İnsan Hakları Ve Demokrasi Mücadelesi Bir Bütündür

775
Eine der Trägerinnen des Aachener Friedenspreises 2004, Eren Keskin aus der Türkei, blickt am Mittwoch (01.09.2004) in Aachen auf ihre Urkunde. Die Menschenrechtlerin erhält den Preis für ihren mutigen Einsatz für die Menschenrechte. Als zweiter Preisträger wurden die Petersburger Soldatenmütter (Russland) für ihre Arbeit zum Schutz von russischen Wehrpflichtigen ausgezeichnet. Der mit 2000 Euro dotierte Preis wird jährlich zum Antikriegstag am 1. September in Aachen verliehen. Er geht an Menschen und Orga

Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik baskı, tehdit ve saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir.

Devlet kurumlarındaki kadrolaşmalar ile uzun yıllar ortaklık içinde hareket eden AKP ve Darbeciler arasındaki iktidar kavgası, tüm topluma “Olağanüstü hal” (OHAL) olarak yansımıştır. İlan edilen OHAL, birbiri ardına yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), darbecilere karşı atılan adımlar gibi gösterilmeye çalışılsa da, bu ülkede gerçek bir demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren muhaliflere de sirayet etmektedir. Bunun en başat göstergesi ise OHAL kapsamında artan saldırıların hedefi haline gelerek kapatılan Özgür Gündem’e yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazete yazarları, yayın yönetmenleri ve yayın yönetmenliği yapmış bireylerin evlerine, maskeli özel kuvvetler eşliğinde yapılan baskınlar olmuştur. Ve bu baskınlar, ülkede demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren tüm herkesi mağdur etmiştir. Yaşanan bu durumun, darbecilere karşı olduğu söylenen uygulama ve önlemlerin ve OHAL’in demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarından yana olan tüm muhalifleri de hedef aldığını görmekteyiz.

İnsan Hakları Derneği olarak, Genel Merkez MYK üyemiz, İstanbul Şube yöneticimiz olan ve geçtiğimiz günlerde yapılan polis baskınıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eski Genel Yayın Yönetmenliği görevini de üstlenen Av. Eren Keskin’ne yönelik saldırıları, insan hakları ve demokrasi mücadelesi veren herkese karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz. İnsan Hakları mücadelesine yapılan bu saldırıları kınıyor, protesto ediyoruz.

Bu nedenle, Türkiye’de ve dünyada İnsan hakları savunucusu kimliği ile öne çıkan Eren keskin’in bugün vereceği ifade, Eren Keskin nezdinde tüm insan hakları savunucularını da bağlamaktadır. Kurulduğu günden bu yana onlarca üyesi öldürülen, kaçırılan işkence ve tehditlere maruz kalan İHD üye ve yöneticilerimiz bu saldırı ve tehditler karşısında yılmadı ve yılmayacaktır. Bu hukuksuzluk sadece Eren Keskin’e değil tüm insan hakları kurumlarına karşı yapılmıştır.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ