Nusaybin’de Yaşam Koridoru Oluşturulsun

612

Mardin İli Nusaybin İlçesi’nde 14 Mart’tan beri sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Resmi makamların verdiği bilgiler dışında Nusaybin İlçesi’nden sağlıklı bilgi alınamamaktadır. Bugune kadar Nusaybin ilçesinde bir sivilin (Mehmet Pitek 4 çocuk babası,belediye çalışanı) yaşamını yitirdiği bilgisi alındı ancak bu sayının daha fazla olmasında endişe edilmektedir. İlçede çatışmaların çok şiddetli olduğu, ağır silahların kullanıldığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir.

Derneğimize başvuran aileler çocuklarına ait cenazelerin Nusaybin İlçesi’nde sokakta bırakıldığını ifade etmektedirler. Cenazelerin alınması için zemin oluşturulmasını talep etmektedirler.

Yine Nusaybin ilçesinde yoğun göç olmak ile beraber çatışma bölgeleri dahil ciddi sayıda sivil insanın olduğu bilinen bir gerçektir.

Mevcut durumun devamı halinde ağır hak ihlallerinin daha da artacağı bir gerçektir.

İnsan Hakları Derneği olarak toplumsal sorunların ancak ve ancak konuşmak sureti ile çözülebileceğini düşünmekteyiz. Bu nedenle çatışmalara son verilmesini, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını, sivil insanların yaşam haklarını koruma altına alınmasını, cenazelerin alınması için şartların oluşturulmasını, ve nihayetinde toplumsal sorunların şiddet dili değil barışın dili ile çözülmesini talep ediyoruz.

 MARDİN İHD