SİİRT’TE NEWROZ KUTLAMALARININ YASAKLANMASI SONRASI MEYDANA GELEN HAK İHLALLERİNE İLİŞKİN ÖZEL RAPOR

521

22 MART 2008 TARİHİNDE
SİİRT İLİNDE NEWROZ KUTLAMALARININ VALİLİKÇE YASAKLANMASININ ARDINDAN MEYDANA GELEN HAK İHLALLERİNİ ARAŞTIRMA-İNCELEME RAPORU

 

İHD SİİRT ŞUBESİ

 

OLAY

Newroz bayramı kutlaması için oluşturulan tertip komitesi 22.03.2008 tarihinde Newroz alanında kutlama için başvuruda bulundu. Ancak valilik tarafından 22’sinde değil de 21 Mart’ta yapabileceklerine ilişkin izin verildi. Bunun üzerine tertip komitesi 21 Mart’ta kutlamayı yapmayacaklarını belittiler.

Yapılan tüm girişimler ve görüşmeler sonucu iznin alınması konusunda olumlu bir gelişme sağlanamadı. Bunun üzerine Newroz kutlamasının gerçekleşebilmesi ve hak ihlallerinin önüne geçilebilmesi için İHD heyet olarak Siirt’de bulunmayı kararlaştırmış, bu amaçla İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın ve Ankara Şube Başkanı Av. Filiz Kalaycı’dan oluşan heyet olaylar sonlanana kadar Siirt’de bulunmuşlardır.

20.03.2008 tarihinde Siirt ili Kurtalan ilçesinde Newroz kutlama yapıldı. Seve Demir (Haftaya Bakış Gazetesinin toplatılma kararı olması ve yanında bir tane taşıdığı için 153 YTL para cezası verildi) gözaltına alındı. Yapılan GBT incelemesinden sonra serbest bırakıldı. Özellikle kadın arama noktalarında sıkıntılar yaşanmış olup, aramalarda kadınların iç çamaşırlarına kadar bakılmış ve onur kırıcı uygulamalara maruz kalınmıştır.

HEYETİN OLUŞUMU

Siirt İli ve/veya İlçelerinde 22 Mart 2008 tarihinde yapılacak olan Newroz kutlamalarında, İnsan Hakları Derneği adına gözlemlerde bulunmak üzere, Genel Merkezimizce, MYK Üyesi ve İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, İHD Ankara Şube Başkanı Filiz Kalaycı, İHD Siirt Yönetim Kurulu Üyeleri, Hamit Demir, Hayrettin Yılmaz, Selim Toprak, Ramazan Ural, Hasan Ceyhan, Beşir Aksu, M. Emin Köneş, M. Salih Nas, Cahfer Saraç, Nihat Aydın, Metin Sevgin, Şahin Kayıkçı ve Abdullah Aşkara görevlendirilmiştir.

SİİRT İL MERKEZİNDE YAŞANANLAR

Siirt merkezde 21.03.2008 tarihinde Keşkol Mah. (Seyrantepe) akşam Newroz ateşinin yakılması üzerine saldırıda bulunan polisler mahallede bulunan 14 evin tüm camlarını kırmıştır.

Batı mahallesinde ateş yakan kadınlara saldırıda bulunan polisler alanda bulunan kadınlarını hepsini darp etmişlerdir.

Evren mah. Şehl pompası altında ateş yakan çocuklara polisler tarafından yapılan saldırıda Zeki Ete gözaltına alındı. 22.03.2008 günü çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Kemal Elinç: saat 20.30 da Çal mahallesindeki evinin önünde bulunan aracı polisler tarafından tahrip edildi.

22.03.2008 tarihinde Ulus mahallesinde ateş yakan kitleye yapılan saldırı üzerine mah. Bulunan 5 eve baskın düzenleyen polisler 5 evin camlarını kırdı.

Evlerinin camları kırılanlar:
Abdulgafar Gök
Selahattin Batur
Kadri Akan
Gürgin Gök
Şefik Gök

Çakmak Mahallesinde Şehl pompa altı ateş yakan kitleye gaz bombası, cop ve silahlarla saldırı yapıldı. Burada Sosın Özalp adlı kadın silahla yaralandı ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırıldı.

Abdurrahman Ekinci: Akgül okey salonu polisler tarafından saldırıya uğradı. İçerideki müşterileri cop ve kalaslarla darp edilerek içeriden çıkarıldı. İçerideki eşyalara zarar verildi ve camların hepsi polisler tarafından kırıldı.

Çakmak mah. Newroz alanında toplanan kitleye panzer ve silahlarla saldırıda bulunuldu.

Tillo yolu hayvan panzeri alanında bulunan kitle panzer silahlarla saldırıda bulunuldu.

Aydınlar cad. cumhuriyet meydanı, özgen cad. ve güres başında toplanan kitleye gaz bombası, silah ve panzerlerle yapılan saldırıda birçok kişi yaralandı.

Arafat Aksu: aksu çay salonu polisler tarafından saldırıya uğradı. İçerideki müşterileri jop ve kalaslarla darp edilerek içeriden çıkarıldı. İçerideki eşyalara zarar verildi ve camların hepsi polisler tarafından kırıldı.

Muhlis Sevgin: işyeri polisler tarafından basıldı. İçerideki eşyalar tahrip edildi. 2 çalışanı polisler tarafından kafalarından darp edildiler. Hastaneye başvuruda bulundular. Olay hastanede adli vaka olarak kabul edilmedi.

Mahallelerde ve çarşı merkezinde güvenlik güçlerinin yaptığı saldırıda yaralananlar:

1-Sosin Özalp: Şelh pompa altı, silahla yaralandığı bilgisi alınmıştır. Ancak silahı mahiyeti henüz tespit edilememiştir. Yaralı Diyarbakır Tıp fakültesine kaldırıldı.(daha sonra taburcu oldu)

2-Ahmet Bartık(15 yaşında lise 1.sınıf öğrencisi) evren mah., silahla yaralandığı bilgisi alınmıştır. Ancak silahı mahiyeti henüz tespit edilememiştir. Yaralı Diyarbakır tıp fakültesine kaldırıldı. 26.03.2008 tarihinde müşteki olarak Siirt Cumhuriyet savcılığında ifadesi alındı. (taburcu oldu)

3-Mehmet Sevgin: doğan mah. Kafasına kalas ve coplarla darp edildi. Yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

4-İsmail Sevgin: kafasında cop ve kalaslarla yaralandı. Hastaneye götürüldü. Ancak hastanede adli vaka olarak kabul edilmedi.

5- Kahraman Sevgin: kafasında cop ve kalaslarla yaralandı. Hastaneye götürüldü. Ancak hastanede adli vaka olarak kabul edilmedi.

6- H.K. : kafa ve sırt bölgesinde darp edildi. Evde tedavi gördü. Hastaneye başvurmadı

7- S.C.: ayakta silah yaralanması olduğu aktarıldı. Hastaneye başvuruda bulunmadı.

8-Hamit Çağlar: zihinsel özürlü, yüz kafa ve gözde darp, şişlik, morarma mevcut.

22.03.2008 günü çıkan olaylarda gözaltına alınanlar:
22.03.2008 TARİHNDE AVUKATLAR TARAFINDAN YAPILAN GÖRÜŞME NOTLARI (Av. Filiz Kalaycı)

1-HÜSEYİN CEYHAN: lokantada gözaltına alınmış, sol eli bilek kısmında kırılmış, gözaltın da emniyet müdürü tarafından dayak yedi. (şehir lokantası)

2-RAMAZAN YILMAZ: Durak çayevin gözaltına alındı.

3-CELALAETİN MARAL: Camide gözaltına alındı. Hüseyin Ceyhan’ın emniyet müdürü tarafından dayak yemesine tanık olmuş. Sırtında cop izleri var, gözaltında dayak ve hakarete maruz kalmış

4-SABRİ BARK: Çarşıda şehir lokantasında gözaltına alınmış (Hüseyin Ceyhan’la birlikte alınmış) darp görmüş, sırtı ve sağ kolu ve sağ eli şişmiş,

5-MEHMET İNAN: Alan mah. Gözaltına alındı. Evin içine girip almışlar. Sırtında ağır darplar var. Yüzünde şişlikler ve morluklar var.

6-MEHMET CAN ÖZER: Çarşıda gözaltına alındı. Terzinde çıkışta alındı. Hastaneye götürülürken darp edildi.

7-AHMET TUNÇ: İşten çıkıp eve giderken gözaltına alınmış. Kırık olan sol kolundan darp görmüş, kolunda sol bacağında darp izleri var.

8-LEZGİN TAŞÇI: Sırtında, kafasında, sol elinde, yüzünde darp izleri var.

9-SAİT ÖZALP: Çal mah. Alındı. Bacaklarından darp almış, burnunda morluk var.

10-SABRİ ERDOĞAN: Çakmak mah. Gözaltına alındı. Bacaklarından darp almış.

11-SALİH EKİNCİ: Çarşıda alındı. Omuz ve sırt bölgesinde ağır darp izleri var.

12-ALİ BENGİ: (15 yaş altı)

13- KASIM DAŞÇI(15 yaş altı)

14-DİLBER ÖZBEY(15 yaş altı)

15-MİZGİN ŞEN(15 yaş altı)

16- MAHMUT EŞİYOK

Bunlarda iki kişinin yaşı küçük olduğu için ailelerine teslim edildi.

Pazartesi gününe kadar ek süre istendi.

22.03.2008 tarihinde çıkan olaylarda gözaltına alınanlardan

Ali Bengi, Kasım Daşçı, Dilber Özbey ile Mizgin Şen (yaşları 15 altında) 24.03.2008 tarihinde çıkarıldıkları savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken,

Hüseyin Ceyhan, Ramazan Yılmaz, Sabri Bark, Mehmet İnan, Mehmet Can Özer, Ahmet Tunç, Lazgin Taşçı, Sait Özalp, Sabri Erdoğan, Salih Ekinci ile Mahmut Eşiyok 24.03.2008 tarihinde çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevine konuldular.

23.03.2008

Evren mah. Şelh pompası altı milletvekillerinin ziyareti sonra ateş yakan kitleye saldır.

Elif Ete (16 yaş) adındaki kişi yaralandı, hastaneye kaldırıldı.

24.03.2008 günü DTP Siirt İl başkanı Abdurrahman Taşçı savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edildi. Mahkemede ifadesi alınan Taşçı serbest bırakıldı. Savcılık itiraz etti. 25.03.2008 günü mahkemeye gelme koşuluyla serbest bırakıldı.

TESPİTLER:

1- Güvenlik güçleri aşırı ve orantısız güç kullanmıştır. (silah kullanma, rastgele insanları dövme, panzerleri insanların üzerine sürme)

2- Polis araçlarında insanları kışkırtan anonslar yapma (insan değilsiniz, insanlığınızı kaybetmişsiniz)

3- Polisler tarafından İş yeri ve evlerin camlarının kırılması, evlerin içlerine gaz bombalarının atılması.

4- Emniyet müdürü Cuma Ali Aydın’ın halkın idaresi olan milletvekillerine karşı tutumu ve kışkırtıcı konuşmaları.

5- İnsanlık onuruyla bağdaşmayan üst aramaların yapılması (özellikle bayanların eldivenlerle iç çamaşırlarının içine kadar aranması)

6- Gözaltına alınanların hastanede polis dayağına maruz kalması.

7- Hastaneye başvuruda bulunan yaralıların adli vaka olarak işlem yapılmaması.

8- İHD gözlemcilerinin belirli yerlerde engellenmesi, hakaret ve tehditler maruz kalması.

9- 30 üzerinde yaralı olduğu tespit edildi. Ancak gözaltına alınma kaygısıyla hastanelere başvuru yapılmadığı tespit edildi.

10-Güvenlik güçleri tarafından halka hakaret, küfür ve tehditlerin olması.