İHD DİYARBAKIR ŞUBESİ YÖNETİCİLERİ HAKKINDA DAVA AÇILDI

965

1994 yılında seçimle göreve gelen İHD Diyarbakır şubesi yöneticilerimiz, 1992 yılında Olağanüstü Hal Bölgesi’nde meydana gelen ve geçmiş yönetim döneminde belgelendirilen olaylarla ilgili olarak  “Olağanüstü Hal Bölge Raporu 1992” adlı kitabı Kasım 94’te yayınlamışlardı.

Yöneticilerden Av.Mahmut Şakar, Av.Niymetullah Gündüz ve Av.Abdullah Çağer ve Melike Alp şu an Diyarbakır Cezaevinde tutuklular. Diğer üç yönetici hakkında da gıyabi tutuklama kararı verildi.

İnsan hakları raporu yayınlamakla yasadışı silahlı bir örgütün üyesi olmak arasında nasıl bir ilişki olabileceğini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Raporumuzda geçen olaylar ve belgelere karşı DGM Savcılığı, Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinin açıklamalarını kanıt olarak göstermektedir.

Resmi makamların açıklamaları, yorumları doğru ve gerçekse, insan hakları örgütlerine, medyaya ve diğer sivil toplum örgütlerine gerek yoktur. Bu davada karşılıklı belgeler konuşulacak.

Olanak tanındığı takdirde raporumuzdaki her tespitimiz her hak ihlalini bir kez daha kanıtlayacak.

Ceza tehditleri, propaganda amaçlı örgüt üyeliği suçlamaları ile insan hakları savunucularını susturmak mümkün değildir.

Hüsnü Öndül
Genel Sekreter