Gazeteci Ahmet Hakan’a Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

1224

30 Eylül 2015 günü gece saatlerinde gazeteci Ahmet Hakan evinin önünde, aracından indikten hemen sonra, kendisini araçla takip eden 4 kişinin fiili saldırısına uğrayarak darp edildi. Ahmet Hakan’a, Hürriyet gazetesine, CNN Türk televizyonuna ve bir bütün olarak özgür medyaya geçmiş olsun dileklerimizi belirtiyor, saldırganları ve azmettiricileri kınıyoruz.

Gazeteci Ahmet Hakan’ın uzunca bir süredir tehdit aldığı, bu tehditlerin kamuoyuna yansıdığı bilinen bir gerçektir. AKP Milletvekili Adnan Boynukalın’ın tehditleri, AKP’li diye bilinen bir güruhun Hürriyet Gazetesi’ne yönelik değişik zamanlarda yaptıkları saldırılar kamuoyu gözü önünde cereyan etmişti. Tüm bu tehditlerden sonra Ahmet Hakan’ın İstanbul Valiliği’nden koruma talebinin karşılanmamış olması siyasal iktidarın bu konudaki tutumunu göstermesi bakımından ibret vericidir.

Siyasal iktidarın Türkiye’de yazılı ve görsel medya üzerinde kurmuş olduğu baskı artık katlanılamayacak düzeye gelmiştir. Medyanın siyasal iktidar tarafından tehdit edilmesi kendine vazife çıkaranlara da iş çıkarmıştır. Dolayısıyla siyasal iktidarın açık sorumluluğu altında gazetecilere saldırılar yapılmaktadır. Siyasal iktidarın bu tutumunu bu vesileyle bir kez daha kınıyoruz.

İfade ve basın özgürlüğü demokrasinin ön koşuludur. İfade ve basın özgürlüğünün baskı altında olduğu ve sınırlandırıldığı ülkelerde demokrasiden bahsedilemez. Türkiye bir an önce ifade ve basın özgürlüğü alanındaki baskıları ortadan kaldırmalı ve buna uygun bir siyasal iktidar yapılanmasına evrilmelidir.

Gazeteci Ahmet Hakan ve her türlü saldırı ve baskıya uğrayan gazetecilerin yanında olduğumuzu kamuoyuna bir kez daha ifade ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ