İHD Diyarbakır Şubesi – Kayıplar Eylemi (95. Hafta)

İHD Diyarbakır Şubesi – Kayıplar Eylemi (95. Hafta)

‘HAYATIMDA BABAMA DAİR BOŞLUĞU KİM YA DA NE DOLDURABİLİR?’

İHD ve kayıp yakınlarının her hafta “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla düzenlediği oturma eylemi 95. haftasında 4 Aralık 2010 tarihinde Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapıldı. Eyleme aralarında İHD, MEYA-DER, KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve kayıp yakınları katıldı. Kaybedilenler ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenlerin fotoğrafların taşındığı eylemde, “Kayıplar burada, failler nerede?”, “Kurşun atan ve yiyen iyi çocuklar”, “Kayıplar bulunsun, hesap sorulsun” yazılı dövizler taşındı.

Oturma eylemi öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Necibe Güneş Perinçek, yıllardır kayıp ailelerinin kaybedilenlerin akıbetini sorduğunu belirterek, eğer toplumsal bir barış sağlanacaksa, kayıpların, faili meçhullerin faillerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Perinçek’in ardından Urfa’nın Siverek İlçesi’nde 6 Aralık 1993 tarihinde güvenlik güçleri tarafından kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın hikayesi kızı Serpil Taşkaya tarafından anlatıldı.

{gallery}/fotograf_galerisi/ihd_diyarbakir_subesi_kayip_eylemi_04_12_10{/gallery}

Bir cevap yazın