Roboski 90 Gündür Adalet Bekliyor!

469

26 Mart 2012

Devletin 2011 yılının Aralık ayının 28. Gecesi, Türkiye vatandaşlarını “sınır ötesi bir operasyonla” bombalayarak katletmesinin üzerinden tastamam 90 gün geçti.

Platform olarak 20 Şubat’tan bu güne kadar, katledilen insanların yaşam öykülerini, adaleti sağlamakla görevli olanlara hatırlatmaya çalışıyoruz. Bugün 34 insanın öyküsünü burada bir kez daha devlet yetkililerinin dikkatine sunuyoruz.

Kaymakamına yönelik saldırının hesabını sormakta ve cezalandırmaya çalışmakta pek seri davranan devlet, 19’u çocuk, 34 sivil insanı öldürme emrini verenler ve öldürenler hakkında, bölgedeki bir albayın görev yerini değiştirmek dışında henüz somut bir adım atmadı.

Aksine, olayla ilgili görüntülerin, hazırlanan raporların ve soruşturma süreçlerinin kamuoyu ile paylaşılmaması, devletin katliamı gündemden düşürmeye çalıştığı ve sorumluları korumaya çalıştığı izlenimi uyandırmaktadır.

Roboskiye Adalet Platformu olarak;

28 Aralık gecesinde “sınır ötesi bir operasyonla” insanların KATLEDİLMESİ ile sonuçlanmış olayın, siyasi ve askeri sorumluları cezalandırılana ve Roboski mağdurları için ADALET gerçekleşene kadar BURADA olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Başbakan ve Adalet Bakanını görevlerini yerine getirmeye,

TBMM İnsan Hakları Komisyonunu olayla ilgili ulaştığı gerçekleri kamuoyu ile paylaşmaya,

Olayla ilgili savcılıkları, tüm sorumluları ortaya çıkaran ve adaletin hızla gerçekleşmesi için etkin ve adil, soruşturma yürütmeye,

Davet ediyoruz.

ROBOSKİ’YE ADALET PLATFORMU