Susurluk Dosyası Aralanırken

433

Bazı emekli generaller, Korkut Eken'in kesinleşmiş mahkumiyetinin ardından konuşmaya başladılar.

Korkut Eken'in emirle iş yaptığını ve kendilerinin bunu çok iyi bildiğini açıkladılar. Korkut Eken de zaten, tüm savunmalarında ve cezaevine girdiği gün, emirle iş yaptığını açıklamıştı.

Korkut Eken, bir banka soygunu, bir insanı öldürme ile suçlanmıyordu. Korkut Eken bir teşekkül oluşturma, o teşekkülde yer alma suçu ile suçlanıyordu.

"Susurluk" birkaç kamu görevlisinin, birkaç katil ve uyuşturucu kaçakçısı ile birlikte oluşturduğu "çetenin" adı değildi. Derinlerde bir yerde bulunanın adı idi. Derinler, strateji oluşturuyor, andıç belgeleri düzenliyor, uygulamaya geçiliyordu. Listeler hazırlanıyordu. "Bin operasyon"lar yapılıyor; listelerde adı geçenler, yol kenarlarında elleri arkadan bağlı, kimi kez işkence yapılmış ve kafalarına kurşun sıkılmış olarak bulunuyorlardı. Gladio örgütlenmesi vardı ve vardır. Kimi kez asker, polis, kimi kez gazeteci, avukat, hekim, kimi kez bir katil, uyuşturucu kaçakçısı kılığı ile dolaşıyorlardı.

Paşalardan açıklama yapanlar, yalnızca cürmü övmüyorlar. "Bir teşekkül varsa, biz bu teşekkülden haberdarız ve bu teşekkülün çok önemli adamı ile, Eken ile iç içeyiz. Eken'e emir verdik. O da zaten emirle iş yaptığını söylüyor." demek istiyorlar.

Başbakanlık'ta "gizli" kasalarda, "gizli yasalar" var mı? Sakın Eken'in, emirle iş yaptığını söyledikten sonra eklediği "yasaya uygun"luk, gizli yasalara uygunluk olmasın?

Kasaya kilitlenmiş "Susurluk Dosyası" açılmayı bekliyor. Atılı suç, övme suçu değil; gladio örgütlenmesi, bağlantıları ve eylemleridir.

Hüsnü Öndül
Genel Başkan