1 Eylül 1993 Dünya Barış Günü Açıklaması

İHD Genel Başkanı Akın Birdal, Dünya Barış Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Barışı ve yaşamı söylemden kurtarıp yaşam biçimine dönüştürmeliyiz.” dedi.

Birdal’ın Açıklaması Şöyle:

Bugün 2. Dünya savaşının bittiği gündür. Bugün BM’ce 1984 yılında alınan karar uyarınca insanlığa Dünya Barış Günü olarak armağan edilmiştir.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, faşist Hitler’in saldırısı ile başlayan ve 50 milyon insanın ölmesine, 90 milyon insanın da yaralanmasına neden olan 2 Dünya savaşını unutmamalıyız. Hiroşima ve Nagaziki’de 48 yıl önce atom bombasından yükselen ateş içinde yanan çocukları, ölen 140 bin insanı unutmamalıyız.

21. yüzyıla nükleer savaşlardan arınarak girmek, insanlığın ortak ülküsü ve umudu olması dünyamızın geleceği açısından güven vericidir. Ancak, günümüzde Bosna-Hersek’te Sırplar’ın, Azerbaycan’da Ermenilerin çocuk, kadın demeden işledikleri insanlığa karşı suça, BM Güvenlik Konseyi’nin ve dünyanın seyirci kalması bu umudu yaralamaktadır.

Günümüzde toplumumuzda en çok gereksindiği içbarıştır. Devleti korumanın tek yolu güç ve şiddet kullanımı olmamalıdır. Barış, hoşgörü ve kardeşlik ortamı herkesin korkudan ve yoksulluktan kurtulması için bir zorunluluktur.

Barışı ve yaşamı söylemden kurtarıp yaşam biçimine dönüştürmeliyiz. Çünkü barış ve yaşam hakkı, herkes için olduğu zaman bir anlam ifade eder. Bu nedenle şiddetin kaynağını oluşturan silahlanmaya, sömürüye ve toplumsal adaletsizliğe son vermek için tümümüzün ortak çaba göstermesi gerekiyor.

Barış içinde bir Türkiye ve Dünya umudumuzu koruyoruz.

Hazırlanan Abhazya Raporu’nun, bugün de barışa katkı yapmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın