Eskişehir’de Gerçekleşen Saldırıyı Kınıyoruz!

474
12 yaşındaki bedenine 13 kurşunla babası ile birlikte yaşam hakkına kast edilen gül yüzlü çocukların ülkesinde yaşamaktayız. Yaşanan insanlığa karşı suç olarak tariflediğimiz yaşam hakkına kast etme olmasına rağmen, gerçekleşen hukuk dışılıklara, adli ve idari soruşturma(ma) sürecindeki failleri koruma ve kollama mantığına tanıklık ediyoruz. Biliyoruz ki, çağcıl demokrasilerde böylesi insanlık dışı bir eylem, değil failleri korumak ve terfilerini yükseltmek, adil şekilde cezalandırarak yanıt bulurdu.

Tetiği çeken polislerin hak ettikleri cezaya çarptırılmaları ve gerçeğin açığa çıkması için mahkeme önünde dinlenmeleri, tayinlerinin çıkmasıyla ve davanın Eskişehir’e nakli ile sonuçlanmıştı. Bugün Eskişehir’de davanın görüldüğü esnada, davayı izlemek için orada bulunan aydın, gazeteci, hukukçu, yazar, siyasetçilerden oluşan gruba yapılan taşlı ve sopalı saldırıyı kınıyoruz.

Bu tür saldırıların, gerçeğin ortaya çıkmasını gizlemek ve adil bir şekilde sorumluların cezalandırılmasının önüne geçmek için yapıldığını gayet iyi biliyoruz. Gerçekleşen saldırı, aynı zamanda karanlığın aydınlanmasından korkan ve geleceğimizi tıpkı yakın geçmişimizde olduğu gibi karanlığa boğmak isteyenlerin hazırladığı bir saldırıdır. Bu vesileyle sorumluları saldırı hakkında açıklama yapmaya ve Türkiye kamuoyundan özür dilemeye çağırıyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak, bir süredir toplumumuzu karşı karşıya getirme ve halklarımız arasındaki kardeşliği bozmaya yönelik bu tür girişimlerin başarısız kalacağına inanıyor, bu anlamda demokrasi güçlerinden duyarlılık bekliyoruz.

Av. Reyhan YALÇINDAĞ
İHD Genel Bşk. Yrd.