Dilek Doğan Davasının Takipçisi Olacağız…

1305

18 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sarıyer Küçükarmutlu ’da sabaha karşı, sözde “canlı bomba” operasyonu yapan çevik kuvvet ekipleri tarafından vurulan Dilek Doğan bir haftadır sürdürdüğü yaşam mücadelesinde aldığı yaranın tahribatlarına daha fazla dayanmayarak 25 Ekim 2015 pazar akşamı yaşamının en güzel, en verimli çağında aramızdan ayrıldı. Dilek Doğan, Türkiye’de 12 Eylül sonrasında kurumsallaşan bir kirli yöntemin; yargısız infazın son kurbanı oldu.

Dilek Doğan, özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra Kürdistan’da ve Türkiye’de devlet kaynaklı temel hak ihlallerinin hızla arttığı bir dönemde yaşam hakkı elinden alınan isimlerden biri oldu. Ne yazık ki, 1990’lı yıllarda kaldığı düşünülen hukuksuz yöntemler yeniden canlandırılmış durumdadır. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak, 18 Ekim’de Dilek Doğan’ın vurulmasının ardından yaptığımız çalışmada, her şeyin tam bir yargısız infaz girişim formunda gerçekleştiğini tespit etmiş, bu tespitimizi kamuoyu ile de paylaşmıştık.

Yargısız infazların ülkenin dört bir yanında yeniden yaygınlaştığını üzülerek tespit ediyoruz. Dilek Doğan’ın katli dâhil son dört ay içinde “IŞİD Operasyonu” adı altında Demokrasi hak ve özgürlüklerden yana olan gençlerimize yönelik işlenen benzer cinayetlere karşı, insan hakları temelli hukuki mücadele yürütmek, toplumsal duyarlılığı artırmak ve yükseltmek duyarlı tüm kesimlerin başlıca görevi olmak durumundadır.

Yine Ağustos’ta İstanbul Bağcılar’da Günay Özaslan’ın katledilmesinin ardından meydana gelen Dilek Doğan katliamının da takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz. Adli birimleri, iki dosyanın karartılması değil, aydınlatılması için çalışmaya davet ediyoruz. Demokrasi, özgürlük ve insan haklarına duyarlı her kişi ve kurumu yargısız infazlara karşı mücadelede paydaş olmaya çağırıyoruz. Aksi halde zorlu mücadelelerle elde edilen haklarımızın hızla ortadan kaldırılacağı kuşkusuzdur.

Dosyadaki gizlilik kararı derhal kaldırılmalıdır. Bu cinayetin failleri derhal görevden uzaklaştırılmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır.

Dilek Doğan’ın ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. Katillerinin bir an önce yargı önüne çıkarılması için Dilek Doğan cinayetinin de takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Konuyla ilgili raporumuzu alttaki linkten erişebilirsiniz.

Dilek Doğan Raporu

 İnsan Hakları Derneği

   İstanbul Şubesi