DAHA KAÇ ÇOCUK ÖLSÜN!

463

11.11.2010 tarihinde Şırnak idil İlçesi Kovak köyünde 4 yaşındaki Rujiyan İdem ve 7 yaşındaki Beşir İdem, buldukları cismin patlaması sonucu yaralandılar. Rujiyan hayatını kaybetti. Beşir her iki kolunu kaybederek yaralı kaldı.

Kovak mezrası, 1990 yılları arasında boşaltılan köyler arasında yer alıp yol üzerinde bulunması nedeni ile askeri kontrol noktalarının bulunduğu bir arama noktası olarak kullanıldı. 2000 yıllardan sonra köye birkaç aile geri döndü.

Son bir ay içinde Şırnak ilinde iki serbest patlayıcı vakasında 2 çocuk yaralandı. 2 çocuk öldü. 5 Ekim’de Ahmet İMRE, 11 Kasım’da Rujiyan yaşamını yitirdi. Geride yaralı iki çocuk kaldı.

Ülkemizde çatışmalı ortamdan kaynaklı olarak mayın ve serbest vakaları sürekli yaşanmaktadır. Ülke içindeki mayınların ve serbest patlayıcılar insan yaşamı için ciddi bir tehlike arz etmektedir. Mağdurlar kadın ve çocuk olmaktadır. İmzalanan uluslararası sözleşmelere uyulmamakta, mayınlar temizlenmemektedir. İdarecilerin ve Türkiye kamuoyunun bu konu ile ilgilenmesi için daha kaç kadın ve çocuğun mayın mağduru olması gerekmektedir.

Atış alanları, arama noktalarında kalan artıklar can almaya devam ediyor. Sorumlular hakkında soruşturma yapılmadığı gibi önleyici tedbirler alınmıyor.

OTTOWA SÖZLEŞMESİNE UYULMUYOR!

Devlet daha kaç çocuğun ölmesini bekliyor!

Kürt sorunun çözümsüzlüğü, insanın en temel hakkı olan yaşama hakkının sürekli risk altında olmasına neden olmaktadır. Sorunun barışçıl yöntemler ile çözümü beraberinde insanlar için güvenlikli yaşam alanların oluşmasını sağlayacaktır. Çatışmalı ortamdan kaynaklı mayın ve serbest patlayıcıların temizlenmesi için yetkilerin bir önce imzaladıkları uluslararası sözleşmelerin gereğini yapmaları gerekmektedir.

Sorumlular hakkında ivedi olarak soruşturma açılmalıdır!

Mayınsız bir ülke, mayınsız bir yaşam istiyoruz!

İHD MARDİN ŞUBESİ