1 MAYIS KUTLAMALARI SUÇ HALİNE GETİRİLEMEZ

28.04.2014

1 MAYIS KUTLAMALARI SUÇ HALİNE GETİRİLEMEZ

Gösteri ve ifade özgürlüğü son yıllarda Türkiye’de en çok ihlal edilen insan haklarını oluşturuyor. Geçen yıl, bu haklarını kullanmak isteyenlere karşı yapılan polis saldırılarında 8 kişinin öldürülmesi, bu hakkın kullanımının engellenmesinin, yaşam hakkını ortadan kaldırmaya yol açacak kadar sert olduğunu ortaya koymuştur.

1 Mayıs kutlamaları öncesinde, hükümetin, İstanbul’da Taksim Meydanı’nı, Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nı, Ankara’da Kızılay Meydanı’nı mitinglere kapatması kabul edilemez. Siyasal iktidar, topluma ve kente, kentliye ait olan meydanları keyfi biçimde kullanmakta ve yasaklamaktadır. Belediyenin insanları toplayarak yaptığı etkinliklere açık olan meydanların, kent halkının yapmak istediği gösteri söz konusu olduğunda yasaklanması, haklarımızın iktidarın keyfi tutumuna bağlı olarak ihlal edildiğini göstermektedir. Geçmiş yıllardan hepimiz bu alanlar serbest olduğunda, özgürce mitingler yapıldığında, polis saldırmadığında “bir olay” çıkmadığını bilmekteyiz.

Siyasal iktidarın bu yasağı savunması ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın komplo vs. açıklamalarıyla “paralel yapı”nın polislerinin bu saldırıya hazırlandığı gibi ifadelerle saldırıya zemin hazırlayan açıklamaları gösteri ve ifade özgürlüğünün engellemesine yönelik açıklamalardır ve bu nedenle suçtur.

Bütün yetkilileri, 1 Mayıs’ın bütün alanlarda kutlanmasını engelleyen yasakların kaldırılması ve 1 Mayıs’ı kutlayanları suçlu hale getiren açıklamalardan vazgeçilmesi için gerekenleri yapmaya çağırıyoruz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

 

Bir cevap yazın