İnsan Hakları Derneği Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül 07.02.2017 tarihinde sabah saatlerinde evi aranarak gözaltına alınmıştır.

Nerede olursa olsun insan hakları savunucuları her türlü insan hakları ihlaline barışçıl ve etkin biçimde karşı çıkma, ihlaller meydana geldiğinde bunları açığa çıkarma ve ihlal mağdurlarına destek verme hakkına sahiptirler.

İHD, Türkiye’de ve dünyada insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çaba gösteren, bireylerin uğradıkları ihlalleri duyurmaya çalışan 31 yıllık bir kurumdur. Arkadaşımız Medeni Aygül de bu kurum içerisinde yer alan binlerce hak savunucusundan biridir. Son zamanlarda insan hakları savunucularına karşı yürütülen gözaltı ve tutuklama gibi baskıların arttığını görmek ise oldukça kaygı vericidir.

Bir süre önce de İskenderun Şube Başkanımız Coşkun Selçuk 18.01.2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 30.01.2017 tarihinde serbest bırakılmıştır. Halen Mersin Şube Başkanımız Ali Tanrıverdi, Mardin Şube yöneticilerimiz ve aktivistlerimiz Seher Acay, Ziya Bagi, Feyzi Adsız ile Batman Şube YK üyemiz Ahmet Demir hapishanede tutulmaktadırlar.

İnsan hakları savunucuları olarak bizler, gözaltı işlemini yapan savcıları bir kez daha BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi’ne uymaya davet ediyor ve İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül’ün derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ