşlanan mağdurlardan, gözaltına alınan Tamer DEMİR’in amcası); Evlerimizin neredeyse bütün camları taşlanarak kırıldı. Atılan taşlardan biri kundaktaki çocuğumuzun yanına düştü, hayati tehlikemiz vardı. Evimizin bahçesinden içeri girerek kapılarımızı açmak için zorluyorlardı, çok korkmuştuk. Evimizde bulunan kuru sıkı tabanca ile birkaç el ateş ederek canımızı zor kurtardık. Aksi halde kapıdan içeri girerek bizleri linç edeceklerdi.

Olaylar şöyle başladı; 25.11.2009 tarihinde yeğenim Tamer DEMİR bir kavgaya karıştığı gerekçesiyle birahaneden zorla dışarı çıkarılıp polis otosuna bindirilmeye çalışılırken yeğenim polisin neden gözaltına almak istediğini bilemediğinden polise neden gözaltına almak istediğini sormuş, bunun üzerine polis biber gazı sıkarak, zorla yaka paça yeğenimi ve yanındaki arkadaşı Ceyhun GÖRMÜŞ polis otosuna sokup arka kapısını açarak orada birikmiş olan halka dövdürüyor.

Polis otosuyla karakola götürülen yeğenimi karakolun önüne toplanan halk karakoldan çıkarıp dövmek istiyor. Bu kalabalığı yönlendiren; MHP’li Tevfik KIYI, MHP’li Kenan AYGÜN, belediye parkı işletmecisi Nejdet POZAM ve ilköğretim okulu müdürü Hasan YÜKSEL kahvehaneleri dolaşarak Kürtlerin polislere saldırdığını, polisleri yaraladığını ve gözaltına alınanların bölücü devlet düşmanı olduğu söylentisini etrafa yayıyorlar.

Bu gurup “Bayramiç Kürtlere mezar olacak” “Bayramiç içeri Kürtler dışarı” sloganlarıyla polis karakolunun önünden şehrin biraz dışında olan tepecik mahallesine kadar evlerimizin önüne kadar çarşının ortasından yürüyerek yaklaşık iki kilometre yürüyerek kenti boydan boya dolaşıyorlar. Bu kalabalık çarşıdan geçerken kahvehanelere girip “Kürtler Bayramiçlilere küfür etti Bayramiçli değilmisiniz ne oturuyorsunuz, kalksanıza” diyerek kahvehanedekileri boşaltarak sokağa çıkmaya zorluyor ayrıca, “geri döndüğümüzde bu kahvehaneyi açık görürsek o zaman siz de görürsünüz gününüzü” diyerek tehdit ediyorlar. 

Saat: 22.30 civarı evlerimizin önünde toplanan kalabalığın yanında ilçe emniyet müdürü Alaattin TEKİN, ilçe kaymakamı Şahin ASLAN da bulunuyordu. Bu kalabalık gece Saat:24.00 e kadar evlerimizi taşladı.

Gece Saat 24.30 da dağılan kalabalıktan sonra gece Saat:02.30 civarında 17 TC 522 plakalı ford connet koyu renkli otomobilden Berkant DEMİR yanında karanlıkta yüzünü göremediğim bir kişi ile birlikte av tüfeği ile bizim içinde bulunduğumuz eve doğru iki el ateş ettiler. Hemen 155 polisi arayarak durumu bildirdik ancak hiçbir polis gelmedi.

Talip DEMİR (Evi taşlanan mağdurlardan, gözaltına alınan Tamer DEMİR’in babası); Evlerimiz taşlanırken evimizin biraz aşağısında ana caddede jandarma ekibi vardı. Gece Saat:02.00 sıraları jandarma ekibi çekildi gitti. Evimizin yukarısında bulunan polisler de çekildi. Daha sonra 17 TC 522 plakalı otomobilden evimize doğru ateş edilmeye başlandı, mermiler evimizin önüne düşüyordu. 155 polisi aradık ‘tamam ekip göndereceğiz’ dediler ama ne polis ne de jandarma kimse gelmedi.

Ayrıca Bacanağım olan Fahrettin BAYDO bir başka bıçaklama olayından dolayı cezaevindedir. 22 Aralık 2009 tarihinde duruşması vardır, büyük ihtimalle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılacaktır. Bu nedenle bize ayrıca baskı yapılmakta Fahrettin BAYDO’nun Bayramiç’e gelmemesi, gelirse Kürtlere karşı çok büyük olaylar olacağı söylenmektedir. Geçtiğimiz yerel seçimlerde MHP’li belediye başkanı komşumuz olduğu için onu destekledik.

Fatih DALDAL (Büfe işletmecisi); Olaylara karışanlar aslında hep çoluk çocuk diyebileceğimiz işsiz güçsüz gençlerdi. Genellikle MHP eğilimli kişilerdi.

Nejdet POZAM (Belediye Parkı İşletmecisi); Bizim için Kürt-Türk diye ayırım yapmak söz konusu olamaz. İyi insan vardır, kötü insan vardır. Bu evleri taşlananlar Bayramiç’te gayri meşru işler yapan, Bayramiç’te sevilmeyen insanlardır. Ayrıca 4 ay önce çıkan olaylarda bıçaklama olayına karışan ve halen tutuklu bulunan şahıs eğer Bayramiç’e gelirse Bayramiç gene karışır. Çünkü bu şahısta sevilmeyen bir kişidir.

Birol MUTLUAY (Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı); Olayların olduğu gece ben de acaba kalabalığı dağıtabilir miyim diye karakolun önüne gittim fakat dağıtamadım. Yürüyüşe geçtiklerinde baktım ki bir etkim olmuyor bende bıraktım evime gittim.

Partimizin Demokratik Açılım Programı nedeniyle demokrasi, insan hakları, ayırımcılık konularında biraz daha hassas davranmaktayım. Bu olaylara kesinlikle hiçbir parti üyemizin katılmadığını söyleyebilirim. Basında abartıldığı gibi 2000- 2500 kişi değil en fazla 300 kişilik bir gurup toplanmıştı, hepsi gençti genellikle MHP eğilimli insanlardı.

Ayrıca 4 ay önce çıkan olaylarda bıçaklama olayına karışan ve halen tutuklu bulunan şahıs eğer Bayramiç’e gelirse Bayramiç gene karışır. Çünkü bu şahıs Bayramiç’te sevilmeyen bir kişidir.

Ali İhsan İŞCEN (MHP İlçe Başkanı); Bu olayları tasvip etmemiz mümkün değil. Olayların olduğu gece bende acaba kalabalığı dağıtabilir miyim diye gittim fakat dağıtamadım. Saldırıya uğrayanlar da bizim seçmenlerimizdir. Olaylara karışanlar basının abarttığı gibi 2000 – 2500 kişi değil en fazla 200-300 kişilik bir grup toplanmıştı.

Musa AYAZ (Bayramiç Cumhuriyet Başsavcısı);  Olaylarla ilgili soruşturma devam ediyor. Şu anda kimlik tespit çalışmaları devam ediyor, kimliği tespit edilenler ifadeye çağrılıyor.

YAPILAN TESPİTLER

Olay yerinde dört evin camlarının kırıldığı, bu evlerin ikisinin altlı üstlü şekilde iki katlı olduğu, diğerlerinin biraz daha birbirinden uzak ayrı ayrı iki ev olduğu, kalabalığın çarşıdan evlerin olduğu yer olan Tepecik mahallesine kadar yürüyüş mesafesinin aşağı yukarı iki kilometre olduğu,

KANAAT VE SONUÇ

KANAAT: Heyetimiz 25 Kasım 2009 tarihinde Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde meydana gelen olayda, güvenlik güçlerinin, kasıtlı ve ihmalkâr davrandıkları kanaatine varmıştır.

SONUÇ: Türkiye’nin altına imza attığı uluslar arası hukuk ve demokrasi metinlerine uyum göstermediği, farklı etnik yapıların bir arada güvenli bir biçimde yaşamasını güvence altına almakla yükümlü olan devletin bu olayda yükümlülüğünü yerine getirmediği sonucuna varmıştır.

Hayrettin PİŞKİN

Zübeyir ÖZKAYA

Kenan ERKUL

Ramazan KIRCA

Şeyhmus ASLAN

İHD Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Üyesi

İHD Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Üyesi

EMEP İl Başkanı

DTP İl Başkanı

DTP İl Başkan Yardımcısı