20.12.2016

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov 19 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Suikastı gerçekleştiren kişinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polislerinden Mevlüt Mert Altıntaş olduğu açıklandı. Gerçekleştirilen bu suikastı kınıyor ve lanetliyoruz. Rusya Federasyonu’na ve Rusya halklarına başsağlığı diliyoruz.

Bir devlet görevlisinin böyle bir suikastı gerçekleştirmiş olması toplumda ciddi kaygılar yaratmış olmakla birlikte Türkiye’de devlet içerisindeki çete yapılanmalarının aktif bir şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini göstermektedir. Türkiye’deki cezasızlık politikası ve devlet içinde gerçek bir arınmanın gerçekleştirilmemiş olması Türkiye vatandaşları kadar Türkiye’de yaşayan herkesin can güvenliğinin tehlikede olduğunu göstermektedir.

Suikastçının eylemden sonra sarf ettiği sözler, Türkiye’nin ülke içinde ve dışında yürüttüğü savaş politikalarının bir kez daha sorgulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu politikalar sonucu Türkiye’nin cihatçı örgütlerin açık sahası haline getirilmesinin bedellerini ağır bir şekilde ödemeye devam ediyoruz.

Öte yandan, son dönemde en doğal insani seslerin üzerini örtecek düzeyde şiddet dilinin gündelik hayatımızın tamamını kuşatacak ölçüye ulaşması konusundaki kaygımızı bir kez daha paylaşmak isteriz.

Açıkça belirtmek isteriz ki bu suikast,  siyasi bir cinayettir.

  • Konu ile ilgili olarak etkili soruşturma yürütülmeli, suikast bir an önce aydınlatılarak sorumlular yargı önüne çıkarılmalı, soruşturma makamları, ilgililere ve topluma  zamanında ve doğru bilgi vermelidir.
  • Katilin neden sağ olarak yakalan(a)madığı kamuoyuna açıklanmalıdır.
  • Hakikatın üstünü örtmekten başka bir amaca hizmet etmeyen, insanların hakikatı bilme hakkını engelleyen, keyfi ve hukuksuz yayın yasakları uygulamasından vazgeçilmelidir.

Sonuç olarak, hükümetin ilgili bakanlarının siyasal sorumluluk gereği istifa etmeleri hususunu ise bir kez daha kamuoyu vicdanına havale ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VAKFI