Mahkemeler 2009 Yılında da Kürt Çocuklara Ceza Yağdırmaya Devam Ediyor

758

Mahkemeler 2009 Yılında da Kürt Çocuklara Ceza Yağdırmaya Devam Ediyor

20.02.2008 tarihinde Gaziantep’te korsan gösteriye katıldıkları ve Molotof kokteyli attıkları gerekçesiyle 22.01.2008 tarihinde gözaltına alınan ve tutuklanarak cezaevine konulan 17 yaşındaki Ferdi Sertkal ve 17 yaşındaki Agit Bağrıyanık’ın 15.01.2009 tarihinde Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında 20 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

17 yaşındaki Ferdi Sertkal ve 17 yaşındaki Agit Bağrıyanık’ın 15.02.2009 tarihinde Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında Örgüt propagandası yapmaktan ayrı ayrı 8 ay, Molotof kokteyli bulundurmaktan oylamak 3’er yıl 4 ay mala zarar vermekten 1’er yıl 4 ay, adam yaralamaktan 4’er ay, Örgüt üyeliğinden 5’er yıl hapis cezası verildi.

Çocuklar, Çocuktur

Türkiye’de yaşayan tüm çocuklara değer vermenin, onları korumanın hepimizin sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. 18 yaşına dek tüm bireyler, yargı sürecinde dahi olsalar “çocuktur” ve tüm çocukların çocuğa özgü koşullarda yargılanması gereklidir. Suça yöneltilen çocuklar için özgürlüğünden yoksun bırakma son çare olmalı, hiçbir çocuk haklarından mahrum kalmamalı ve her koşulda eğitim hakkını kullanabilmelidir.

Ancak Kanun uygulayıcıları başka alternatiflerinin olmadığını ve çocukları caydırmanın tek yolunun ceza vermek olduğunu düşünüyorlar. Elimizdeki en şiddetli tepkiyi verirsek diğerleri cayar, hafif tepki verirsek cesaret verici olur düşüncesiyle veriliyor bu cezalar Türkiye’de özellikle de çocuklara ceza verilerek ısla edilmeye çalışılıyor. 2008 yılında çocuklara verilen ve haklarında istenen cezalar engizasiyon dönemini anımsatmıştı bize.

Ferdi ve Agit’e verilen bu kadar ağır hapis cezası 2009 yılının da çocuklar açısından engizasiyon dönemi olacağı hissini uyandırmaktadır bizde. Bu kadar ağır hapis cezasının verilmesi kabul görülecek bir durum değildir.

ETHEM AÇIKALIN
İHD ADANA ŞUBE BAŞKANI