Vatandaş Cenazesinin Alınmaması Anayasa İhlalidir

Derneğimize 28 Temmuz 2015 günü yapılan başvuruda, 3 günden fazladır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cenazelerinin Şırnak ili Silopi ilçesi Habur sınır kapısında bekletildiği ve ailelere teslim edilmediği belirtilmiştir. Bizzat Genel Başkanımızın yaptığı araştırmada, cenazelerin 25 Temmuz 2015 gününden beri Habur sınır kapısında bekletildiği, cenazelerin 4 günden fazla bir süredir bekletilip ailelere teslim edilmediği, cenazelerin aileler tarafından kiralanan soğuk hava deposu bulunan bir tır kamyonunda tutulduğu, cenazelerin teslim edilmemesi nedeniyle Silopi ilçesi ve Şırnak ilinde halkın giderek öfkelendiği ve her an ciddi bir gerilim yaşanacağı, cenaze teslim edilmemesinin hiçbir hukuksal nedeninin bulunmadığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine Genel Başkanımızın bir çok devlet yetkilisi ile yapmış olduğu görüşmelerde bu konu hakkında hükümet talimatı bulunduğu, hükümet talimatı uyarınca cenazelerin Türkiye’ye alınmaması şeklinde olduğudur. Cenazesi bekletilen kişilerin Suriye-Rojava bölgesinde IŞİD isimli cihatçı yapılanmaya karşı savunma savaşı yapan PYD/YPG-YPJ güçleri içinde yaşamını yitiren kişiler olduğu yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir.

Geçici hükümetin aldığı bu kararın gerek ulusal gerekse de uluslararası hukuka aykırı olduğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına düşman muamelesi yapan bu kararın hukuki ve meşru olmadığını belirtmek isteriz.. Dolayısıyla gerek hukuka gerekse de inanç değerlerine aykırı bu kararın bir an önce kaldırılmasını ve cenaze teslimlerinin acilen yapılması için İHD Genel Merkezi bir dizi girişimlerde bulunmuştur. 28 Temmuz günü Türkiye İnsan Hakları Kurumuna başvuru yapılmış ve ihlalin giderilmesi istenmiştir. 29 Temmuz günü bizzat Başbakanlığa başvuru yapılarak bu hukuk dışı kararın kaldırılması ve cenazelerin teslimi talep edilmiş, konu ana muhalefet partisine bildirilerek takibi istenmiştir. Bunun yanı sıra aynı gün uluslararası insan hakları örgütlerine başvuru yapılıp acil yardım istenmiş, Avrupa Konseyi ve BM insan hakları komiserliklerine durum bildirilmiştir. Ayrıca konu hakkında diplomatik misyon bilgilendirilmiştir.

Cenazelerin bekletildiği günden beri İHD Şınak Şubesi ve bölgedeki MYK üyeleri konuyu yakından izlemekte ve çözümü konusunda çaba sarf etmektedirler.

Cenazelerin tesliminde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine sesleniyoruz. Hükümetin kanunsuz emirlerine uymayın ve bu anayasa ihlaline daha fazla ortak olmayın. Bu günler gelip geçecek ve ileride yargı önüne çıkabileceksiniz.

Her türlü din ve inanç değerlerine aykırı bu ihlalin bir an önce giderilmesini ve ailelerden özür dilenmesini talep ediyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın