13.05.2016

Kürt siyasetçilere yönelik yargı baskısı en üst seviyeye ulaştı ve Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek 13 Mayıs 2016 günü sabaha karşı Diyarbakır’da tutuklandı. Kamuran Yüksek şahsında DBP’ye yönelik bu yargı baskısını kınıyoruz. Düşünceleri ve düşünce açıklamaları nedeni ile siyaset yapma fırsatı tanınmayarak tutuklanan Kamuran Yüksek bir an önce serbest bırakılmalıdır.

Kürt sorununda silahlı çatışmaların yaşandığı bir dönemde Kürt sorununa duyarlı siyasetçilerin yargı baskısı altına alınarak tutuklanmaları, çatışmayı derinleştirmekten ve çözümsüz bırakmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu durum toplumsal barışı da tamamen tehlikeye atmakta ve geri dönülmez yaralar açmaktadır. Türkiye’de cezasızlık olgusu devam ederken, suça karışmış kamu görevlileri yargı önüne çıkarılmazken ve özellikle sokağa çıkma yasakları boyunca işlenen ağır insan hakları ve insancıl hukuk ihlalleri etkili bir şekilde soruşturulup kovuşturulmazken, Cumhurbaşkanı talimatı ile dokunulmazlığı olmayan DBP yöneticilerinin ve seçilmiş belediye eş başkanları ile il genel ve belediye meclis üyelerinin tutuklanmaları, bunun yanı sıra HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılacak olması otoriter yönetimin otokrasiye gitme isteğini ifade etmektedir. DBP’ye yönelik yargı baskısı ve HDP’li milletvekillerine yönelik dokunulmazlıkların kaldırılması salt bir hukuki konu olmaktan öte aynı zamanda siyasi bir konudur ve siyaset kurumunun sorunları demokratik zeminde çözme iradesine vurulacak bir siyasi darbedir. Türkiye bir an önce devam eden silahlı çatışmaları durduracak önlemler almak yerine siyaset kurumunu devre dışı bırakacak otoriter uygulamalardan kaçınmalıdır.

Türkiye’de kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkı sürekli ihlal edilmektedir. Özellikle HDP ve DBP içerisinde siyaset yapıp, ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkını kullanan kişilere yönelik yaygın gözaltı ve tutuklama furyası devam etmektedir. Temmuz 2015’te başlayan ve devam eden bu son süreçte önce Mart ayı itibarı ile DBP’li 21 belediye eş başkanı tutuklu olup 8’i hakkında yakalama kararı bulunmaktadır. Bu süreçte ayrıca 28 belediye eş başkanı da gözaltına alınıp serbest bırakılmıştır. Halen 28 belediye eş başkanı da görevden alınmış durumdadır. Belediye Meclis üyelerinden 36’sı tutuklu olup 24’ünün de görevine son verilmiştir. İl genel meclis üyelerinden 6’sı tutuklu olup, 4’nün de görevine son verilmiştir. Bu yargı baskısının ulaştığı boyut DBP Eş Genel başkanı Kamuran Yüksek’in tutuklanması olmuştur.

DBP’ye yönelik yaygın ve sistematik yargı baskısı çoğulcu demokrasi ilkeleri bakımından kabul edilemez. Türkiye, yaşamakta olduğu silahlı çatışma ortamını aşmalıdır. Çatışma ortamları bu tür hukuka aykırı müdahalelerle değil diyalogla, özgürlüklerin sınırlarını genişletecek tasarruflarla ve siyasete daha geniş inisiyatifler tanınarak aşılabilir.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ