İstanbul Atatürk Havalimanı Katliamını Kınıyoruz

752

28 Haziran 2016 günü akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline 3 adet canlı bomba saldırısı gerçekleştirilmiş, bu saldırıda 36 kişinin yaşamını yitirdiği, 147 kişinin de yaralandığı açıklanmıştır. Resmi yetkililerin ilk açıklamalarına göre saldırıyı IŞID isimli örgüt militanlarının gerçekleştirdiği belirtilmiştir. Gerçekleştirilen bu saldırı bir katliamdır. Bu katliamı gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye’nin Ortadoğu’da ve özellikle Suriye’de uyguladığı bize göre tamamen yanlış dış politikanın sonuçları ile karşılaşmaya devam ediyoruz. Suriye’de yaşayan halkların ve inanç gruplarının kendi geleceklerini belirleme hakkına dışarıdan yapılan her türlü müdahale Suriye iç savaşını derinleştirmiş ve cihatçı örgütlerin boy gösterdiği bir saha haline getirmiştir. Türkiye’nin bir an önce ülke içinde ve dışında barışçıl politika geliştirmeye acilen ihtiyacı bulunmaktadır.

Siyasal iktidarın da sorumluluğunu üstlenerek halka karşı hesap vermesi gerekmektedir. Türkiye’de neredeyse her ay gerçekleştirilen sivillere yönelik katliam saldırılarında bugüne kadar siyasi sorumluluk üstlenip hiçbir bakanın istifa etmemesi demokrasi bilinci ve kültürünün de olmadığını da göstermektedir. Siyasal iktidar bizlere şiddetle yaşamaya alıştırmak istiyorsa asla alışmayacağız ve her zaman karşı çıkacağız.

 

İnsan Hakları Derneği                                                                           Türkiye İnsan Hakları Vakfı