İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU GENÇAĞA KARAFAZLI’YA ÖZGÜRLÜK

420

İHD Rize eski şube yöneticisi ve gazeteci Gençağa Karafazlı 16.06.2009 tarihinden beri tutuklu olarak Rize L Tipi cezaevinde tutulmaktadır. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan dava Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin (özel tetkili) 2010/7265 Esas sayılı dosyasında görülmekte olup, ilk duruşması 3 Ağustos 2010 günü saat 10.00’da Erzurum’da yapılacaktır. Gençağa Karafazlı diğer sanıklarla birlikte (toplam 17 kişi) suç örgütü üyesi olmak ve çeşitli suçlara karışmakla itham edilmektedir.

Davayı açan Başsavcılık iddianamesi tarafımdan ayrıntılı olarak incelenmiştir. İddianamede suç örgütünün 12 tane suç işlediği iddia edilmektedir. Bu 12 suçlamadan, 4, 10, 11, 12 nolu suçlamalarda Gençağa Karafazlı’dan bahsedilmekte, ancak cezalandırılma talep edilmemiştir. Bunun dışında kalan sekiz suçlamayla ilgili olarak Gençağa Kazafazlı hakkında hiçbir suçlama ve somut suç isnadı olmadığı halde savcılık tarafından 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 nolu suçlarla ilgili Gençağa’nın da cezalandırılması talep edilmiştir. İddianame bu haliyle tam bir hukuk skandalıdır. Hakkında takipsizlik kararı verilmesi gereken Gençağa ile ilgili olarak ‘kes, kopyala, yapıştır’ yöntemi ile iddianamenin sonuç kısmında ilgisi olmadığı halde yedi değişik suçtan cezalandırılması istenmiştir. Kendisinin somut olarak karıştığı suç isnatları ile ilgili olarak delil bulunmadığı belirtilip, dört suçlamadan cezalandırılma talep edilmemiştir. Bu durumda, Gençağa hiçbir suç işlemediği halde 13,5 aydır haksız yere özgürlüğünden mahrum edilmiştir.

Gençağa Karafazlı, Rize’de gazetecilik yapmaktadır. Aynı zamanda TEKGIDA-İŞ Sendikası Rize Şubesi’nin basın müdürlüğünü yürütmüştür. Gençağa Karafazlı, insan hakları savunucusudur. Rize’deki insan hakları sorunlarıyla ilgilenmiştir. Gençağa’nın sahip olduğu bu kimliklerin siyasal iktidar tarafından benimsenmediği ve yargı yolu ile baskı oluşturulduğu açıktır. Bu haksızlığın bir an önce giderilmesi ve Gençağa’nın özgürlüğüne kavuşması gerekir.

Gençağa’nın 3 Ağustos 2010 günü Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak duruşmasına ilgi gösterilerek izlenmesi özgürlüğüne kavuşması açısından önemlidir.

Basında ve kamuoyunda ilgi ve destek bekliyoruz.

Öztürk Türkdoğan
Genel Başkan