Kayıplar Bulunsun; Failler Yargılansın

607

Abdulhekim EKSİK;

1972 yılında Siirt ili Eruh ilçesi, Ekmekçiler köyünde doğdu. Okur- yazar olan Eksik, 1990-91 yılları arasında gözaltına alınıp tutuklandı. 3 ay Siirt cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Tutuksuz olarak süren yargılama sonucunda 4 yıl hapis cezası aldı. Bunun üzerine Zaho ya kaçarak orada ikamet etmeye başladı. Uzun bir süre babası tarafından sıkça ziyaret ediliyordu. Orada huzurlu günler geçiren Eksik’in günleri de kaybedilen diğer arkadaşları gibi kısa oldu.

1995 yılının Nisan ayında Zaho da bulunan evine Türkiye den 2 panzerle giden askerler tarafından evi arandı ve gözaltına alındı. Kendisiyle birlikte o gün 5 kişi gözaltına alınıyor. O gün oğlunun yanında olan annesi Fatım şunları diyordu “ evde oturuyorduk, oğlum çalışıyordu, iyi niyetli ve çalışkan bir kişiydi. Bir anda askerler evi bastı, evin her tarafını aradılar. Daha sonra oğlumu alıp gittiler, halen oğlumun geleceği günü bekliyorum” dedi.

Eksik gözaltına alındıktan sonra Türkiye de ikamet eden babası Zaho’ya gider ve eşini Siirt’te getirir. Silopi, Şırnak, Batman ve Diyarbakır savcılıklarına başvuruda bulunur. Ancak yapılan tüm başvurular sonuçsuz kalmış, Eksik’te kaybedilenlerin listesine eklenmiştir. Bu tarihe kadarda nerede olduğu konusunda bir bilgi alınmış değil. 

Değerli basın mensupları;

Silopi de bulunan BOTAŞ asit kuyuları ile tüm kuyuların açılması için İnsan hakları savunucuları, kayıp yakınları ile STK’lar tarafından başlatılan eylemler ve ailelerin savcılıklara yaptıkları başvurular üzerine Silopi Savcılığı tarafından asit kuyuların açılacağı kararı olumlu bir gelişme olarak görülmüştür. Ancak güvenlik gerekçe gösterilerek kuyuların halen açılmaması bizleri kaygılandırmakta ve delillerin karartılacağı düşüncesi ortaya çıkmaktadır. 

Biz insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları olarak asit kuyuları ile tüm kuyuların bir an önce açılmasını talep ediyor, herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz.

İHD Siirt Şubesi