Kayıplar Bulunsun; Failler Yargılansın

451

Bilindiği gibi Türkiye’de 1990’lı yılların başından itibaren, özellikle bölgemizde gözaltına alınıp bir daha haber alınamayan yüzlerce kayıp bulunmaktadır. İHD kayıpların ve faillerinin bulunması, akıbetlerinin ortaya çıkarılması amacıyla birçok girişimde bulunmuştur. Son zamanlarda ortaya çıkarılan Gladio örgütlenmesi ve Ergenekon Çetesi’nin faillerinin beyanları ve itirafları ile bir dönem JİTEM’de aktif olarak çalışan itirafçı Abdulkadir AYGAN’ın itirafları, kayıpların isimleri, gömüldükleri yerleri açıkça ortaya koymaktadır. Kayıpların bulunmaması, isimlerinin konuşulmaması yönünde bir yönelimin olduğuna dair kanaat gittikçe artmaktadır. 

Son gelişmeler çerçevesinde, İHD her cumartesi günü saat 12.00’de şubelerimizin olduğu kentlerde, kayıpların aileleri ve insan hakları savunucusu ve aktivistleriyle birlikte ortak etkinlik, eylem yapma kararı alınmıştır. İHD Siirt şubesi olarak önümüzdeki haftalarda da Kayıp Mehmet İnan, Abdulhekim Eksik, ile Katledilen Abdulkerim Tek,Hasan Apakan, oğlu Selim Apakan,M. Salih Kurtum için aileleriyle birlikte kayıplar ve failler bulunana ve failleri hesap verene kadar oturma eylemlerimiz devam edecektir. 

Bu haftadaki eylemimizi 21 Şubat 1993 tarihinde gözaltına alındıktan sonra ölü olarak bulunan İHD Elazığ Şube Başkanımız Avukat Metin CAN ve can dostu Doktor Hasan KAYA şahsında insan hakları ve demokrasi mücadelesinde katledilen Şevket Epözdemir, Vedat Aydın; Sıddık Tan, İdris Özçelik,Kemal Kılıç, Orhan Karaağar, Cemal Akar, Muhsin Melik, Tacettin Aşçı, Abuzer Öner,Ahmet Aydın,M.Şirin Polat,Medeni Göktepe, Şükrü Fırat, Yahya Orhan, Eyüp Gökoğlu, Cengiz Altun,Habib Kılıç, Mehmet Sincar ve İkram Mihyaz, arkadaşlarımıza adıyoruz. “Metin CAN; 1966 yılında Mazgirt’in (Tunceli) Kızılkale köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı.  Orta öğrenimini takiben Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini (1988) bitirerek Kars’ta serbest avukatlığa başladı. Ocak 1992’de İnsan Hakları Derneği Elazığ Şubesi kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda şube başkanlığı görevini de üstlendi.  Hasan KAYA; 1966 yılında Elazığ’ın Miyadin köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da, Üniversite öğrenimini ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. İlk görev yeri Şırnak ili oldu. Daha sonra Elazığ’a tayin edildi. Poyraz Sağlık Ocağında (Elazığ) görev yapıyordu.”

21 Şubat 1993 tarihinde Metin ve Hasan kontrgerilla tarafından kaçırıldı. Beş gün sonra, yani, 26 Şubat 1993 günü işkence ile katledildikten sonra, her ikisinin cesedi Dinar Köprüsü (Tunceli) yakınına bırakılmış halde bulundu.

Gözaltında kaybedilenlerin failleri aramızda dolaşmaya devam etmektedirler. Bize göre bunlar faili belli cinayetler ve kayıplardır. Ergenekon çetesinin ortaya çıkmasıyla birlikte kimler tarafından kaybedildikleri ve yaşamlarına son verildiği aşinadır. Hukuk devleti gereğini yapmak zorundadır.

İtiraflar doğrultusunda belirlenen asit kuyuları derhal açmalı, Ergenekon soruşturması, Fırat’ın doğusuna geçebilmelidir.

Türkiye’de insan hakları, demokrasi ve barışı savunmanın ne kadar zor ve metanetli olduğunu biliyoruz. Ve biliyoruz ki bu yolda binlerce yoldaşımız katledilmiştir.

JİTEM, kontrgerilla faaliyetleri nedeniyle binlerce insanı öldüren çetelerin yargılanması ve kayıpların bulunması için sesimizi daha gür çıkarmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

İHD Siirt Şubesi