F TIPI CEZAEVLERINDE BULUNAN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK SALDIRI

636

Hakkari’de yaşanan çatışmaların ardından F tipi cezaevlerindeki asker ve gardiyanlar intikam duygusuyla hareket etmişlerdir. Can güvenliklerini sağlamakla yükümlü oldukları siyasi tutuklu ve hükümlülere mahkeme ve hastaneye götürülürken, cezaevleri arası sevklerde, sürekli arama vb. bahanelerle tacizde bulunduklarına, yer yer şiddet uyguladıklarına dair haberler ve başvurular almaktayız.

Halil Şahin ve arkadaşları 30 Kasım 2007 tarihindeki mahkemelerine götürülüyorken saldırıya uğramış, çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır. Buna somut örnek Cezaevi Komisyonumuza gelen Halil Şahin’in mektubunu gösterebiliriz: “Duruşmada yaşananlar için suç duyurusunda bulunduk. Daha önce hapishanelerde yaşananlar için suç duyurusu dilekçesi hazırlamıştık onu verdik. Bizlere dayak atan komutanlarda duruşma salonundaydı. Duruşma yargıçlarına olayları anlatıp, gösterdik. Aldığımız yanıt ise ‘biz bir şey yapamayız” oldu.

Derneğimiz ve derneğimiz Cezaevi Komisyonu’na yapılan başvurulardan bazı örnekler şu şekildedir:

• Selvi Gülmez: “Kasım 2007 tarihinde oğlum (Ali Gülmez) iki dişi düştüğü için diş doktoruna gitmiş. Asker kelepçeyi açıyorken doktor oradan “kelepçeyi açma” diye müdahale etmiş. Oğlum demiş ki; ‘sen doktorsan kelepçeyi açmadan nasıl beni muayene edeceksin’. Doktor muayene etmeden oğlumu geri göndermiş. Halen dişleri yapılmamış.”

• Sultan ve Neslihan Alhan: “Alihan Alhan ile görüşmemizde kendisi jandarma tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtti. Devamla, 10.12.2007 tarihinde Sincan Devlet Hastanesine dört ay önce başvurduğu kulak burun boğaz muayenesi için götürülürken araç içi ve dışında, götüren jandarmalar tarafından kaba dayak ile dövüldüğünü, vücudunda genel olarak kötü muamele izlerinin, yara ve şişlik, morlukların olduğunu belirtmiştir. Bizde kendisinin sağ elinde bileğe yakın bölümünde şişlik ve morluk, bileklerinde kelepçe izleri ve morluk gördük ve tespit ettik.”

• Zöhre Kahraman: “13 Kasım 2007 tarihinde Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne oğlumun -Cengiz Kahraman’ın- kapalı görüşüne gittim. Görüş yasağının olduğunu söylediler. Göremeden geldim. Zaten oğlumun 6 aydır açık görüşüne girememekteyim. 7 aydır mektup yasağının olmasından kaynaklı da haberleşemiyorum. Oğlum, 30.11.2007 tarihinde mahkemelerine giderken saldırıya uğramışlardır. Yine oğlum, Wernicke Korsakoff hastasıdır. Yemeğini ve ilaçlarını almakta zorlanmaktadır.”

• Sincan 1 nolu F Tipinde açık görüş yerlerine kamera takılmasından kaynaklı açık görüşe çıkan ve uygulamayı protesto eden tutuklu bulunan Meriç Solmaz  hücresine döndükten sonra gardiyanların sözlü ve fiziki saldırıya uğradı.Solmaz’ın gözünde ve sırt bölgesinde gözle görülür morluklar meydana geldi.

• Sevkler sırasında yaşanan saldırılara somut örnek ise Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan 8  tutuklunun, Bolu F Tipi Cezaevi’ne götürülüşleri sırasında yaşanmıştır. Sincan F Tipi Cezaevindeki hükümlülerin de Kırıkkale F Tipi Cezaevine götürülürken onur dışı muameleye ve işkenceye tabi tutuldukları belirtildi.

F tipi cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler, aileleri ve bizler bu saldırıların artarak devam edeceğinden endişe duymaktayız.

İHD Ankara Şube Cezaevi Komisyonu olarak hasta tutuklu ve hükümlülerin tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını, bu saldırıların bir an önce son bulmasını, sorumlular hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

İHD Ankara Şube
Cezaevi Komisyonu