Uzun yıllar boyunca yüksek güvenlikli cezaevinde yatan, bu nedenle ağır kronik rahatsızlıkları olan ve derneğimizin hasta mahpus listesinden tahliyesini talep ettiğimiz Mehmet Yıldızbakan, bu sabaha karşı hapis tutulduğu Yayladağı İlçe Cezaevi’nde yaşamını yitirmiştir.

Mehmet Yıldızbakan 65 yaşında bir kalp hastasıydı. Diyabet yüzünden artık gözleri görmemeye başlamıştı, kalbindeki dört damarın tıkalı olmasından kaynaklı riskli grupta görülüyordu ve ameliyat olamıyordu.

Mehmet Yıldızbakan, cezasını tamamlayıp denetimli serbestlikten tahliye olmayı beklediği halde tahliye edilmemiştir. Sağlık durumu nedeniyle 5 yıldır tahliye edilmesini talep ettiğimiz Mehmet Yıldızbakan, aldığı cezanın infazı bittiği halde Adalet Bakanlığı’nın keyfi genelgeleri nedeniyle tahliye edilmemiştir.

Devletin tabutla tahliye ettiği Mehmet Yıldızbakan’ın iki çocuğu ve eşi de şu an yüksek güvenlikli cezaevlerinde kalmaktadır. 02.02.2017 günü İHD Merkezi Hapishaneler Komisyonu olarak hapishanede ziyaret ettiğimiz Mehmet Yıldızbakan’ı bize söyledikleri ile hatırlayacağız: “Eşim, oğullarım, gelinim hepimiz cezaevindeyiz. Bu adalet, adalet değil; adaletsizliktir.”

Buradan tekrar hükümete sesleniyoruz:

Daha kaç insanın ölümü karşısında sessiz kalacaksınız? Size rakamlardan değil insanlardan bahsediyoruz. Tahliye olması gerektiği halde tahliye edilmeyen bir insanın yaşamından bahsediyoruz.

Adaletin elbet bir gün kurulacağı günlere olan özlemimizle, Mehmet Yıldızbakan’ın özgürlüğü için çabalarımızın karşılık bulamadığından dolayı hapishanelerde olan tüm Yıldızbakan ailesinin bizi bağışlamalarını diler, acılarını paylaştığımızı bilmelerini isteriz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
MERKEZİ HAPİSHANELER KOMİSYONU