ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Av. Münip Ermiş Derhal Serbest Bırakılsın!

592

Siyasal iktidarın OHAL ve KHK’larıyla toplumsal muhalefeti baskı altına alma faaliyetleri devam ediyor. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş’in de aralarında olduğu 26 avukat 6 gündür Antalya Emniyetinde gözaltında tutuluyor. OHAL KHK’ları ile Ceza Muhakemesinin hükümleri bir kenara bırakılarak, avukatların ev ve ofisleri polisler tarafından arandı ve el koyma işlemleri yapıldı. Avukat hakları çiğnendi.

Aldığımız bilgilere göre Av. Münip Ermiş ve bazı avukatların emniyette ifadeleri polis tarafından alındığı ve bu işlemlerin gözaltının 4. gününde bittiği halde gözaltında tutuldukları ve böylece gözaltının en azından 2 gündür keyfi olarak sürdürüldüğü anlaşılmaktadır.

Av. Münip Ermiş’in FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınması skandaldır. Kurumlarımız bünyesindeki İstanbul Protokolü eğitimlerine eğitici olarak katkı sunan, insan hakları savunucusu olarak işkenceye karşı mücadele eden, çevre hakkı konusunda avukatlık yapan bir insan hakları savunucusunun bu şekilde suçlanıp, FETÖ torbasına atılması kabul edilemez.

Münip Ermiş ve haksız yere gözaltına alınan avukatların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği

Türk Tabipleri Birliği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı