Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Yaşanan Öğrenci Olayları İle İlgili Rapor

2308

T. İsimli Öğrenciye Linç Girişimi Ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Yaşanan Öğrenci Olayları İle İlgili Rapor:

23 Aralık 2014, Salı günü, K. Maraş merkezinde, Y.T. isimli bir üniversite öğrencisi 40-50 kişilik ülkücü bir grup tarafından linç edilmek istenmiştir. Olayın ertesi günü Y.T’nin arkadaşları bunu protesto etmek için üniversitede toplanmış ancak Y.T’nin linç edilme girişimini protesto etmek isteyen öğrencilere ülkücü bir grup saldırmıştır. Ardından iki grup arasında arbede çıkmış ve polis, protesto eden öğrencileri darp etmiş ve gözaltına almıştır. Bu arada Y.T’ e yapılan linç girişimi onda ağır hasarlar meydana getirmiş, boynunun kırılmasına ve ameliyat geçirmesine neden olmuştur.

Bu olaylarla ilgili derneğimiz bünyesinde bir heyet oluşturulmuştur. Selçuk Delibaş, Ümit Çoğan, Abdullah Öztoprak’tan oluşan 3 kişilik heyetimiz, Y.T. ve olaya tanık olan diğer öğrencilerle görüşme yapmıştır. K.Maraş Necip Fazıl Kısakürek Şehir Hastanesinde ziyaret edilen Y.T. ile yapılan görüşme aşağıdaki gibidir:

Y.T. ile yapılan görüşme:

“Saat 17.00 gibi arabaya bindik. M. C ve iki arkadaşı en arkada oturuyorlardı. Biz arabanın içindeyken M.C. telefonla konuştu. “Biz kavşaktayız, beş dakikaya oradayız’’ ifadesini kullandı. Ben yanımdaki arkadaşlarımı uyardım, “M.C bir şeyler çeviriyor, dikkatli olalım” dedim. Arkadaşlar, “Bir şey olmaz” deyince biz de yola devam ettik. Şelale Park durağına geldik. Ben oturuyordum. Kapı açılınca bağrışmalar oldu. Bizi otobüsten çıkarmaya çalıştılar. Arkadaşlar direndi, ben de direndim fakat ayağımdan çektiler ve yere düştüm. Bana vuruyorlardı, bir kuruyemişçiye sığındım. Kuruyemişçide bulunan üç kişi de bana vurdu ve tekrar kalabalığın içine attılar. 15-20 dakika vurdular bana. Dengemi kaybetmeme rağmen kalkıp yolun karşı tarafına geçtim. Orada tekrar vurmaya başladılar. Aniden demir bir şişle boynuma vurulunca yere düştüm. Zar zor da olsa orada bulunan arkadaşlar sayesinde grubun elinden kurtuldum ve bir markete sığındık. Bunun üzerine markete saldırdılar, camları kırdılar, slogan atıyorlardı. 20 dakika boyunca mahsur kaldık ve hiçbir şekilde polis ve ambülâns gelmedi. Sonra ambülâns geldi. Boynum kırılmış olmasına rağmen boyunduruk takılmadı.”

Heyetimiz Y.T’nin indirildiği minibüste olan tanıklarla tek tek görüşerek bilgilerine başvurdu.

Minibüsün içinde bulunan Y.T’nin arkadaşı G.Y ile yapılan görüşme:

“Saat 17.00 gibi ben, B.A, V.B ve Y.T; birlikte Evliya-3 arabasına bindik. M.C. arabanın en arkasında oturuyordu. Arabada herhangi bir dalaşma veya sürtüşme yaşanmadı. Şelale Park ülkü ocakları durağında, araba durduğu an, M. C ve arabayı beklemiş olan 7-8 kişi bize saldırdılar. Bizi arabadan çıkarmaya ve dışarıdaki kalabalık grubun içine atmaya çalıştılar. Bizi indiremeyince, dışarıdakiler bıçaklar ve sopalarla içeri girerek Y.T’yi kalabalık grubun içine attılar. Bunun planlayıcısı M. C ’dir.”

Minibüsün içinde bulunan Y.T’ nin arkadaşı B.A. ile yapılan görüşme:

“Saat 17.00 gibi ben, G.Y, V.B. ve Y.T, birlikte Evliya-3 arabasına bindik. Kendini reis olarak ifade eden M. C de arabadaydı. Arabanın içerisinde hiçbir şekilde muhatap olmadık, kavga çıkmadı. Biz kendi aramızda konuşuyorduk. Araba, ülkü ocaklarının olduğu durağa yanaştı. Bunun üzerine, M. C ve arabada bulunan 7-8 kişi bize saldırdılar. Bizi arabadan çıkarıp dışarıdaki kalabalık grubun içine atmaya çalıştılar. Bizi indiremeyince, dışarıda bulunan grup, ellerinde bıçaklar ve sopalarla arabanın içine girmeye çalıştılar. Y.T’yi arabadan indirerek kalabalık grubun içine attılar. O da kendini korumak için durakta bulunan bir kuruyemişçiye sığındı. Kalabalık grup kapıyı zorluyor, “bu adam terörist” deyip onu oradan almaya çalışıyorlardı. Daha sonra araba hareket etti ve bizi bir sonraki durakta indirdi. Yaklaşık olarak grup 150-200 kişiden oluşuyordu. Bütün bunların planlayıcısı M. C’dir.”

Minibüsün içinde bulunan Y.T’nin arkadaşı V.B. ile yapılan görüşme:

“Ben, G.Y, B.A ve Y.T, saat 17.00 gibi Fen-Edebiyat Fakültesi önünden Evliya-3 minibüsüne bindik. M.C. minibüsün en arkasında oturuyordu. Arabanın içerisinde herhangi bir sataşma olmadı. Araba ülkü ocaklarının önündeki durakta durduğu an M.C. ve arabanın içindeki 7-8 kişi bize saldırdılar. Ben hemen kapının önündeydim, arabanın dışındakiler ayağımdan tutup çektiler ve yere düştüm. Yaklaşık 100-150 kişi bana saldırdı. Ben bir şekilde ayağa kalkıp kendimi arabanın içerisine attım. Ben bindiğim gibi araba hareket etti. Dışarı baktım Y.T. kalabalık grup arasında kalmış. Bıçak ve sopalarla linç ediyorlardı. Y.T. darp edildikten sonra bir kuruyemişçiye sığındığını gördüm. “Bunlar terörist” diye bağırıyorlardı. Biz de bir sonraki durakta indirildik. Bu linç girişiminin planlayıcısı M. C’dir.

Görgü tanığı V.K:

“Ben ve iki arkadaşım, oturmuş, çay içiyorduk. Birdenbire tekbir sesleri yükseldi ve bağrışmalar duyduk. Sürekli böyle olaylar yaşandığı için bir linç girişimi olduğunu düşünüp olay yerine gittik. 3 kişinin liderlik ettiği yaklaşık 50-60 kişilik bir grup, Y.T’ye demir çubuklar, sopa ve bıçaklarla saldırıyorlardı. Darp edile edile kanlar içinde kalan Y.T’yi grubun elinden alıp, bir markete sığındık. Bunun üzerine, grup, marketin camlarını kırdı. Yaklaşık 15-20 dakika polis ve ambülâns bekledik. Sonra Y.T. hastaneye götürüldü. Polisler geldiğinde bize: “Sizde gidin! Hak ediyorsunuz, sizi de vursunlar!” diyerek güvenlik sağlamalarını istediğimiz halde, bizi yalnız bırakıp gittiler.”

Y.T’ye yapılan linç girişiminden sonra, öğrenci arkadaşları KSÜ kampusünde toplanarak arkadaşlarına yapılan bu linç girişimini protesto etmişler ancak yine aynı kampuste toplanan ülkücü bir grubun saldırısına uğramışlardır. İki grup arasında yaşanan arbededen sonra, polis müdahalesi gerçekleşmiştir. Bu müdahalenin ardından kampüs kantinine sığınan öğrencilere gaz sıkılmış ve polis, camları kırarak içeri girmiştir. Yaklaşık 70 öğrenci gözaltına alınmış, ters kelepçelerle yere yatırılarak kafaları da dâhil olmak üzere darp edilmişlerdir.

Polis müdahalesinin ne kadar sert olduğu ve öğrencileri nasıl darp ettikleri, hem kendi gözlemlerimizle hem de öğrencilerin aldıkları raporlar ve fotoğraflarla net bir şekilde anlaşılmaktadır.

HEYETİMİZİN VARDIĞI SONUÇ:

Y.T. isimli üniversite öğrencisi, planlı bir şekilde, şehrin merkezinde linç edilmeye çalışılmıştır. Daha önceden yaptığımız basın açıklamalarıyla, başta K.Maraş Valisi olmak üzere, Maraş idarecilerini uyarmıştık. Maraş Katliamı anmasından 3 gün önce otobüs durakları ve KSÜ kampüsüne “Maraş Katliamını kutlayacağız” şeklinde afişler asılmış ve bildiriler dağıtılmıştır. 6-7 ay önce üniversite öğrencilerinin evlerine pala ve bıçaklarla saldıranlar henüz yakalanmamıştır. Maraş Katliamı anmasına Vali tarafından yasak getirilmiş ve tüm bu olup bitenlerden cesaret alan ırkçı ve saldırgan grup Y.T’yi ağır bir şekilde yaralamıştır. Bu saldırının tek nedeni, Y.T’nin Kürt ve sosyalist olmasıdır.

Y.T’nin saldırıya uğramasını protesto etmek isteyen öğrencilere hem ülkücü grubun hem de polisin saldırması ve polisin, protesto eden öğrencileri darp ederek gözaltına alması bu öğrencilerin can güvenliklerinin olmadığı kanaatine varmamıza neden olmuştur.

Can güvenliğinden endişe eden öğrenciler, üniversite bünyesinde açılacak soruşturmalardan da tedirginlik duymaktadırlar. Sol eğilimli, sosyalist ve yurtsever öğrenciler darp edilerek gözaltına alınırken karşı gruptan hiçbir öğrencinin gözaltına alınmaması idarenin yanlı tutumunu gösteren dikkat çekici bir noktadır. Bu yanlı tutumlar ve cezasızlık devam ettiği sürece ilimizde daha feci olayların yaşanacağı kaygısını taşımaktayız. Ancak cezasızlıkların sürmesi buradaki ırkçı gruplara cesaret vermeye devam etmektedir. Bu konuyla ilgili olarak, 14 STK ile birlikte basın açıklaması yaparak başta Sayın Vali olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırdık. Bu konuda başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerin uyarılması konusunda görüş bildirdik.

KAHRAMANMARAŞ İHD HEYETİ:

Selçuk DELİBAŞ

Ayhan ÇOĞAN

Abdullah ÖZTOPRAK