ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

736

ÖDP, HADEP, SİP, EMEP, DBP, TMMOB, DİSK, KESK, ÇHD, İHD, Halkevleri, 68'Liler Birliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği,
Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Temsilcileri, Aydın ve Sanatçı Girişimi tarafından yapılan basın açıklaması:

20 Ekim'den beri sürmekte olan ölüm oruçları sorununa bir çözüm bulabilmek amacıyla çalışmalarını sürdüren siyasi parti, dernek, sendika, aydın ve sanatçılardan oluşan platformumuz, 23/24 Mayıs 2001 tarihli İstanbul-Ankara yürüyüş ve etkinliklerinin ardından yeni girişimlerini program haline getirmiştir. F Tipi cezaevlerinde yaşanan sorunların ve ölüm orucu sorununun çözümünün, dialogla mümkün ve olanaklı olduğuna inanan kuruluşlarımız, dialog sürecinin başlatılması konusunda ısrarlıdır. O nedenle "Yaşam hakkına saygı istiyoruz. Ölümleri durdurun" istemimiz ve "ölümlerin durdurulması için dialog" çağrımız sürekli kılınacaktır.

Etkinlik programımız aşağıda gösterilmiştir:

1. 29 Mayıs 2001 Salı günü, saat 12.30da Ankara Kızılay Postahanesinden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanına, "Yaşam hakkına saygı istiyoruz. Ölümleri durdurun. Dialog sürecini başlatınız." İçerikli telgraf çekilmesi etkinliği gerçekleştirilecektir.

2. Aynı gün kuruluşlarımızın il ve ilçe şubelerinden de aynı içerikli fakslar gönderilecektir.

3. 29 mayıs 2001 Salı akşamı saat 21.00-21.05 arasında başlamak ve bir hafta süreyle gerçekleştirmek üzere,"ışıklarla dialoğa çağrı" etkinliğinin gerçekleştirilmesi.

4. Eski parlamenterlerden oluşan bir heyet, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı ile, "dialog sürecinin başlaması, ölümlerin durdurulması" için hafta içinde görüşme girişiminde bulunacaktır.

5. Kuruluşlarımızın temsilcileri hafta içinde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile görüşecektir.

6. Kuruluşlarımızın temsilcileri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı ile görüşme isteğini yineleyeceklerdir.

7. Tutuklu ve hükümlü yakınları hafta içinde DSP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Rahşan Ecevit'i ziyaret edeceklerdir.

8. Kuruluşlarımızın yönetici ve üyeleri tüm girişim ve etkinliklerde, "yaşam hakkına saygı, ölümleri durdurun." yazılı kokartları yakalarında taşıyacaklardır.

9. 10 gün içersinde Ankara'da Aydın ve sanatçıların bir "gece" etkinliği gerçekleştirilecektir.

10. 9 Haziran 2001 Cumartesi günü Ankara'da "yaşam hakkına saygı" mitingi gerçekleştirilecek ve kuruluşlarımız tüm Türkiye'den yönetici ve üyelerinin mitinge katılımını sağlayacaklardır.

Etkinlik programına katılan kuruluşlar şunlardır:

ÖDP, HADEP, SİP, EMEP, DBP, TMMOB, DİSK, KESK, ÇHD, İHD, Halkevleri, 68'Liler Birliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı, Aydın ve Sanatçı Girişimi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Temsilcileri,