İnsan Hakları Hukukçularına Yargı Saldırısının Yeni Hedefi Eren Keskin

740

Avukat Eren Keskin, Özgür Gündem eş Genel Yayın Yönetmeni konumu nedeniyle, hakkında açılan 50’den fazla ceza davası yüzünden günlerdir savcılıklara ve mahkemelere ifade vermekte. En son, 23 Mart 2016’ta, tutuklama talebiyle çıkarıldığı İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi, Eren Keskin’in “yurt dışına çıkamamak suretiyle ADLİ KONTROL ALTINA ALINMASINA” karar verdi. Yüklenen suç 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/1 maddesinde düzenlenen “Terör örgütü propagandası yapmak”.

Soruşturmalar ve davalar devam ettiğinden Eren Keskin’in özgürlüğü yargı tehdidi altında olmaya devam ediyor.

Eren Keskin, İnsan Hakları Derneği’nin eski genel başkan yardımcısı, eski İstanbul Şube başkanı olmasının yanı sıra halen İHD Merkez Yönetim Kurulu üyesidir. Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu’nun kurucusudur. 2004 yılında insan haklarına yönelik çabalarından dolayı Eren Keskin Aachen Barış Ödülü’nü, 2005’te de Esslingen’de Theodor Haecker Politik Cesaret ve Dürüstlük Ödülü’nü almıştır.

Eren Keskin, aynı zamanda, İHD İstanbul Şubesi çatısı altında 20 yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdüren Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’umuz temel direği, hukukçusu, avukatı, ırkçılık ve ayrımcılık davalarının takipçisi ve mağdurların savunucusudur. Yurtdışında da uluslararası kurumlar nezdinde yıllardır genel olarak insan hakları, özel olarak da Türkiye’de ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadeleyi temsil etmiştir, etmektedir. Burada ve dünyada soykırım kurbanlarının torunları onu, Türkiye’de 1915 Ermeni ve diğer Hıristiyan halkların soykırımının tanınması ve inkârına son verilmesi mücadelesinin öncüsü olarak tanırlar.

Hatırlatıyoruz: Bu tür baskılar, saldırılar, güç sahiplerinin kendilerince kazandıkları dönemsel ve görünürdeki başarılar dünyanın her yerinde insanlık tarihinin utanç sayfalarında yerini aldı. Türkiye’de de öyle olacak.

Bu yüzden diyoruz ki: Eren Keskin için vereceğiniz kararların insan hakları mücadelesinde hükmü yoktur, hükmü olmayacaktır. Aslolan ve burada da, dünyada da insan hakları mücadelesi tarihine geçecek olan Eren Keskin’in onurlu, saygın, lekesiz adıdır.

 

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ, İSTANBUL ŞUBESİ
IRKÇILIK VE AYRIMCILIĞA KARŞI KOMİSYON