10 ARALIK İNSAN HAKLARI HAFTASI KUTLAMALARI

İHD Genel Başkanı Akın Birdal, örgüte bir mesaj yollayarak “10 Aralık İnsan Hakları Haftası”nı yoğun etkinliklerle kutlamalarını istedi.

Birdal’ın örgüte gönderdiği mesaj şöyle:

“Önümüzdeki 10 Aralık 1992 günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 44. yılına ulaşıyoruz. Bildirge, insan hakları ve temel özgürlüklere karşı saygıyı geliştirme, koruma ve gözetme yolunda atılmış önemli bir adımdır. Tüm dünya halklarının barış içinde ve mutlu bir şekilde yaşaması amacıyla yayınlanan bu bildirge; birçok ülkenin rejimi tarafından pratikte yaşama geçirilmemiştir. Ne yazık ki Türkiye de bu ülkeler arasındadır.

Bugün Türkiye’de, başta yaşama hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükler ağır baskı altındadır. İşkenceler sürmekte, faili meçhul cinayetler sonucu her gün birkaç kişi yaşamını yitirmektedir. Gözetim altında kaybolmalar gündemdeki yerini korumakta, basın ve haber alma özgürlüğü üzerindeki saldırı ve engellemeler tırmanmaktadır. Halkların kardeşliği, her geçen gün düşmanlığa ve çatışmaya dönüştürülmek istenmektedir.

Sizler, insan haklarının savunulması, korunması ve geliştirilmesi için, büyük özveri göstermekte, en önemlisi de bu işe bilgi ve inancınızla katılmaktasınız. Hiçbir güç, sizi bu onurlu yoldan alıkoyamayacaktır.

Bugün yaşama hakkının dahi olmadığı ülkemizde, insan haklarını canla başla savunmak gerekmektedir.

Bu bağlamda, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 44.yılı etkinliklerine tüm çabanızla katılacağınıza inanıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Akın Birdal
Genel Başkan

Bir cevap yazın