Erzurum İli 01.01.2014 – 30.09.2014 Tarihleri Arası Hak İhlalleri Raporu

1630

ERZURUM İLİ  01.01.2014 – 30.09.2014 TARİHLERİ ARASI HAK İHLALLERİ RAPORU

ÖĞRENCİ OLAYLARINDA YAŞANAN İHLALLER :

02.01.2014

– Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ek binasında ırkçı grupla Kürt öğrenciler arasında meydana gelen kavgada Şaban Ateş’in yaralandığı , Hastanede arkadaşının yanında bulunan Gökhan Avcı yada hastane içerisinde ırkçı grup tarafından saldırıda bulunulduğu, bu olaylarda yaralanan Şaban Ateş 7 günlük iş görmemezlik raporu almıştır.

11.06.2014

– Erzurum Atatürk üniversitesi Coğrafya fakültesinde yaşanan öğrenci olayları nedeniyle 43 Kürt öğrenci göz altına alınmış aynı gün gece 23:00 sularında serbest bırakılmışlardır. Bu olaya bağlı olarak şehrin muhtelif yerlerinde biriken sivil gruplar Kürt kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadıkları Mahallebaşı semtine doğru yürümek istemişlerdir. Güvenlik güçlerinin almış oldukları önlemler nedeniyle bölgeye ulaşamamış. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde küçük bşir grubun bölgeye sızdığı Kürt kökenli bir esnafın işyeri camlarının kırıldığı işyeri içerisinde ticari mal olarak bulunan elektrikli mallarında atılan taşlardan dolayı hasar oluştuğu gözlemlenmiştir.

18.06.2014

– Bir grup öğrenci Üniversite içerisinde karşıt ırkçı görüşlü öğrenciler tarafından sözlü tehdit ve fiziki müdahaleye maruz kaldıkları gerekçesiyle bu nedenle sınavlarına giremedikleri gerekçesiyle derneğimize başvuruda bulunmuşlardır.

CEZAEVLERİNDE YAŞANAN İHLALLER

30.01.2014

– Oltu T Tipi Cezaevinde yatmakta olan mahpusların başvurusu üzerine ilgili cezaevine gidilerek mahpuslarla görüşüldüğünde

a: Kelepçeli Tedavi ve Doktorların tutumundan kaynaklı sorunlar yaşadıkları ve bu nedenle tedaviyi ret ettiklkeri,

b: Acil olarak hastaneye sevk edilen bir kadın mahpusun için ambulans yerine ring aracıyla hastane sevkinin gerçekleştiği

c: Mahpus yakınlarının cezaevi ziyaretlerinde ince aramadan geçirilmeleri

d: Sıcak suyun haftada iki defa verildiği gibi ihlaller belirlenmiştir.

23.07.2014

– Derneğimize mektup yoluyla yapılan başvuruda Erzurum E Tipi Cezaevinde mahpus olan Nazlı Saglin Sağlık hizmetlerine erişemedikleri ve cezaevi idaresince keyfi ve baskıcı uygulamalara maruz kaldıklarını bildirmişlerdir.

26.08.2014

– Hastaneye sevk edilen hasta mahpus Ufuk Demir görevli doktor Buğra Kerget   tarafından aşağılanarak, hakaret edilerek ve ayrımcılığa maruz kaldığından dolayı tedavisi engellenmiştir.

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ

18.06.2014

– 19.Aralık 2013 tarihinde Cezaevleri önünde yapılan etkinlikler çerçevesinde Erzurum H tipi cezaevi önünde yapılan etkinlikte çalınan müzük parçalarından dolayı Dernek Yöneticimiz Mustafa Acı hakkında açılan Örgüt propagandası  davası duruşması beraatle sonuçlanmıştır.

BARIŞ SÜRECİNE İLİŞKİN YAŞANAN İHLALLER :

07.08.2014

– ERZURUM İli Karayazı ilçesine bağlı Göksu bölgesinde askeri hareketlilik gerçekleşmiş, Bunun üzerine halkın bölgeye canlı kalkan olarak gitmesi sonrası 08.08.2014 tarihinde saat 04:00 sularında Asker bölgeden çekilmiştir. Halk Geceyi bölgede geçirmiştir.

18.08.2014

Erzurum ili Hınıs İlçesinde  Rojavada yaşanan çatışmalara ilişkin protesto mitingi düzenlenmiş Güvenlik güçleri orantısız güç kullarak Gaz bombası, su sıkarak kitleyi dağıtmaya çalışmış olup bu olaylar sonrası  11 kişi gözaltına alınmış 1 Kişi Tutuklanarak  (Naim KÜÇÜKKAYA )Erzurum H Tipi Cezaevine Gönderilmiştir.

25.08.2014

Erzurum İli Hınıs ilçesinde 2 kişi gözaltına alınmış Örgüt adına zorla para toplamak iddiasıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardır.

26.08.2014

Erzurum İli Tekman İlçesinde rojava saldırılarına karşı duyarlılık oluşturmak üzere DBP ve HDP İlçe örgütleri tarafından organize edilen kitlesel basın açıklaması İlçe kaymakamlık binası önünde yapmak isteyen kitleye kaymakamlık binası önünde polis gazlı su ve biber gazıyla karşılık vermiş kitlenin kaymakamlık önüne yaklaşması engellenmiştir. Bunun üzerine kitle içerisinden taşla karşılık verilerek Kısa süreli çatışma yaşanmış olup akabinde Zıraat Bankası şubesi, PTT Şubesi, İlçe Tarım müdürlüğünün camları taşlarla kırılmış  DBP İl Binası önünde basın açıklaması yapılarak kitle dağıtılmış olup bu esnada  ilçe tarıma ait bir araç ateşe verilmiştir.

26.08.2014

Erzurum ili Karayazı ilçesi Elmalı dere bölgesinde halkın silah sesleri duyması üzerine ilçe merkezinden ve köylerden halk bölgeye gitmiş birkaç el silah sesi duyulduğu yaklaşık 20-25 dakika çatışmanın sürdüğü halkın bölgeye intikal etmesiyle çatışmaların sonlandığı gözlemlenmiştir.

YARGISIZ İNFAZ

16.07.2014

Erzurum da Polis tarafından bir trafik kazası sonrası trafik polisi tarafından Furkan ÇAVUŞ açılan ateş sonucu yaşamını yitirmiş, kardeşi İbrahim ÇAVUŞ ise yaralı olarak tedavi altına alınmıştır.

AİLE İÇİ BASKI VE ŞİDDET İHLALLERİ

19.06.2014

– Kars ili Sarıkamış İlçesinde ikamet eden Erzurum Atatürk Üniversitesinde öğrenci olan E.Ç adlı genç kadın aile içinde gördüğü psikolojik baskı ve eğitim hakkının ihlali gerekçesiyle derneğimize müracaat etmiştir.

CİNSEL TACİZ VE TECAVÜZ İHLALLAERİ

11.07.2014

– Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi yüksek lisan öğrencisi S.T isimli öğrenci Aynı fakültenin Temel Eğitim Bölüm Başkanı Dç.Dr. Ali Murat A. Tarafından cinsel istismara ve tecavüze uğradığı gerekçesiyle derneğimize başvuruda bulunmuş olup. Doçent Tutuklanıp cezaevine gönderildikten sonra Avukatının yaptığı itiraz sonrası 5 gün sonra cezaevinde tahliye edilmiştir. Hukuki süreç devam etmektedir.

27.05.2014

– 5 Aralık 2013 tarihinde Erzurum da yaşanan kadın cinayet davası 27. Mayıs 2014 te Kasten adam öldürmekten müebbet, gasp ve cinsel istismar suçlarından sanık A.T ye 14 yıl 7 ay hapis cezası verildiği

04.06.2014

– Erzurum ili Tekman ilçesinde yaşamakta olan D.A. ( 15) akrabası tarafından tecavüze uğrayarak hamile kaldığı, bunun üzerine ailesiyle birlikte  adli makamlara müracaat ettiği ancak müracaatının dikkate alınmadığı yönünde derneğimize İstanbul Şubemiz aracılığı ile başvuruda bulunmuştur.

KADIN CİNAYETLERİ   :

31.01.2014

– Eşi Şakir Bulut ( 55) tarafından dövülen Hashanım BULUT ( 60) kaldırıldığı hastanede tedavisi yapılarak taburcu edildikten sonra eşi hakkında boşanma davası açmış ancak kardeşinin iddiasına göre başonma davası görülemeden kadının aldığı darbeler nedeniyle 15 Mayıs 2014 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir.

02.07.2014

– Adalet Kahraman ( 79) adlı kadın eşi Ali Kahraman ( (81 ) tarafından öldürüldüğü

KADININ ERKEĞE KARŞI UYGULADIĞI SİLAHLI ŞİDDET

23.09.2014

– Mahkeme tarafından kocası hakkında uzaklaştırma kararı verilen K.K. isimli kadının kocası E.K yi silahla yaraladığı

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ VE İŞÇİ CİNAYETLERİ

03.02.2014

– İş güvenliği önlemlerinin alınmadığı MNG Kargo Erzurum Bölge Müdürlüğünde çıkan yangında Salih Adıyan ‘ ın hayatını kaybettiği 1 kişinin ağır yaralandığı ve bir çok aracın da yandığı.

20.05.2014

– Erzurum Yakutiye Araştırma hastenesin de çalışan 35 yaşındaki Recep TEPE hastanede bulaşan Kırım Kango Kanamalı ateşi sonrası hayatını kaybetmiştir.

25.06.2014

– Erzurum ili Oltu İlçesi Ayvalı Barajında çalışan 22 yaşındaki Sercan ERGÜN 150 metrelik yükseklikteki baraj gövdesinden düşerek yaşamını yitirmiştir.

05.07.2014

– Erzurum da sağnak yağış nedeniyle İnşaat halindeki bir binanın yıkılan duvarın altında kalan 47 yaşındaki Fırın işçisi Selahattin PENEKLİ  olay yerinde yaşamını yitirmiştir.

07.08.2014

– Erzurum ili Aşkale İlçesi Kop Tuneli İnşaatında meydana gelen kazada Hüseyin ÇELİK adlı işçi iş makinasının altında kalarak hayatını kaybetmiştir.

08.09.2014

– Pasinler ve Şenkaya İlçeleri arasındaki yol yapımında çalışan Muhsin AĞRIDAĞI bozulan kepçeyi tamir ederken üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

16.09.2014

– Elektrik hattında çalışan Levent KESER geçirdiği iş kazası sonucu yaşamını yitirmiştir.

SEÇİM İHLALLERİ

30.03.2014 – 10.08.2014

– Şantiyelerdeki İnşaat işçilerinin bulundukları yerlerde seçmen kayıtlarının olmadığı ve oy kullanamadıkları

– Hastanelerde yatan hastalar için seçim sandıklarının bulunmadığı

– Kamu ve Özel öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler için sandıkların kurulmadığı

– Engellilerin oy kullanmaya zor koşullarda gelebildikleri , oy kullanma yerlerinin engelliler için uygun olmadığı , Asansör bulunmadığı bulunan yerlerde ise kapalı olduğu, tüm oy verme yerlerinde fiziksel koşulların engelliler için uygun olmadığı, Görme engelliler için kabartmalı oy pusulasının bulunmadığı.

-Sandık kurullarının bileşiminde kadın-erkek eşitliğine uyulmadığı genel de sandık kurullarının erkeklerden oluştuğu

– Oy verme gününde kimi adayların ve siyasi partilerin afişlerinin kaldırılmadığı

– Seçmenlerin oy verme bölümünde Telefon ve görüntülü aletlerle girmemeleri yönünde herhangi bir uyarının yapılmadığı

– Göçebe olarak yaşayan yurttaşların seçmen kayıtlarının bulunmadığı ve oy kullanmalarının engellendiği

 

30.09.2014

İHD ERZURUM ŞUBESİ