23 Mart 2015 – 19 Mayıs 2015 Tarihleri Arasında Milletvekili Seçimi Çalışmaları Sırasında Siyasi Partilere Yönelik İhlaller

Partilerin seçim bürolarına/araçlarına, adaylarına, mitinglere ve çalışanlarına yönelik baskın, saldırı, tehdit ve polis baskınları:

HDP: 3 silahlı, 2 bombalı, 2 kundaklama olmak üzere 114 saldırı,

AKP:   2 si silahlı olmak üzere 7 saldırı,

CHP: 1 i silahlı olmak üzere 4 saldırı,

MHP: 1 silahlı saldırı.

Bu baskın ve saldırılarda darp edilen ve yaralananlar:

47 si HDP li olmak üzere 49 kişi

Gözaltı ve tutuklamalar:

7 saldırgan gözaltına alındı, 1 saldırgan tutuklandı. (2 kişinin AKP seçim irtibat bürosuna saldırdığı, 2 kişinin CHP seçim irtibat bürosuna saldırdığı, 3 kişinin de HDP seçim irtibat bürosuna saldırdığı iddiasıyla)

Seçim çalışmaları sürecinde kolluk tarafından HDP li 125 kişi gözaltına alındı 8’i tutuklandı

Gözaltı ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muamele: Tamamı HDP’li 32 kişi

Yasaklamalar:

HDP:

1 Miting Meydanı,

1 Yürüyüş Engellendi,

1 Konser Yasaklandı,

2 Miting Yasaklandı

Diğer dikkat çekici olaylar:

 

 

– Hükümet yetkililerinin özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yaptığı gezilerde olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alınması ve bu tedbirler esnasında güvenlik güçlerinin yurttaşları taciz ve müdahaleleri. Ör. Van, Ağrı illeri

– AKP li vekil adaylarının çok sayıda sivil ve resmi polis ile çeşitli illerde propaganda çalışmaları yürüttükleri. Ör. Erzurum, Van, Ağrı

– Irkçı saldırılarda, güvenlik görevlilerinin bu saldırıları “demokratik hak” olarak tanımlamaları.

– Özellikle AKP li belediyelerin, belediye binalarının seçim bürosu gibi kullanılması.

– HDP li esnafa yönelik ihlaller. Ör. Diyarbakır Yenişehir Semt Pazarının kundaklanması, araçlarının kundaklanması.

– AKP nin miting yapacağı illerde tüm devlet kurumlarına ait araçların şoförleri ile miting için tahsisi, araçların yakıt ve ihtiyaçların temin edilmesi.

– HDP bürolarının önlerine polis araçlarrının park etmeleri.

– AKP li adayların seçim çalışmalarını yürütürken bellerinde silah taşıdıklarının görülmesi (AKP Urfa adayı Mazhar Bağlı)

– Jandarma yetkililerinin bazı köy muhtarlarını arayarak HDP lilerin köye gelişlerinin bildirlmesini talep ettikleri görüldü. (Dersim/Pülümür)

– Bazı saldırı sonrası güvenlik güçlerinin saldırıya uğrayanlara “terör saldırısı” başvurusu yapmaları yönünde önerilerin yapıldığı.

Gözlemlenmiştir.

 

23 Mart 2015/19 Mayıs 2015

 

23 Mart 2015’te, İstanbul’un Maltepe İlçesi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) ait seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldi.

1 Nisan 2015’te İstanbul’un Kartal İlçesi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ilçe binasına 2 kişi tarafından silahlı baskın düzenlendi. Binanın en üst katındaki camları kırarak Türk bayrağı asan silahlı 2 kişi, özel harekât ekiplerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı.

5 Nisan 2015’te, İstanbul’un Maltepe İlçesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) seçim irtibat ofisine düzenlenen silahlı saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldi. Saldırıya dair 2 kişi gözaltına alındı.

11 Nisan 2015’te, Hatay’da Saray Caddesi üzerinde bulunan HDP’ye ait seçim standına bir grubun bıçaklı saldırıda bulunması sonucu HDP aktivisti bir kişi yaralandı.

14 Nisan 2015’te, Antalya’nın Serik’e bağlı Kadriye Mahallesi’nde HDP İlçe Örgütü açıldı. Bir grup, 15 Nisan günü saat 22.00 sıralarında parti binasına gelerek ‘Halkların Demokratik Partisi Serik İlçe Örgütü’ yazılı tabelanın indirilmesini ve ofisin kapatılmasını istedi. İhbar üzerine olay yerine jandarma ekipleri yönlendirildi. Grupta bulunanların sayısı 200’e ulaşınca polisten takviye ekip istendi. Jandarma, bina önünde güvenlik önlemi alırken toplanan grupta bulunanlar, “Bu; PKK’nın partisi. Burada bunların işi yok, burası hassas bir ilçe, tabelayı indirsinler” diye tepki gösterdi. Parti binasının bulunduğu bölgeye Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Ece, Emniyet Müdürü Fatih İnceyavuz, HDP İl Eş Başkanı Zarife Atik, İlçe Başkanı Hüseyin Dakkak, Büyük Birlik Partisi (BBP) İlçe Başkanı ve milletvekili adayı Halil Güzel de geldi. Kaymakam Rüstemoğlu, jandarma ve polis yetkilileri taraflarla görüşerek gerginliğin büyümesini önlemeye çalıştı. Uzun süren uğraşların ardından ikna edilen grup bina önünden ayrıldı. Yaklaşık 4 saat süren gerginlikten sonra parti yetkilileri de binanın kepenklerini indirdi. Jandarma ve polis ekipleri sabaha kadar bölgede güvenlik önlemi aldı.

15 Nisan 2015’te Antalya’nın Serik İlçesi’nde yeni açılan Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) ait büroya iki yüz kişilik bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Tabelada “teşkilat” yerine “örgüt” yazmasını gerekçe göstererek büronun etrafının saran grup, “Halkların Demokratik Partisi Serik İlçe Örgütü” yazılı tabelanın indirilmesini ve ofisin kapatılmasını istedi. Taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda binayı kundaklamakla tehdit eden grup saatler sonra kolluk kuvvetleri tarafından HDP bürosunun önünden uzaklaştırıldı.

17 Nisan 2015’te Kütahya’da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü Eş Başkanı Aynur Tütüncü’nün arabası kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi.

18 Nisan 2015’te, Van’da seçim çalışmalarını sürdüren AKP’de aday tanıtım mitingi düzenlendi. AKP’li adayları havaalanında karşılayanlar arasında Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ve İş-Kur Müdürü’nün de katılması dikkat çekti. AKP’li adayların bulunduğu seçim otobüsü Maraş Caddesi’nden geçerken çevrede bulunan yurttaşlar tarafından yumurta yağmuruna tutuldu.

18 Nisan 2015’te, Van’da aday tanıtım çalışması yapan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) ait seçim otobüsü taşlı ve yumurtalı saldırıya uğradı.

18 Nisan 2015’te, Ankara’da HDP’nin Büklüm Sokak’ta bulunan genel merkezine bir araçtan ateş açıldı. Kurşunların binaya isabet ettiği saldırıda ölen veya yaralanan olmadı. Saldırıyı gerçekleştirdikleri belirlenen ve gözaltına alınan 2 kişiden 2011 yılında da Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) molotofkokteyli atmaktan yargılanan Kenan Berkay Şipal 19 Nisan 2015’te tutuklandı.

18 Nisan 2015’te, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde HDP’nin ilçe binasının açılış töreni öncesi toplanan bir grup ırkçı bir grup provokasyon girişiminde bulundu. İlçe binasının yakınlarında toplanan grup, açılışa izin vermeyecekleri tehdidinde bulunarak, nefret içeren sloganlar attı. Gerginlik üzerine grup polis çemberine alınırken, yüzlerce kişi de ilçe binasının önünde toplandı.

18 Nisan 2015’te İstanbul’da HDP’nin Merter’de açtığı seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği saldırı sonucu binaya asılan bayrakların yakıldığı bildirildi.

19 Nisan 2015’te, Rize’nin Fındıklı ilçesinde HDP’nin seçim irtibat bürosuna saldırı düzenlendi. Gece saat 03.00 sıralarında seçim bürosunun camını kıran saldırganlar içeriye yanıcı madde atarak yaktı. Büroda çıkan yangını fark eden bina sakinleri yangına kendi imkânları ile müdahalede bulunarak söndürdü. Çıkan yangında büroda maddi hasar meydana geldi. Fındıklı’da HDP’nin seçim bürosuna yapılan saldırı öncesi, ırkçı grupların büroya, “Burası Türkiye ya sev ya erk et” yazılı tehdit mektubu gönderildiğini belirten HDP İl Başkanı Mustafa Özsoy, “Biz bu saldırıların arkasında ülkücülerden daha çok MHP’ye göz kırpan hükümetin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

19 Nisan 2015’te Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde HDP’ye ait seçim bürosunun önündeki parti amblemlerinin olduğu bayraklar kalabalık bir grup tarafından indirilmek istendi.

19 Nisan 2015’te İstanbul’un Sarıyer İlçesi’ne bağlı Armutlu Mahallesi’nde de Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateş açıldı. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadı.

21 Nisan 2015’te, Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde seçim çalışmaları kapsamında el bildirileri dağıtan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü Eş başkanı Nurhal Erkal ve milletvekili adayı Sami Acar ile Selçuk Üniversitesi öğrencisi 2 kişi polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

21 Nisan 2015’te, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) milletvekili adayı Abdurrahim Fırat yanında bulunan grupla beraber Erzurum’un Tekman İlçesi’nde seçim çalışması yürüttüğü esnada bir başka grubun sopalı saldırısına uğradı. Saldırıda seçim otobüsüne de yumurta atıldığı belirtildi.

21 Nisan 2015’te Malatya’da HDP’nin seçim çalışmalarını yürüttüğü büro aşırı sağcı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıyı düzenleyenlerin büronun camlarına üç hilal çizdiği öğrenildi.

21 Nisan 2015’te de, 3 gün önce İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün Van’a gelmesinin ardından dikkat çekici bir biçimde polis hareketliliğinin arttığı kentte, zırhlı araçlar eşliğinde gece gündüz mahallelerde konvoy halinde gezen polisler kent halkını taciz etmeyi sürdürüyor. Bugün de ortada hiçbir eylem yâda etkinlik yokken onlarca zırhlı araç, TOMA ve bir otobüs dolusu çevik kuvvet polisi, Hacıbekir, (Xaçort), Süphan ve Karşıyaka mahallelerinde halkı provoke etmeye çalıştı. Zırhlı araçların mahalle aralarında gezmesine tepki gösteren yurttaşlara, polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Yurttaşların taşlarla karşılık vermesi üzerine ise olaylar çıktı. Olaylar sırasında Vangölü Anadolu Endüstri Teknik ve Meslek Lisesi’nin bahçesine de giren polisler, öğrencilere müdahale etti. Polisler, bir süre sonra halkın tepkisi üzerine geri çekilmek zorunda kaldı. Müdahalenin ardından geri çekilen polislerin, Kobanê’de DAİŞ çetelerine karşı girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG’li Mazlum Aşkan’ın taziye çadırına giderek, yurttaşları tehdit ettiği de öğrenildi.

21 Nisan 2015’te, YPG’li Cihan Duman’ın (Hakki Şadi) dün cenazesinin geldiği sırada Hınıs’ta seçim çalışması yürüterek halkın tepkisini çeken, bugün ise Tekman’da halka silah çeken AKP’li milletvekili adayları, Karayazı’yı da karıştırdı. Sabahın erken saatlerinde ilçeye gelen AKP Erzurum Milletvekili Adayı Zehra Taşkesenlioğlu’nun, çok sayıda sivil polis eşliğinde ilçede gezmesi, esnaf ve yurttaşların tepkisini çekti.

21 Nisan 2015’te, Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İŞKUR üzerinden alınacak işçilerin belirlenmesi için kuruma başvuru yapan yurttaşlar, mülakat için AKP Silopi İlçe Teşkilatı’na çağrıldığı öğrenildi.

23 Nisan 2015’te, HDP Erzincan İl Örgütü’nün 26 Nisan’da düzenlemeyi planladığı miting için Valiliğe yaptığı izin başvurusu, 27 Nisan’da AKP’nin programı olduğu gerekçesi ile reddedildi. Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan miting için 20 Nisan’da yapılan başvuruya yanıt veren Erzincan Valiliği, “Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ilimize yapacağı ziyaret ve akabinde gerçekleştireceği açılışlar nedeniyle meydanda bir gün öncesinde güvenlik tedbiri alınması amacıyla kolluk güçleri tarafından gerekli çalışmaların yapılacağından istemiş olduğunuz Cumhuriyet Meydanı uygun görülmemiştir” dedi. Verilen cevapta, “Mitingin ileri bir tarihe atılması ve tekrar başvuru yapılması halinde ise başvurunun yeniden değerlendirileceği” denmesi ise dikkat çekti.

23 Nisan 2015’te Antalya’da CHP’ye ait seçim otobüsüne düzenlenen taşlı saldırı sonucu otobüsün camları kırıldı.

23 Nisan 2015’te Seçim çalışmaları kapsamında Kars’ın Akyaka İlçesi’nde esnafı ziyaret eden HDP milletvekili adayları, Ülkü Ocakları üyesi oldukları belirtilen bir grubun sözlü saldırısına ve tehditlerine maruz kaldı.

23 Nisan 2015’te, Tokat’ta seçim çalışmalarını sürdüren HDP seçim aracına ırkçı bir grup tarafından saldırı gerçekleştirildi. Yeşilırmak Mahallesi’ndeki seçim çalışmalarında kullanılmak üzere yola çıkan araç, ırkçı bir grubun taşlı saldırısına uğraması sonucu camları kırıldı.

23 Nisan 2015’te, Batman’da AKP Seçim Lokali’nde AKP Batman Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın akrabaları ile AKP eski Batman Milletvekili ve aynı zamanda aday adayı olan Nezir Nasıroğlu’nun akrabaları arasında yaşandığı belirtilen silahlı kavgada yaşamını yitiren Abid Nasıroğlu’nun (23) cenazesi, otopsi işlemi için Diyarbakır’a gönderildi. Edinilen bilgilere göre; eski vekilinin oğlu olan Abid Nasıroğlu’nun AKP Seçim Lokali’ne gittiği ve burada aday adaylık süreci konusunda AKP Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın akrabası olan 3-4 kişiyle tartıştığı, tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine üzerinde bulunan silahı çekerek birkaç el ateş açtığı belirtildi. Daha sonra çıkışa doğru yönelen Nasıroğlu’nun tartıştığı kişilerce arkasından vurulduğu iddia edildi. Yaşanan olayda hafif yaralanan ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin de kaldırıldığı hastanede tedavi edildiği öğrenildi. Batman Devlet Hastanesi morguna götürülen Nasıroğlu’nun işlemleri yapılırken, olayın duyulması üzerine yüzlerce kişi hastaneye akın etti. HDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir’in de geldiği hastanede işlemleri tamamlanan Nasıroğlu’nun cenazesi, otopsisi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

24 Nisan 2015’te, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Erzincan’da düzenlemek istediği mitinge Erzincan Valiliği, ertesi gün AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun mitingi olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

24 Nisan 2015’te, İstanbul Sarıyer Kireçburnu Mahallesinde asılan HDP ye ait parti bayrakları indirilmiş ve yakıldığı öğrenildi.

24 Nisan 2015’te, Amasya’da seçim bürosunun açılmasını müteakip aynı gece HDP logolu üçgen bayraklar kimliği belirsiz kişilerce kesildi. Olaya ilişkin suç duyurusunda bulunuldu ve 25/04/2015 günü tekrar üçgen bayraklar asıldı. Ayrıca bir de büyük bayrak asıldı; aynı gece büyük bayrak alınıp götürüldü. Ardından bayraklar tekrar asıldı 26/04/2015 günü yine bayraklar kesilip seçim bürosunun kapısına bırakıldı. Bu olaya ilişkin tekrar suç duyurusunda bulunuldu.

25 Nisan 2015’te, İstanbul’da HDP’nin Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi’nde bulunan seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı düzenlendi. Önce büroyu taşlayan grubun ardından büroya bir iki el ateş açtığı belirtildi. Saldırganların olay yerinden kaçtığı belirtilirken, saldırı sonucunda büroda maddi hasar meydana geldi.

25 Nisan 2015’te İstanbul’un Pendik İlçesi’ne bağlı Esenyalı Mahallesi’nde HDP’ye ait seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişilerin taşlı saldırı düzenlemesi sonucu binada maddi hasar meydana geldi.

25 Nisan 2015’te, Ankara Keçiören’de HDP’lilerin bulunduğu seçim bürosu, gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Saldırganlar, kameralara yakalanmamak için büronun arka tarafından saldırarak, büronun camlarını aşağı indirdi.

25 Nisan 2015’te, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi’nde bulunan seçim irtibat bürosuna silahlı saldırı düzenlendi. Büronun önce taşlandığı daha sonra da büroya silahla iki el ateş açtığı belirtildi. Saldırganlar olay yerinden kaçarken, saldırı nedeniyle yaralanan olmadı.

25 Nisan 2015’te, Muğla’nın Milas ilçesinde, dün gece HDP’nin seçim irtibat bürosunun camlarını kırdıktan sonra kayıplara karışan kişiler yakalandı. İncelenen güvenlik kamerası görüntülerinden iki kişi oldukları anlaşılan saldırganların kimliklerini tespit eden Milas Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, her iki saldırganı da dün akşam saatlerinde ilçe merkezinde yakaladı.

26 Nisan 2015’te, Siirt’te AKP adayı Yasin Aktay’ın seçim çalışmalarında kullandığı minibüs taşlı saldırıya uğradı. Saldırı nedeniyle araçta maddi hasar oluştuğu bildirildi.

26 Nisan 2015’te Yalova’nın Altınova İlçesinde de HDP seçim bürosuna silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda da binada maddi hasar meydana geldi.

27 Nisan 2015’te, Akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Manisa’nın HDP Soma ilçe binası yakılarak ateşe verildi. Gazi Osmanpaşa caddesinde bulunan HDP seçim bürosuna yönelik yapılan saldırı ile ilçe binası kullanılamaz halle geldi. İlçe binasının yakılmasının ardında itfaiye ve polis ekipleri yangına müdahale ettikten sonra HDP yetkililerine haber verdi. HDP yetkilileri olayı haber alır almaz ilçe binasına geldiklerini ve parti binasının yakılmış olduğunu gördüklerini ifade ettiler.

27 Nisan 2015’te, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri, seçim çalışmaları kapsamında Adana merkez Seyhan ilçesi Sarıhamzalı Mahallesi’nde bulunan caddeleri HDP bayrakları ile süsledi. Bayrakların asılmasının ardından kimliği belirsiz kişi veya kişiler HDP bayraklarını yerlerinden sökerek, çöp konteynırında yaktı. Duruma tepki gösteren mahalle halkı, her seçimde sürekli bu tür saldırılar olduğunu belirterek, mahallede buna benzer saldırıların yaşandığına dikkat çekti.

28 Nisan 2015’te Konya’nın Cihanbeyli İlçesi’nde HDP ilçe binasına kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi. Saldırıda binada bulunan bayrak ve flamalar yakıldı.

28 Nisan 2015’te, Elazığ’da HDP’ye ait seçim irtibat bürosu kimliği belirsiz kişilerin taşlı saldırısına uğradı.

28 Nisan 2015’te, Elazığ’da HDP’nin seçim aracı da taşlı saldırıya uğradı. Binada ve araçta maddi hasar meydana geldi.

28 Nisan 2015’te, Elazığ’da gece geç saatlerde Aksaray Mahallesi’nde HDP’nin seçim irtibat bürosuna kimliği belirsiz kişiler tarafından taşlı saldırı gerçekleştirildi. Taşlı saldırı sonrası büronun camları kırıldı. Yine aynı saatlerde Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan seçim bürosunun önündeki bayraklar da indirilerek yakıldı.

28 Nisan 2015’te, İstanbul Sarıyer Reşitpaşa’da kurulan HDP standına saldırı girişimi olduğu öğrenildi.

29 Nisan 2015’te, HDP Van İl Örgütü tarafından Van Valiliği karşısında 3 gün önce açılışı gerçekleştirilen merkezi seçim bürosunun bulunduğu binaya asılan ve üzerinde HDP Van adaylarının fotoğraflarının bulunduğu dev pankart, Van Valiliği’nin “Seçim Kanunu’nun ihlal edildiği” gerekçesi nedeniyle polislerce indirilmek istendi. Akşam saatlerinde zırhlı polis aracı ve TOMA’lar eşliğinde yüzlerce çevik kuvvet polisinin, pankartı indirmek istemesi üzerine olay yerine çok sayıda yurttaş, HDP ve DBP eş başkanları geldi. Yaklaşık bir saatlik beklemenin ardından HDP yetkilileri tarafından çağrılan Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait iki itfaiye aracıyla dev pankart indirildi. Pankartın indirilmesinin ardından polisler olay yerinden ayrıldı.

29 Nisan 2015’te, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi 18 Nisan günü Van’a gelen İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk başkanlığında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Van Valisi İbrahim Taşyapan ve Hakkari, Bitlis, Ağrı ve Muş valileriyle emniyet ve jandarma ilgililerin katıldığı Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı’nın sonuçları kendini göstermeye başladı. Van Emniyet Müdürlüğü güvenlik tedbirleri adı altında bölgeye adeta polis yığdı. Birçok şubeye geçici görevlendirmelerle personel takviyesi yapan emniyet, kimi şubelere 30 polis memur ile 5 komiser görevlendirirken, birçok şubeye de 10’ar kişilik polis konumlandırdı. Geçici görevlendirilen polislerin, AKP Van milletvekili adaylarının ilçe ve köylerde yapacakları çalışmalarda güvenliğini sağlayacağı öğrenilirken, her adayın gittiği ilçe veya köyde bir minibüs çevik kuvvet polisi ve beraberinde 5 sivil polis tarafından korunacağı belirtiliyor. Bu tedbirlerin sadece AKP adayları için alınması dikkat çekerken, seçim güvenliği tedbirlerinin önümüzdeki günlerde daha da arttırılacağı konusunda bilgilere ulaşıldı.

29 Nisan 2015’te, Uşak Tiritoğlu parkında HDP’lilerin açtığı stantta kavga çıktı. İsmetpaşa Caddesi’ndeki Tiritoğlu Parkı yakınlarındaki bir kıraathane önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, slogan atarak park içinde önceki gün açılan HDP standına yürüdü. Standın dağıtıldığı ve parti bayraklarının yakıldığı olay esnasında çıkan gerginlikte 3 kişi darp edildi.

30 Nisan 2015’te, Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi olduğu dönemlerde “cinsel istismar” la gündeme gelen AKP MKYK Üyesi Mazhar Bağlı, milletvekili adayı olduğu Urfa’da seçim çalışmasını silahlar eşliğinde yürüttüğü gözlemlendi. Üyesi olduğu partinin sözcüleri tarafından defalarca kez HDP’nin silahla oy topladığını dile getirilen Bağlı, seçim çalışması yürütürken etrafındakilerin kullandığı silahlar görüntülere yansıdı. Geçtiğimiz gün Urfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaylak Mahallesi’ne seçim çalışması kapsamında giden Bağlı ve beraberindeki AKP’liler, etraflarındaki şahısların kullandıkları silahlar eşliğinde yurttaşlar ile selamlaştı.

30 Nisan 2015’te, Van’da valilik binası karşısında bulunan HDP merkezi seçim bürosu binasına asılan dev pankartın “Seçim Kanunu ihlali” gerekçesiyle dün gece polislerce indirilmesine HDP İl Örgütü yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.

30 Nisan 2015’te, Antalya’da CHP milletvekili adaylarının, Kepez İlçesi’ndeki bir restoranda gazetecilerle bir araya geldiği toplantının ardından partilileri taşıyan otobüse yapılan saldırıyı gerçekleştirenlerin 4 çocuk olduğu ortaya çıktı.

30 Nisan 2015’te, Bilecik’te saat 20:00 civarında HDP İl binasına saldırı girişiminde bulunuldu; ancak saldırganlar parti binasına ulaşmadılar sadece Parti bayraklarına zarar verdiler, bayrakları kopardılar sloganlar (ne mutlu türküm diyene, ya sev ya terk et) attılar, küfür ve hakaret ettiler. Saldırgan grup slogan ve küfürlerle saldırıya geçtiler. 2 saat boyunca partililer parti binasında mahsur kaldı.

30 Nisan 2015’te, İstanbul Sarıyer Pınar Mahallesinde HDP ye ait asılan parti bayraklarının indirilerek yakıldığı öğrenildi.

30 Nisan 2015’te, Kırıkkale Milletvekili Adayı Abdullah Koç, HDP seçmenlerinin vali, kaymakam, emniyet ve ırkçı gruplar tarafından tehdit edildiğini söyledi. Ayrıca Kırıkkale’de Kürtlerin de bulunduğu yoksul bölgelerine de valiliğin “Eğer HDP’ye oy verirseniz yeşil kartlarınız iptal edilir” tehdidinde bulunduğu öğrenildi. En son sol, sosyalist partilerin 90’lı yılların başında seçim çalışması yaptığı Kırıkkale’de, HDP’nin üç vekil adayını göstermesinin ardından Kırıkkale yerel medyası da HDP vekillerini hedef göstermeye başladı. Kırıkkale’de yayın yapan “haber318.net” sitesinin HDP’ye ilişkin yaptığı tüm haberlerde, HDP ile “terör” kelimesi sıkça özdeşleştirme çabası dikkat çekerken, HDP’nin vekil adaylarının açıklamasına ilişkin 7 Nisan tarihinde yaptığı bir habere “Kırıkkale’de HDP bombası!”, “Kırıkkale’de de aday gösterdiler”, “Onların da adayı var” başlıklarıyla servis etmesi, hedef göstermenin boyutunu gözler önüne serdi.   Site, ayrıca Kırıkkale’de 1 erkek 2 kadın aday gösteren HDP’nin kadın aday göstermesini de “3 adaydan 2’si bayan!” ifadesiyle, şaşkınlıkla karşılıyor.

“kirikkaledenhaberler.com” adlı haber sitesi de, “Terör uzantısı HDP de Kırıkkale’de aday çıkardı” başlıklı haberiyle HDP’yi hedef gösteriyor.       Söz konusu “haber” sitesinin, 8 Nisan tarihinde, HDP Kırıkkale yöneticilerinin ve HDP il binasının yerinin nerde olduğuna ilişkin sorgulamaları dikkat çekiyor. Haberde “Partinin il başkanı ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin kimler olduğu merak konusu. İl ve ilçe binalarının nerede olduğu de merak ediliyor. Partinin Kırıkkale’de bayrak ve tabela asıp propaganda yapıp yapmayacağı bilinmiyor” ifadeleri kullanılıyor.     10 bini aşkın kişinin takip ettiği “MKE. Kırıkkale spor” adlı sosyal medya hesabında HDP’ye yönelik paylaşılan ” HDP Kırıkkale’den aday çıkarmış seçim çalışmalarına nereden başlayacaklarını çok merak ediyoruz” şeklindeki tehditler de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de Eğitim Sen bürosuna bir ziyarette bulunduklarını aktaran Koç, ziyaretlerinin ardından polis ve kimliği belirsiz bazı kişilerin Eğitim Sen’e, “HDP bir daha buraya gelmeyecek” şeklinde tehditler yağdırdığı ve polisin baskısı sonucu 5 Eğitim Sen üyesinin sendikasından istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.

1 Mayıs 2015’te, Niğde de KESK Dönem sözcüsünün okuduğu basın açıklaması bitmek üzereyken hiçbir uyarı yapılmadan özellikle HDP/HDK kitlesi hedef alınarak tüm katılımcılara yönelik biber gazlı ve coplu polis saldırısı oldu. Çocukları ve aileleriyle yürüyen insanlara hakaret edilmesine seyirci kalan, kortej içerisinde HDK önlükleriyle yürüyen gençlerin giydikleri HDK önlüklerini parçalanmasını görmezden gelen Niğde Kolluk güçleri saldırıyla birlikte önüne gelen çocuklar dâhil İl Eş Başkanı, Merkez İlçe Başkanı, İl saymanı, İl Yk. Üyeleri, M. İlçe Yöneticileri, parti üyeleri ve 15 yaşlarındaki çocuklar dahil, HDP kitlesinden 30 diğer demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerden 17 olmak üzere 47 gözaltı gerçekleştirilmiştir. Gidilen polis merkezinde il, ilçe eş başkanları dahil çocuklar hariç diğer kişilerin kolları arkadan kelepçelenerek bir saati aşkın süre hastaneye kontrole götürüleceksiniz söylemi ile bu pozisyonlarda tutularak işkence yapılmıştır.

Uşak’ta, 1 Mayıs kutlamasından dönen HDP’lilere ırkçı bir grup tarafından gerçekleştirilen saldırının ardından grubun parti binası önünde ayrılması ve HDP’lilerin mahsur kaldığı binadan ayrılması ile gerginlik sona ererken ikinci saldırı girişiminde bulunuldu. Birkaç saat önce saldırıya maruz kalan HDP’liler bu kez Elmalıdere Mahallesi’nin yakınlarında ırkçı bir grubun saldırısına maruz kalırken, bir HDP’li kulağına aldığı satır darbesi ile yaralandı. Arbede sırasında Osman Akdeniz isimli HDP üyesi polisler tarafından gözaltına alındı.

1 Mayıs 2015’te, İşçi ve emekçilerin 1 Mayıs kutlaması için Taksim’e çıkmasına izin vermeyen polisin saldırıları sonucu gözaltına alınanların sayısının 300’ü aştığı bildirildi. Beşiktaş’taki polis saldırısında HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Salih Şahin de gözaltına alındı.

1 Mayıs 2015’te, Trabzon’daki 1 Mayıs eylemine katılmak isteyen HDP üyeleri ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. HDP bayrakları ateşe veren grubun saldırısı nedeniyle bir gazeteci de yaralandı.

1 Mayıs 2015’te, Tokat’ta 1 Mayıs mitingine katılan HDP üyelerine düzenlenen saldırıda da bir kişi yaralandı.

1 Mayıs 2015’te, Zonguldak’ta 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüşte çevrede bulunan vatandaşlar ile HDP korteji arasında, Türk bayrağı tartışması yaşandı.

2 Mayıs 2015’te Bilecik’te ırkçı bir grup internet üzerinde yapılan duyuruyla HDP il binası önünde toplandı. Binayı basmak isteyen gruba polis ekipleri engel olmazken grubun daha sonra HDP bayraklarını indirdikten sonra dağıldığı öğrenildi.

2 Mayıs 2015’te Kırşehir’de kimliği belirsiz kişilerin HDP il binasına düzenlediği taşlı saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldi.

3 Mayıs 2015’te, Van’ın Başkale ilçesinde Yenimahalle Mahallesi’nde bir taziyeye giden ve aralarında AKP Van Milletvekili Adayı Faruk Alpaslan’ın da bulunduğu AKP’liler, taziye sahipleri tarafından kabul edilmeyerek, kovulmaları üzerine başka bir taziyeye gitmek üzere ilçe merkezine geldi. Burada da esnafın tepkisi ile karşılaşan AKP’liler, tepki üzerine ilçeden ayrılmak zorunda kaldı. Polis yurttaşlara engel olmak isterken, tepkili halk bir süre Van-Hakkâri karayolunu trafiğe kapattı. DBP Başkale İlçe Eş başkanı Senar Yeşilırmak, DTK delegesi Derviş Polat, Başkale Belediye Meclis üyesi Selahattin Bozkurt ve HDP İlçe Yöneticisi Salih Tayfun gözaltına alınırken, gözaltına alınanların AKP’lilerin şikâyeti üzerine alındığı iddia edildi.    Savcı tarafından, “Siyasi parti çalışmalarını engelleme” ve “Halkı kin ve nefrete sürükleme” iddialarıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişi, “delilleri karartma” ve “kaçma ihtimali” gerekçe gösterilerek 4 Mayıs 2015’te tutuklandı

3 Mayıs 2015’te, Erzurum’un Tekman (Tatos) ilçesine bağlı Karapınar köyüne giden askerlerin, HDP bayraklarını bahane ederek köylüleri tehdit ettiği ileri sürüldü. Sabah erken saatlerde köye giren askerler, HDP bayraklarının legal olmadığını, suç teşkil ettiğini ve ”Bir dahaki sefere geldiğimizde bu bayrakları burada görmeyeceğiz” dediği bildirildi. Köylülerin direnmesi ile HDP bayrakları indirilemezken, akşam saatlerinde tekrar köye giren askerlerin, 1983 yılında askerde yıldırım çarpması sonucu yaşamını yitiren İsa Karakuş’un mezarına Türk bayrağı astığı öğrenildi.

3 Mayıs 2015’te, Kars’ta seçim çalışması yürüten AKP’lilerin, Örnek Mahallesi’nde çocuğu ile birlikte yalnız yaşayan Meryem Çalış isimli kadını HDP’ye oy veriyor ve AKP’li kadıları eve almıyor diye tehdit ettiği ve gece saatlerinde evine saldırdığı ileri sürüldü.

3 Mayıs 2015’te, Rize Ülkü Ocakları ile MHP Rize İl Başkanlığı tarafından “3 Mayıs Türkçülük Günü” adıyla yapılan yürüyüşte, HDP’nin seçim bürosu önünden geçen ülkücüler PKK Lideri Abdullah Öcalan aleyhine slogan attı. HDP seçim bürosundan sloganlara karşılık verilmesi üzerine ise ülkücü grup, HDP bürosuna saldırdı. HDP bayraklarını yere atan ülkücüler, bayrakları ateşe verdi. MHP Fındıklı İlçe binası önünde toplanan ırkçı grup, İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra dağıldı.

3 Mayıs 2015’te, Erzurum Merkez Yakutiye ilçesi Gölbaşı Semti’nde tur atan HDP’nin seçim anons aracı bir grubun taşlı ve sopalı saldırısına uğradı. Saldırıda aracı arka camı kırıldı. Araç şoförü Cüneyt Diler, grubun taş ve sopalarla araca saldırdığını belirterek, olay yerinden hızla uzaklaştığını ve bir provokasyonun önüne geçtiğini söyledi.

3 Mayıs 2015’te, Siirt’te ve Şirvan ilçesinde HDP seçim bürolarında asılı bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri polisler tarafından indirilmek istendi. İlk olarak akşam saatlerinde merkezde bulunan seçim bürosuna gelen sivil polisler, posterin indirilmesini istedi. HDP’lilerin duruma tepki göstermesi üzerine polisler, “şimdi alamazsak savcılık kararıyla alırız” dedi.

3 Mayıs 2015’te, Hatay’ın Arsuz ilçesinde HDP ilçe binası önüne asılan parti bayrakları gece kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce indirilerek parti binası önünde yakıldı. Sabah saatlerinde parti binasına gelen partililer, durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri incelemelerde bulundu.

3 Mayıs 2015’te, Ağrı’nın birçok yerinde seçim bürosu açmakta zorlanan AKP, Eleşkirt ilçesine bağlı Yücekapı beldesinde AKP’li belediyenin binasını seçim bürosu olarak kullanıyor. Belediye binasına ve bahçesine asılan AKP bayrakları ile AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu posterleri, binanın halka hizmetten çok AKP propagandası için kullanıldığını gözler önüne seriyor.

4 Mayıs 2015’te, saat 21:00 sularında İstanbul Beyoğlu/Çıksalın meydanında HDP Parti bayraklarını asmaya giden Partililer, bir kaç şerit bayrak astıktan sonra önce 40-45 yaşlarında bir kişinin sözlü hakaretine maruz kalmışlardır. Bu kişiyi uzaklaştıran Partililer, bayrak asmaya devam etmiştir. Ancak bir kaç dakika sonra belli bir kalabalık oluşunca Partililer araca binerek uzaklaşmak zorunda kalmışlardır. Yaklaşık 100 metre ilerledikten sonra ise Partililer, 10 kişilik bir grubun taşlı saldırısına uğramış ve aracın ön camına 3 taş isabet etmiştir. Bunun dışında herhangi bir maddi hasar söz konusu değildir. Olay sonrası polisler gelip Partililer ile görüşmüş olup ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve araçta yaşanan maddi hasar ve olaya ilişkin tutanak tutturulmuştur.

4 Mayıs 2015’te, Balıkesir’de Türkçülük Günü’nü bahane eden bir grup MHP’li HDP İlçe binasına saldırırdı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı mitingin ardından ilçelerden otobüslerle gelen partililerin gidişi esnasında bir grup faşist ırkçı sloganlar atarak miting alanına doğru yürüyüşe geçti.

4 Mayıs 2015’te, HDP, Mudanya’da bulunan 11 katlı belediye iş merkezinde seçim bürosu açılışı yaptı. MHP’liler kendi ilçe merkezlerinin yanındaki binada HDP seçim bürosu açmasına tepki gösterince gerginlik tırmandı. MHP Mudanya İlçe Başkanı Yüksel Kesen ve bir grup partili protesto gösterisi yaparken, Bursa’dan dan dan gelen Çevik Kuvvet ekibi MHP’liler ile HDP’liler arasında barikat oluşturdu. Bu sırada iki parti mensupları arasında kısa süreli arbede çıktı.

4 Mayıs 2015’te İstanbul’un Kadıköy İlçesi’ne bağlı Kozyatağı Mahallesi’nde HDP’ ye ait seçim bürosuna düzenlenen saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldi.

4 Mayıs 2015’te, Osmaniye’de Beyli Mahallesi’nde bulunan HDP seçim irtibat bürosunun önüne asılan parti bayrakları ırkçı bir grup tarafından yakıldı.

4 Mayıs 2015’te, akşam saat 9 sularında; Çorum’da HDP seçim bürosunun önündeki HDP bayraklarının CHP’ liler tarafından indirildiğini öğrenilince ve CHP il başkanı çağrılarak ortamın görülmesi istenmiştir, gayet anlayışlı görünen CHP il başkanı ilçe yönetiminden bir kişinin bayraklarımızı niye kestiniz bizde mi aynısını yapalım demesi üzerine seni yaşatmam diye tehditler savurdu.

5 Mayıs 2015’te, HDP’lilerin İstanbul Büyükçekmece Salıpazarı’nda açtığı seçim standına sayıları yaklaşık 2 yüz civarında olan ırkçı bir gurup tarafından saldırıda bulundu. Ellerinde sopa ve satırlarla stant başındaki partililere saldıran grubun saldırında Necmi Şahin, Onur Maksut Sarı, Serdar Akbulut ve soyadı öğrenilemeyen Baver isimli bir yurttaş kafalarına aldıkları darbeler sonucu yaralandı.

5 Mayıs 2015’te, Isparta’daki seçim çalışmaları kapsamında duvar ve billboardlara sticker yapıştıran Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) üye gençler Fatih Mahallesi’ndeki adliye ve emniyet müdürlüğü binalarının civarında saldırıya uğradı. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, cop ve sopaların kullanıldığı saldırıda T.D. isimli genç kafasından ve sırtından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Polis, şikâyetçi olan HDP’li gençlere “Eğer şikâyetçi olursanız Kabahatler Kanunu dolayısıyla hakkınızda işlem yaparız” dediği, HDP’li gençlerin ise 208 liralık cezayı kabul etmek durumunda kaldığı belirtildi.

5 Mayıs 2015’te, Siirt’in Pervari ilçesinde bulunan HDP seçim bürosuna, sivil polislerce baskın düzenlendi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin seçim bürosuna asılmış olmasını gerekçe göstererek baskın düzenleyen polisler, posterleri indirerek el koymak istedi. Polislere karşı çıkan HDP İlçe Eş Başkanı Abdullah Gündoğdu ile Serkan Ürün, Mustafa Orada, Cehduh Batur, Abdullah Demir ve İhsan Gürmak isimli parti yöneticileri ve çalışanları polislerce gözaltına alındı. Götürüldükleri Pervari Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan HDP’liler 4 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. El konulan Öcalan posterleri ise partililere iade edilmedi.

5 Mayıs 2015’te, Aydın’da sabah saatlerinde seçim çalışmaları kapsamında duvarlara HDP’nin stickerlarını asan A.D. ve H.K. isimli iki genç, Terörle Mücadele polisleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan sonra TEM Şubesi’ne götürülen gençler, ifadeleri alındıktan 4 saat sonra serbest bırakıldı.

5 Mayıs 2015’te, 1 Mayıs’ta polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan ve 3 gün sonra serbest bırakılan HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Salih Şahin, hem gözaltı sırasında hem sağlık kontrolünde hem de adliyede işkencenin devam ettiğini söyledi. Şahin, polisin gözaltında kendisini “Milletvekili nasıl oluyormuş göstereceğiz sana” şeklinde tehditler savurduğuna da dikkat çekti.

5 Mayıs 2015’te, Van’ın Erciş ilçesinde seçim bürosu açılışına katılan AKP’li milletvekili adaylarına tepki gösteren yurttaşlar polis saldırısına uğradı. Necat Demirtaş isimli yurttaş polislerin saldırısı sonucu yaralanarak baygınlık geçirdi. Polisin telsiz darbeleri sonucu kafası kırılan ve yüzü gözü kanlar içinde kalan Demirtaş, etraftaki yurttaşlar tarafından İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, olay esnasında yaralı Demirtaş’a yaklaşan bir AKP’linin, “Olayı fazla uzatmayın maddi olarak ne gerekiyorsa her türlü desteği sunacağız” sözleri dikkat çekti.

5 Mayıs 2015’te, Erzurum’un merkez Palandöken ilçesine bağlı Telsizler semtinde akşam saatlerinde HDP’nin 3 gün önce astığı bayrakları indiren ırkçı grup ile bölgede ikamet eden Kürt öğrenciler arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Çıkan olaylarda ırkçı gruptan 2 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılırken, bölgeye gelen polis ise 12 Kürt öğrenciyi gözaltına aldı. Irkçı grubun bölgede ikamet eden çok sayıda Kürt öğrencinin evlerini taşlayarak camlarını kırarken polis ise gruba herhangi bir müdahalede bulunmadı. Öte yandan polis saldırgan gruptan kimseyi gözaltına almazken gerginlik gece geç saatlere kadar sürdü. Olayı görüntülemek isteyen Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Evrensel gazetesi muhabirleri de polis tarafından “Valilik yasak getirdi, çekemezsiniz” iddiası ile engellendi. Gözaltına alınan öğrencilerden 2 si tutuklandı.

5 Mayıs Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde bulunan ilçe otogarının hemen yanındaki Şehitlik Sabit Semt Pazarı, gece saat 02.00 sıralarında kimliği belirsiz kişi yâda kişilerce yakılarak kundaklandı. Alevlerin bir anda tüm pazarı sarmasıyla esnaflara ait tezgâhlar kül olurken, pazarın hemen yanına park halinde bulunan 47 DU 844 plakalı bir minibüs ile 44 AP 837 plakalı bir otomobilde yanarak kullanılamaz hale geldi. Yangının fark edilmesi üzerine olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri, yangına müdahalede bulunuldu. Tezgâhları yanan pazar esnafları, ilçe otogarı güvenlikçilerinin kendilerine alevlerin yükselmesiyle 2 kişinin olay yerinden koşarak uzaklaştığını gördüklerini söyledi.

Kundaklanan Semt Pazarı’nın yan tarafında bulunan ve çıkan yangında maddi hasar gören kıraathanenin sahibi Lezgin Canbay, Pazar esnafının tümünün HDP’ye oy verdiğini ve her seçimde olduğu gibi bu seçim öncesi de pazarın HDP bayrakları ile donattığı için kundaklama olayının yaşanmış olabileceğini söyledi.     Asılan HDP bayrakları nedeniyle, çoğu zaman polis ve AKP’lilerle tartışma yaşandıklarını aktaran Canbay, “Yaklaşan seçimler öncesi bir çok yerde provokasyon yaratıldığını biliyoruz. Yenişehir Belediyesi’ne ait bu pazarın kundaklanmasıyla, yaklaşan seçimler öncesi esnaf ile DBP’li belediyenin karşı karşıya getirilmek istendiğini düşünüyoruz” dedi. Olay yerinde inceleme yapmak üzere pazara gelen polisler ile aralarında geçen diyalogu da anlatan Canbay, “İncelemelerde bulunan polisler bize olayın araştırılacağını, ancak bizimde olayın bir ‘terör saldırısı’ olduğu şeklinde Valiliğe başvurmamız halinde bize yardımcı olacaklarını söyledi” şeklinde konuştu.

6 Mayıs 2015’te, HDP’nin İstanbul Aksaray Caddesi üzerinde bulunan ilçe binasının ön ve arka tarafında kurulan polis noktası nedeniyle otoparka dönüştürüldü. Seçim çalışmaları nedeniyle yoğun olan ilçe binasına giren yurttaşlar polis araçları yüzünden araçlarını park edecek yer bulamaması ve seçim araçlarına da park yeri bulunamamasından kaynaklı durumdan rahatsız olan HDP’li yöneticiler, Fatih Kaymakamı ile görüştü. Kaymakamın araçların kaldırılacağını belirtilmesine rağmen hala polis araçları ilçe binasının önünü otopark olarak kullanmaya devam ediyor.

6 Mayıs 2015’te, AKP’nin Ağrı’da yapacağı miting öncesi tüm devlet kurumlarına ait araçlar miting için tahsis edildi. Ağrı Valiliği tarafından kurumlara gönderilen resmi yazıda, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı AKP mitingi için devlet kurumlarına ait araç listesi belirlendi. Vali Yardımcısı Taner Tangir imzalı talimatta şu ifadelere yer verildi: “07 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek olan 25. Dönem Milletvekili Genel seçimi nedeni ile Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 06 Mayıs 2015 Çarşamba günü ilimizde yapacakları ziyaret programı kapsamında protokol hizmetlerinde kullanılmak üzere ekte yer alan araçların 04-07 Mayıs 2015 tarihleri arasında Valilik Özel Kalem Müdürlüğü emrinde şoförleri ile birlikte görevlendirilmeleri…”

AKP mitingine devlete ait kurumları tahsis etmekle yetinmeyen Ağrı Valiliği, araçların yakıt ve ihtiyaçlarının temin edilmesi için de talimat verdi. Yazıda, belirtilen tarihler arasında araç şoförlerinin AKP mitingi dışında hiçbir iş için çalıştırılmaması talimatı da verildi.

6 Mayıs 2015’te, Hatay’ın Erzin ilçesinde HDP’nin seçim irtibat bürosuna saldırı düzenleyen şahıs polis memurunun oğlu çıktı. Geçtiğimiz günlerde HDP’nin Erzin ilçe merkezinde açtığı seçim irtibat bürosuna ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlenerek, HDP bayrakları yakılmıştı. HDP’lilerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, seçim bürosuna yakın bulunan bir iş yerinin kamera kayıtlarını inceleyen polis saldırıyı düzenleyenin şahsın Ö.E. isimli kişi olduğu tespit edildi. Erzurum’da görev yapan bir polis memurunun oğlu olduğu ortaya çıkan Ö.E. gözaltına alına alındıktan sonra serbest bırakılırken, Ö.E.’nin savunmasında psikolojik sorunlarının olduğunu iddia ettiği belirtildi.

6 Mayıs 2015’te, HDP’nin kısa süre önce Ankara Mamak Tek Mezar’da açtığı seçim bürosu önünde bulunan seçim arabası gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Aracın camları kırılırken, büyük oranda hasar gördü.

6 Mayıs 2015’te, HDP’nin Ankara Mamak Zerdali Tepe’deki seçim bürosu gece kapandığı sıralarda yaklaşık 200 kişilik bir gurubun saldırısına uğradı. Camları kırılan HDP seçim bürosuna saldıran saldırganlar, tekbir getirerek, Kürtlere hakaret içeren ırkçı sloganlar da attı.

6 Mayıs 2015’te, HDP’nin Elazığ Doğukent Mahallesi’nde bulunan kadın seçim bürosunun kapısı, gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zorlandı. Kapıyı açamayan saldırganlar, seçim bürosu önünde bulunan HDP bayraklarını indirerek yaktı. Sabah saatlerinde büroya giderken durumu gören HDP yöneticileri, konuya ilişkin Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ederek, diğer bürolara yönelik saldırıların faillerinin bulunmaması nedeniyle saldırıların arttığına dikkat çekti.

6 Mayıs 2015’te, AKP’nin Ağrı mitingi henüz başlamazken, miting alanına giren bir kadın zafer işareti yapınca polis ve Davutoğlu’nun korumaları tarafından darp edildi. Günlerdir propagandasının yapıldığı ve resmi araçların Ağrı Valiliği’nin talimatı ile tahsis edildiği mitinge gelen başörtülü genç kadın, alanda zafer işareti yapınca polis ve Davutoğlu’nun korumaları tarafından yerde sürüklendi. Alandan çıkarılan kadın gözaltına alındı.

6 Mayıs 2015’te Erzurum’un Horasan İlçesi’nde seçim kampanyaları kapsamında HDP’nin astığı bayrak ve flamaların kimliği belirsiz kişilerce yakıldığı bildirildi.

6 Mayıs 2015’te, Erzurum’da bir grup HDP’ye ait bayrakları indirerek Kürt öğrencilerin evini taşladı. Saldırıya tepki gösteren öğrencilere müdahale eden polis ekiplerinin 12 öğrenciyi gözaltına aldığı öğrenildi.

7 Mayıs 2015’te, Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mitinginin ardından dağılan HDP’liler, miting çıkışında karşıt görüşlü gruplarla birbirine girdi. Yaşanan arbedede grupları ayırmak isteyen polislerde yumrukların arasında kaldı, bazı şüpheliler ise polise saldırıda bulundu. Polis ekiplerinin müdahalesi sonrası gruplar dağıldı.

7 Mayıs 2015’te, Maraş’ta tüm siyasi partilerin miting alanı olarak kullanabildiği Müftülük Meydanı için HDP’ye yasak geldi. HDP Maraş İl Örgütü’nün Maraş’taki Müftülük Meydanı’nda 9 Mayıs’ta Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla yapmayı planladığı mitinge, Valilik tarafından “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmedi.

7 Mayıs 2015’te, Adana’nın Seyhan ilçesi Barajyolu 6,5 durağında bulunan ve daha açılışı gerçekleşemeyen HDP kadın seçim irtibat bürosu önünde bulunan pankartların gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce indirildiği kaydedildi. Duruma tepki gösteren HDP Adana İl Örgütü, tüm engellemelere rağmen seçim çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

7 Mayıs 2015’te, İstanbul Maltepe Küçükyalı Adnan Kahveci Parkı yanında açılan HDP standına kendisine ülkücü diyen bir grup saldırmış ve partilileri tehdit etmiştir. Ellerinde kesici aletler ve sopalar bulunan grup üyeleri bir Partiliyi darp etmiştir. Yaşanan arbedede Emine Benli adlı Partili bileğine darbe almıştır. Yaklaşık 15 dakika saldırgan grupla Partililer arasında sözlü tartışma yaşanmıştır. Polisin gelmesi sonrası saldırgan grup şovunu yapmaya devam etmiş, polisten herhangi bir engelleme görmemiştir. Polis de HDP standının kaldırılmasını destekler tavır almıştır. HDP üyeleri, herhangi bir provokasyona meydan vermemek için standı kaldırmış ve oradan ayrılmıştır.

7 Mayıs 2015’te Elazığ’da Doğukent Mahallesi’ndeki HDP’ye ait seçim bürosuna saldırı düzenlendi. Saldırıda HDP’ye ait bayraklar yakıldı.

8 Mayıs 2015’te, açıklama yapan Figen Yüksekdağ, “Bugün itibari seçim çalışmalarının yürütüldüğü 42 merkeze saldırı gerçekleşti. Ve seçim çalışmalarının sonuna kadar bu saldırıları sürdürmekte kararlı olduklarını görüyoruz. Partimizin çalışmalarına saldıran bu ırkçı güruhlardan hiç birisine bugüne kadar bir hukuki işlem yapılmadı. Ama Kürdistan ve Türkiye’de seçim çalışmalarını yürüten partili arkadaşlarımız çok yoğun bir baskı ve gözaltı durumuyla karşı karşıya kalabiliyorlar” dedi.

8 Mayıs 2015’te, Antalya’da HDP’li kadınlar seçim çalışmaları kapsamında Alanya merkez de bulunan, Atatürk Caddesi üzerindeki Cuma Pazarı’nda seçim standı kurdu. Kadınlar, kurdukları seçim standını kaldıracakları sırada 50 kişilik ırkçı bir grup ellerinde Türk bayraklarıyla saldırmak istedi. Saldırı sırasında ırkçı grup “Burası Türkiye, Ya Sev Ya Terk et. Kürtler Dışarı” sloganları atarken, saldırı girişimi polisin araya girmesiyle engellendi.

8 Mayıs 2015’te, Adana’da HDP’nin seçim çalışmalarına destek vermek amacıyla Merkez Seyhan İlçesi Baraj Yolu üzerindeki Gençlik Meydanı’nda stant kuran üniversiteli gençler, burada yurttaşlara seçim bildirgeleri dağıttıktan sonra “Bizler HDP, Bizler Meclis’e” sloganıyla Çukurova Demokratik Öğrenci Derneği’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada geride kalan gençlerden Zilan Ayrık ve Ekrem Koku’ya, çevrede toplanan yaklaşık 60 kişilik ırkçı bir grup ve bazı esnaflar tarafından sözlü tacizde bulunulduktan sonra bıçak, sopa ve taşlarla saldırdı. Saldırıyı duyan ve geri dönen gençlerin, ırkçı gruba taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı. Irkçı grubun bıçak, sopa ve taşlarla saldırmaya devam ettiği olayda Zilan Ayrık karnından, Ekrem Koku ise gözünden yaralandı. Polislerin olay yerine gelmesi üzerine gruplar birbirinden uzaklaştırıldı.

8 Mayıs 2015’te, Mardin’in Midyat ilçesinde DEM-GEÇ üyesi gençler “Xwedî Derkeve” hamlesi kapsamında Midyat Dörtyol’da bulunan HDP seçim bürosundan “Mardin oyuna sahip çık” pankartı ile yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Estel mahallesindeki seçim bürosuna kadar yürüyüş düzenledi. Onlarca gencin önü yürüyüşten kısa bir süre sonra polisler tarafından kesildi. Yürüyüşe engel olmak isteyen polislere karşı direnen gençler yürüyüşe devam etmek isteyince polisler tazyikli su ve biber gazları ile gençlere saldırdı. Cop ve tekmelerle darp edilen gençlerden 4 kişi yaralanırken, 3 kişi ise gözaltına aldı. Aldıkları darbelerle çeşitli yerlerinden yaralanan gençler Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Gözaltına alınan ve soy ismi öğrenilemeyen Ümit, Şehmus ve Sedat isimli gençler Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

8 Mayıs 2015’te, Mersin’in Yenişehir ilçesi 45 Evler Mahallesi’nde bulunan HDP’nin seçim irtibat bürosuna gece saatlerde kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırı düzenlendi. Büronun camlarını kıran, bayraklarını söken ve kapısına taşa sarılı MHP bayrağı bırakan saldırgan, daha sonra olay yerinden ayrıldı. Saldırı sabah saatlerinde büroyu açmak için gelen HDP’liler tarafından fark edildi.

8 Mayıs 2015’te Isparta’da HDP’nin seçim bürosuna düzenlenen taşlı saldırı sonucu büroda maddi hasar meydana gelmiştir.

9 Mayıs 2015 cumartesi gecesi, kimliği belirsiz kişilerce Kayseri Yenidoğan Seçim Bürosunun camları kırılmıştır.

9 Mayıs 2015’te, HDP Isparta İl Örgütü’nün, seçim çalışmaları kapsamında şehir merkezinde dolaşarak seçim çalışması yapan seçim aracı, Mimar Sinan Caddesi üzerinde arka camında MHP’nin amblemi üç hilal ve “Milli devlet, güçlü iktidar” yazısı bulunan araç tarafından durdurulmaya çalışıldı. Aracın içerisindeki kişilerin, kurt işareti yaparak seçim aracının önünü kesmeye çalışması sonucu araçta bulunan HDP’liler kazadan son anda kurtulurken, çevredeki yurttaşların tepkisi üzerine MHP’li aracın ortadan kaybolduğu belirtildi.

9 Mayıs 2015’te, HDP Aksaray İl Örgütü tarafından 10 Mayıs günü Cuma Pazarı alanında düzenlenmek istenen “HDP Milletvekili Adayları ile Dayanışma Konseri” Aksaray Valiliği tarafından “kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek yasaklandı. HDP Aksaray il yöneticileri, Valilik tarafından verilen yasağın kaldırılması için İdari Mahkemesi’ne başvurdu. Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Aksaray İl Başkanı Muhittin Yılmaz, Aksaray Valisi’nin adeta AKP’nin bir memuru gibi çalıştığını belirterek, “Konserimize karşı aldığı anti-demokratik kararıyla tarafsızlığını yitirmiştir. Yine aynı şekilde il teşkilatımız tarafından Aksaray’da yapılan 1 Mayıs etkinliğimize de bilinçli bir şekilde provokatif saldırılar düzenlendi. Bu saldırıları görüntülemek isteyen basın mensuplarına Aksaray Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Parıltı saldırdı. İdare Mahkemesi’nin Salı günü vereceği karara göre, konserimizin yeni tarihini halkımıza duyuracağız” dedi.

9 Mayıs 2015’te, HDP’nin seçim minibüsü Beşiktaş’ta bir grup ırkçısın taşlı saldırısına uğradı. Seçim aracına Barbaros Bulvarı’ndan Ihlamurdere Caddesi’ne döndüğü sırada ırkçı grubun düzenlediği saldırıda araçta maddi hasar meydana gelirken, aracın şoförü ise saldırıdan yara almadan kurtuldu.

9 Mayıs 2015’te, Seçim çalışmaları kapsamında Bolu’da çalışma yürüten çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençlere akşam saatlerinde ırkçı gruplar saldırdı. İlk olarak bir mahallede astıkları HDP bayrakları toplanarak ırkçılar tarafından yakılan gençler, daha sonra İzzet Baysal Caddesi üzerinde bayrak astıkları sırada caddede toplanan ve sayıları yüze yakın ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıya tepki gösteren gençlerden 4’ü yaralanırken, ırkçı grubun olay sırasında silahla havaya ateş açtığı da iddia edildi. Bolu kent merkezinde gerçekleşen ve daha önce HDP bayraklarının yakılması ile adeta “geliyorum” diyen saldırıyı polisin sadece izlemekle yetinmesi ise dikkat çekti.

10 Mayıs 2015’te, Bolu’da sabah saatlerinde birçok eve polisler eşliğinde eş zamanlı baskın düzenlendi. Sabah 06.00 sularında gerçekleşen baskınlar sırasında öğrencilerin ve HDP İl Eş Başkanı Özgür Günaydın’ın kaldığı evler didik didik arandı. Baskınlarda aralarında Günaydın’ın da bulunduğu 6’sı öğrenci en az 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler S.F., Y.Ö., N.Ç., H.Y., T.Ö.T. ve E.I. ile kentte inşaat işçisi olarak çalışan Ç.B. ve Günaydın’ın İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

10 Mayıs 2015’te, Gebze’de aracı ile seyir halindeyken eski bir TEM şubesi polisinin kullandığı araçla kaza yapan Kürt yurttaş Ümit Tikicieri ve ailesi, olay yerine gelen ve araçtaki HDP’nin broşürlerini ve Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını gören polisler tarafından dakikalarca darp edildi. Tikicier ailesinin yaşadığı polis şiddeti ise saniye saniye görüntülendi.

10 Mayıs 2015’te, Erzurum’da seçim çalışması yürüten HDP’lilere sayıları 400’ü bulan faşist bir gurup tarafından saldırıda bulunuldu. İçinde bulundukları anons aracı ile tur atan partililer, Cumhuriyet Caddesi’ne geldikleri sırada sayıları 400’ü bulan faşist bir gurubun saldırısına maruz kaldı. Saldırıda 2 partili atılan taşlarla yaralandı. Taşların isabet ettiği seçim aracında da maddi hasar meydana geldi.

10 Mayıs 2015’te, Edirne’de de HDP İl Örgütü’nün Havsa ilçesinde düzenlediği seçim bürosu açılışına sayıları 100 civarında olduğu belirtilen ırkçı bir gurup tarafından saldırıda bulunuldu. Seçim bürosunu açtıktan sonra ilçeden seçim otobüsü ile ayrılan partililer, ellerinde baltalar da olan ırkçı gurubun taşlar ve sopalı saldırısına maruz kaldı. Saldırıda HDP seçim otobüsünün camları kırılırken, saldırı sırasında olayı izlemekle yetinen polis saldırının ardından saldırgan gruba müdahale ederek HDP’lileri alandan çıkardı. Irkçı gurup, partililere yönelik saldırının ardından da açılışı yeni yapılan seçim bürosuna yönelerek, büroya taşlı saldırıda bulundu.

10 Mayıs 2015’te, Üsküdar’da gençlik konseri biletleri satışı ve seçim için açılan stant çalışmasından sonra HDP yönetim kurulu genç üyesi tek başına ilçe binasına gelirken bir iki kişinin saldırısına uğramış bacağı bıçakla çizilmiştir.

10 Mayıs 2015’te, İstanbul’da, kadınların Üsküdar Kuzguncuk’ta açtığı HDP seçim standına saldırıda bulunuldu. Seçim standı çevresine ve duvarlara parti broşürleri asılıp, yurttaşlara el bildirileri dağıtıldığı esnada stant balındaki kadınların etrafını saran bir gurup, ‘Burada HDP broşürü asamazsınız’ diyerek, açılan standı dağıttı. Saldırı sırasında bazı partili bazı kadınlar saldırgan gurup üyelerince darp da edildi.

10 Mayıs 2015’te İstanbul Kadıköy İlçesi’ne bağlı Kozyatağı Semti’nde bulunan HDP’ye ait seçim bürosu kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmak istendi. Çıkan yangın olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürüldü.

10 Mayıs 2015’te, Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde HDP, akşam saatlerinde seçim irtibat bürosu açtı. Açılışın ardından seçim bürosundan ayrılmak üzere olan seçim aracına taşlı saldırı düzenlendi. Bir grubun yaptığı saldırıda aracın camları kırılırken, maddi hasar oluştu. İddialara göre saldırı, polislerin gözü önünde gerçekleştirildi ve polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.

11 Mayıs 2015’te, Mersin’de, seçim çalışmaları ve esnaf ziyaretleri için Silifke ilçesinde bulunan HDP’li heyete, İnönü Caddesi üzerinde bulunan MHP Silifke İlçe binası önünde, 20 kişiden oluşan ırkçı bir grup saldırdı. Taşlı, sopalı saldırıda HDP heyeti içinden 3 kişi yaralandı. Saldırıda Ayhan Karcı isimli partili ağır yaralanırken, yurttaşın gözünden ve boynundan darp edildiği öğrenildi. Konu ile ilgili açıklama yapan HDP Mersin Milletvekili adayı Mahmut Karabulut yaşanan olayların polis provokasyonu olduğunu söyledi. Seçim çalışmaları kapsamında Silifke ilçesinde bulunan İnönü Caddesi üzerinde esnaf ziyaretleri esnasında 20 kişilik bir grubun MHP ilçe teşkilatı önünde kendilerine taşlı saldırı gerçekleştirdiğini ancak saldırı gerçekleştiği sırada polisin saldırganlara müdahale etmek yerine kendilerine saldırdığını ve gruplarında bulunan ve yaralanan Ayhan Karcı isimli partilinin polis tarafından darp edildiğini ifade etti.

12 Mayıs 2015’te, HDP Kars Milletvekili adayı Ayhan Bilgen, iktidarın seçim güvenliğini hiçe sayarak adil bir seçim yarışı olmaması için çaba yürüttüğünü belirtti. İktidarın Kars’ta doğrudan güvenlik güçlerinin eliyle seçim güvenliğini hiçe sayarak çalışmalara müdahale ettiğini dile getiren Bilgen, meydanlarda halkın tehdit edildiğini, HDP çalışanlarının ise baskı altına almaya çalıştığını belirtti. Kars’ta HDP’nin çalışanlarına ve çalışmalarına engel olan polislerin, seçim çalışmalarına aktif olarak katılan öğrencilerin kaldığı evleri tespit ettiğini ifade eden Bilgen, tespit edilen evlerde ikamet eden öğrencilere “Yanlış adres beyanında bulundukları” gerekçesiyle binlerce lira para cezası kesilerek, seçmen bilgilerinin silindiğini aktardı. Baskı politikasıyla öğrencilerin oy kullanma ve seçime katılma hakkının engellendiğini dile getiren Bilgen, “Seçim güvenliği açısından bu ciddi bir tehdittir ve oy kullanma hakkının engellenmesidir. Polisin sürekli gençleri hedef alan bir tutumu var. Sanki illegal bir çalışma yapıyormuşuz gibi, caddede seçim bildirgesini dağıtan gençlerin etrafı polisler tarafından sarılarak, baskı altına almaya çalışıyorlar. Polis burada provokasyon peşinde. AKP köşeye sıkıştıkça kirli politikalarını devreye sokuyor” dedi.

12 Mayıs 2015’te, Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Uzgörür (Neynîk) beldesinde HDP Belde Eş Başkanı Faruk Balıkçı ile Neşat Yakın adlı yurttaş asker tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen iki kişi, önce Erentepe Jandarma Karakolu’na, ardından Bulanık Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

12 Mayıs 2015’te Gaziantep Üniversitesi’nde HDP için seçim çalışması yapan öğrencilere önce aşırı sağcı bir grubun saldırması sonucu 4 öğrenci yaralandı. Saldırı nedeniyle çıkan olaylara müdahale eden polis ekipleri ise 8 öğrenciyi gözaltına aldı.

13 Mayıs 2015’te Kastamonu’da Soma Katliamı’nın anma törenine katılan HDP’nin milletvekili adayı Hamza Özkan bir grubun linç girişimine maruz kaldı. Törene katılanların saldırıyı engellediği olaya polisin müdahale etmediği iddia edildi.

13 Mayıs 2015’te, HDP Bartın İl Binasına saat 21.00 sularında yaklaşık 30-40 kişilik bir grup tekbir getirerek saldırıda bulunmuştur. Saldırıda 3.katta bulunan ve 12 Mayıs 2015 tarihinde asılan tabelanın biri yırtılarak sökülmüş, “Sana Termik Santral Yaptırmayacağız” yazılı pankart indirilmiştir. Olayla ilgili Emniyet Müdürlüğünün verdiği bilgiye göre iki kişi gözaltına alınmıştır.

13 Mayıs 2015’te, Selahattin Demirtaş’ın Kırşehir mitinginde Demiraş’ın konuşması, 25- 30 civarındaki bir grup genç tarafından sık sık ıslıklanarak protesto edildi. Selahattin Demirtaş konuşurken miting alanı yakınlarında bulunan protestocu grup, ‘Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez’ sloganları attı. Çevik Kuvvet ekipleri alanda bulunanlar ile protestocu grup arasında etten duvar ördü. Demirtaş’ın mitinginin bitmesinin ardından HDP binası civarında mitingden dağılan gruba taş ve pet şişeler fırlatılınca gerginlik çıktı. HDP’nin önde gelenleri kalabalığı dağıtmak için büyük çaba sarf etti. Bu arada polis tarafları ayırmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

14 Mayıs 2015’te Çanakkale’de HDP’nin seçim çalışmaları için stand kuran gruba aşırı sağcı bir başka grup saldırıda bulundu. 4 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıya karşılık verilmesi üzerine çıkan çatışmaya müdahale eden polis ekipleri HDP taraftarı 6 kişiyi ters kelepçeleyerek gözaltına aldı.

14 Mayıs 2015’te İstanbul’un Kadıköy İlçesi’ne bağlı Kozyatağı Semti’nde bulunan HDP’ye ait seçim bürosu kimliği belirsiz kişiler tarafından 3. kez saldırıya uğradı. Saldırı nedeniyle binada maddi hasar oluştu.

14 Mayıs 2015’te, Dersim’in Pülümür ilçesinde köylülerin Pülümür İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından tehdit ve baskılara maruz kaldığı öğrenildi. Edilen bilgilere göre; Jandarmanın köy muhtarlarını telefonla arayarak, HDP aleyhine sorular sorduğu belirtilirken, jandarmanın köy muhtarlarına “HDP köyünüze gelmiş sizleri tehdit ettiler mi? HDP yöneticileri sizi tehdit ediyor mu? Köye geldiklerinde haberimiz olsun” dedikleri öğrenildi. Jandarmanın bu baskılarının üzerine muhtarlarla görüşen HDP’liler, bunun yanlış ve ilçe atmosferini zedeleyecek bir tutum olduğunu içeren bir bildiri yayımlayarak, duruma dikkat çekmek istedi. HDP Pülümür İlçe Örgütü’nün yayımladığı bildirinin ardından HDP Pülümür İlçe Eşbaşkanı Rıza Dalkılıç’a Dersim Savcılığı tarafından tebligat gönderildi. Tebligatta bildiriyi kimin yazdığı ve yazan kişinin kimlik bilgileri talep edildi. Tebligat’ın ardından Dalkılıç, Pülümür İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ifadeye çağrıldı. İfadesi alınan Dalkılıç’a soruşturmanın gerekçesi söylenmedi.

14 Mayıs 2015’te, Kırşehir’e giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Cacabey Meydanı’nda binlerce kişi karşıladı. Meydanın yakınında ırkçı bir grup da provokasyon girişimi için toplanırken, uyarılara rağmen polisin grubu alandan uzaklaştırmadığı belirtildi. Demirtaş’ın alana gelmesiyle birlikte yaklaşık 150 kişilik ülkücü bir grupta ellerinde Türk ve Azerbeycan bayrakları ile alanın yakınında toplanmaya başladı. HDP’li yetkililer, olası provokasyon girişimine karşılık emniyet yetkililerini uyarırken, grubun ısrarla bölgeden uzaklaştırılmadığı belirtildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda yapılan miting sonrasında ülkücü gurupların saldırısı üzerine olaylar başladı. Demirtaş’ın konuşmasını bitirip sahneden inmesinin ardından meydanın yakınlarında toplanan yaklaşık 200 kişilik ülkücü gurup, mitinge katılanları taşlamaya başladı. HDP’lilerin atılan taşlara karşılık vermesi üzerine ise olaylar çıktı. Ülkücü guruplar olay yerinden geri çekilip, başka yerlerde toplanmaya başlarken, HDP’liler ise alana çıkan yolları tuttu. Çıkan olaylarda polisler ise özellikle HDP’lilere tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti.

14 Mayıs 2015’te, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin, HDK Eş Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in katılımıyla Beyazıt Kampüsü’nde düzenlemek istediği seçim etkinliğinin polis saldırısıyla sonuçlanmasının ardından öğrenciler, Tuncel’in de üniversiteye gelmesiyle birlikte HDP’yi tanıtan standı Havuzlu Bahçe’de açtı. Halaylar ve “Seni başkan yaptırmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Polis defol üniversiteler bizimdir” sloganları eşliğinde polisin üniversiteden çıkmasını isteyen öğrencilere eşlik eden Tuncel de, üniversitelerin polisin değil öğrencilerin olduğunu belirtti.

14 Mayıs 2015’te, HDP Kırıkkale milletvekili adayları Abdullah Koç, Şerife Günhan ve Ayşe Durmuş, kentte maruz kaldıkları saldırılar üzerine gerekli tedbirlerin alınması talebiyle Kırıkkale Valiliği’ni ziyaret etti. Valiliğe giden ancak burada muhatap bulamayan adayların ısrarı üzerine adaylarla Vali Yardımcısı görüştü. Adaylar gerekli tedbirlerin alınması için dilekçe verdi. Ancak önce dilekçeleri işleme konulmak istenmeyen adayların tepkisi üzerine dilekçeleri kabul edildi. Vali Yardımcısı ile yaptıkları görüşmelerinin ardından binadan dışarı çıkan HDP’li adayların önü polislerce kesilerek, nüfus cüzdanları talep edildi. Nüfus cüzdanlarını polislere veren adayların kimlikleri uzun süre geri verilmeyince yöneltilen sorular üzerine polisler, Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiğini söyledi.

Adaylar, bu duruma “Siz AKP adaylarına böyle yapabiliyor musunuz?” diyerek tepkilerini gösterdi.

Nüfus cüzdanlarını polisten geri almayı başaran adaylar, binanın önünden alıkonulmak istemelerine rağmen valilik önünden ayrıldı.          Ancak binanın önünde ayrılmalarının ardından HDP’li adaylar, bu kez sivil polislerin tacizine maruz kaldı.    Yaşananlar sırasında etrafta ırkçı gurupların toplanması üzerine bir süre Adliye binasına girip, beklemek zorunda kalan adaylar, daha sonra binadan ayrıldı.

15 Mayıs 2015’te, Çanakkale’de seçim çalışması yürüten HDP’lilere, 60-70 kişilik bir grup tarafından saldırı gerçekleştirildi. Mümtaz Pirinççiler Caddesi’nde stant açıp “Yeni yaşam” projesini yurttaşlara anlatan HDP’lilere akşam saatlerinde stantlarını kaldırıp evlerine gittikleri sırada, kendilerini takip eden ve sayıları 60-70 olduğu belirtilen ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. HDP’lilerin evlerinin önlerine kadar gelerek küfürler ve tehditler savuran gruba tepki gösteren gençler, provokasyonu önlemek amacıyla evlerinin önünde açıklama yaparak mahalle sakinlerine seslendi. HDP’li gençler, “Bizi tanıyorsunuz, biz bu mahallenin HDP’li gençleriyiz. HDP’nin seçim çalışmalarını yürütüyoruz; ama bize saldırıp seçim sürecini provoke etmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi. Bu sırada olay yerine gelen polis, HDP’li gençlerin açıklama yapmasını da engelleyerek gençlere müdahale etti. Irkçı grup ise polis müdahalesi sırasında HDP’li gençlere taş ve sopalarla saldırdı. Müdahale sırasında çoğu HDP’li çeşitli yerlerinden yaralandı, 9 kişi de elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alındı.

15 Mayıs 2015’te, Seçim çalışmaları kapsamında, Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezinde stant açan HDP’liler, yaklaşık 50 kişiden oluşan ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Standı dağıtan ırkçı grup, küfür ve hakaretler savurarak HDP’lileri darp etti. Üç kişinin yaralandığı olayda, HDP Antalya Milletvekili Adayı Aysel İbili ile HDP Alanya Eşbaşkanı İsmail İşli’nin de darp edildiği öğrenildi. Saldırgan grubun, HDP standının kurulduğu bölgenin etrafında toplanması sırasında, civarda hiçbir polisin olmadığı ve hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı belirtildi. Irkçı grubun saldırısı üzerine ilçeden ayrılmak üzere araçlarla hareket eden HDP’liler, durdukları trafik ışıklarında ikinci kez ırkçı saldırıya maruz kaldı. Olay yerine gelen polisler ise ırkçı gruba değil, saldırıya uğrayan ve bölgeden ayrılmaya çalışan HDP’lilere biber gazıyla saldırdı. Biber gazından etkilenen HDP Antalya Milletvekili Adayı Aysel İbili baygınlık geçirdi.

15 Mayıs 2015’te, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Musa Anter Caddesi’nde Hür Dava Partisi seçim aracının geçtiği sırada zafer işareti yapan bir çocuk, Hür Dava Partisi üyelerinin saldırısına uğradı. Saldırıya tepki gösteren kimi esnaflar ile Hür Dava Partisi üyeleri arasında gerginlik çıktı. Hür Dava Partisi üyeleri yanlarında bulunan silahlarla havaya ateş etti. Daha sonra araçlarından demir çubuk ve sopalar çıkartan 5-6 kişilik grup, esnaflara saldırmaya başladı. Saldırıda soy isimleri öğrenilemeyen Ahmet ve Emin isimli iki gencin de aralarında bulunduğu 4 yurttaş, kafa ve yüzlerinden aldıkları darbeler sonucu yaralandı. Halkın tepki göstermesi üzerine Hür Dava Partisi üyeleri araçlarına binerek saldırı yerinden uzaklaştı.

15 Mayıs 2015’te, Tekirdağ’ın Saray ilçesi Ayazpaşa Mahallesi’nde bugün açılışı yapılan HDP’nin seçim irtibat bürosuna aralarında AKP Saray İlçe Teşkilatı’ndan yöneticilerin de bulunduğu ırkçı bir grup tarafından saldırıda bulunuldu. HDP’nin Tekirdağ milletvekili adayları Erdal Avcı, Sevgi Eren, Sabri Topçu, Hilal Civil, Elif Güler ve Lokman Tekin tarafından açılışı gerçekleştiren seçim bürosunun açılışı sonrası aralarında AKP’lilerin de bulunduğu belirtilen ırkçı bir grup tarafından kuşatılmak istendi. Olay yerine gelen polis nefret söylemi içeren sloganlar atan gruba müdahale etmezken, içerisinde HDP milletvekili adaylarının da bulunduğu seçim irtibat bürosunu ablukaya aldı.

15 Mayıs 2015’te, Hakkari’nin Derecik beldesine bağlı Gelişen köyünde seçim çalışmaları yürütmek üzere giden AKP milletvekilli adaylarının, kendilerini protesto eden köylülere saldırarak darp ettiği iddia edildi. AKP Hakkari Milletvekili adayları,Derecik (Rubarok) beldesine bağlı Gelişen (Şapatan) köyüne yaptığı seçim ziyaretinde yurttaşların tepkisi ile karşılaştı. AKP Hakkari Milletvekili adayları Osman Kızılban ve Mehmet Ertuş, ziyaret için gittikleri köyde yurttaşların tepkisi ile karşılaşınca aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu yurttaşlara saldırarak yurttaşları darp ettikleri ileri sürüldü. Köyde yaşanan olayın ardından AKP’li adayların seçim çalışmalarını panzer ve askerlerin eşliğinde sürdürdükleri belirtildi. Konuya ilişkin açıklama da bulunan HDP Derecik (Rubarok) Belde Başkanı Cabbar Taş, AKP’lilerin bölgede provokasyon girişiminde bulunduğunu belirterek, kendilerine destek isteyen yurttaşlardan olumlu cevap alamayınca halka saldırdıklarını ifade etti.

16 Mayıs 2015’te, Van’da seçim çalışması yaparken kendilerine tepki gösterdiği için Beyaz Duman adlı bir kadın hakkında AKP’lilerin şikayetçi olması üzerine Duman’ı gözaltına almak için evine giden polisler, onu evde bulamayınca oğlunu gözaltına almak istedi.Van merkez İpekyolu ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde seçim çalışması yapan AKP’liler, Beyaz Duman adlı yurttaşın evinde tepkiyle karşılaştı. Tartışmanın büyümesi üzerine iddiaya göre, AKP’liler ile Duman karşılıklı olarak birbirlerine taşla saldırdı. Mahalleden ayrılan AKP’lilerin polise şikayette bulunması üzerine Duman’ı gözaltına almak üzere eve giden polisler, Duman’ı evde bulamayınca yerine oğlu Halit Duman’ı gözaltına almak istedi. Hakkında şikayette bulunulan Beyaz Duman ise evine gelen AKP’liler ile arasında geçenleri şu sözlerle anlattı: “Sabah AKP’liler evime gelip oy istedi. Ben de onlara tepki göstererek mahalleyi terk etmelerini istedim. Sonra bana taşlarla saldırdılar. Ben de onlara taşla karşılık verdim. Gidip beni şikayet etmişler. Evde olmadığım bir saatte polis, eve gelerek beni sormuş. Evde olmadığımı öğrenince de yerime oğlumu rehin almışlar. Polisler oğluma ‘annen gelsin seni serbest bırakırız’ demişler.”

16 Mayıs 2015’te, Dersim’de, kimliği belirsiz kişi yada kişilerce, bazı köy ve ilçelerde bulunan HDP bayrakları söküldü. Konuya ilişkin HDP Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, seçim çalışmaları kapsamında HDP destekleyicileri tarafından bazı köy ve yerleşim yerlerine asılan HDP bayraklarının kimliği belirsiz kişiler tarafından söküldüğü, yerine ise farklı partilerin bayraklarının asıldığı belirtildi.

17 Mayıs 2015’te, Tekirdağ’da, 2 gün önce Saray ilçesinde bulunan HDP seçim bürosuna, aralarında AKP’lilerin de bulunduğu ırkçı bir grubun saldırısının ardından bu kez de Kapaklı ilçesinde HDP seçim bürosuna saldırı düzenlendi. Gece saatlerde seçim bürosunun önüne gelen ve görgü tanıklarının ifadesine göre yüzü maskeli bir şahıs, sopa ve taşlarla büronun tüm camlarını kırdı.

17 Mayıs 2015’te, İstanbul Sultangazi Esentepe Mahallesi’ndeki HDP seçim bürosuna saldırı düzenlendi. Kepenkleri kapalı olduğu için büroya giremeyen saldırganlar büro etrafındaki HDP bayraklarını sökerek ateşe verdi.Saldırganların seçim bürosu çevresinde yaşayan yurttaşların evlerinden çıkarak tepki göstermesi üzerine olay yerinden kaçtığı belirtildi.

17 Mayıs 2015’te, HDP Adalar İlçe Örgütü, Büyükada ve Heybeliada’da seçim stantlarına yönelik dün gece gerçekleştirilen saldırıyı Heybeliada İskele Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. “Şarkılarımız, halaylarımızla, horonlarımızla devam ettirdiğimiz seçim kampanyamız 16 Mayıs gecesi Büyükada ve Heybeliada’da kurulu bulunan seçim stantlarımıza yapılan provokatif saldırı ile engellenmek istenmiştir” denilen açıklamada, ülkenin her yerinde HDP’ye yönelik gerçekleştirilen saldırıların demokrasi ve halkların kardeşliğine yönelik yapılan saldırı olduğu ifade edildi.

18 Mayıs 2015’te, Malatya da HDP Doğanşehir İlçe Örgütü, ilçe meydanında 2’nci Bahar Şenliği düzenledi. Şenliğe, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. HDP bayrakları ile süslenen alanın etrafı polis bariyerleri ile çevrildi. Polislerin yurttaşları üst aramasından geçirip alana alması da tepkilere neden oldu. HDP Malatya Milletvekili Adayı Aydın Erdoğan’ın konuştuğu sırada yaklaşık 30 kişilik bir grup, küfür ve hakaretlerde bulunarak alanda bulunan yurttaşlara saldırıda bulunmak istedi. Gruba müdahale etmeyen polis, tepki gösteren yurttaşlara biber gazı ile müdahale etti. Tepkinin artmasıyla grup alandan uzaklaştırılırken, polis havaya iki el ateş açtı. Saldırıda bulunanların gözaltına alınmadan sadece alandan uzaklaştırılması ise dikkat çekti.

18 Mayıs 2015’te, Ülkede gerçekleştirilecek 7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala HDP’nin çalışmalarını sürdürdüğü Batman’da reklam afişleri ve flamalarına karşı provokatif saldırılarda bulunuldu. Önceki gün kentin farklı yerlerinde kimi ana cadde ve ana arterlerde asılı bulunan HDP flamaları gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişi ve ya kişilerce yerinden söküldü.

18 Mayıs 2015’te, Adana’da HDP binasına gönderilen ve saksısına zaman ayarlı ve parça tesirli bomba düzeneği yerleştirilen çiçeğin patlamasıyla 4 kişi yaralandı.

18 Mayıs 2015’te, HDP’nin Mersin İl Örgütü binasından meydana gelen patlamanın atılan ses bombasından kaynaklandığı ileri sürüldü. Merkez Akdeniz ilçesinde bulunan Silifke Caddesi üzerinde yer alan 8 katlı bir binanın ikinci katında yer alan HDP İl Örgütü binasında meydana gelen patlamaya dair ulaşılan ilk bilgilere göre, patlama saat 10.00 sıralarında yaşandı. İçeride üç partilinin bulunduğu sırada, parti merkezinin balkon kısmına atılan bir cisim büyük bir gürültü ile patladı.

19 Mayıs 2015’te, Karabük Beşbinevler Mahallesi’nde bir apartman giriş katında oturan HDP’li Kürt öğrencilerin evine silahlı saldırı düzenlendi. Öğrencilerin yaşadığı dairenin caddeye bakan penceresine yönelik yapılan silahlı saldırı da evin camları kırılırken, 6 el ateş edilen saldırganların ise hızla olay yerinden kaçtığı belirtildi. Saldırı sonrası olay yerine polis geldi ve inceleme yaptı. Gecenin geç vaktinde yapılan saldırıya mahalle halkı da tepki gösterdi. HDP Karabük İl Örgütü, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Son günlerde hızı artan, giderekte şiddetlenen saldırıların boyutu yükseliyor. 7 Haziran seçimleri öncesi toplumun bütününde korku ve panik yaratmayı amaçlayan, halkların uyanışını ve seçme hakkını ipotek altına almaya çalışan bu türden saldırılar ülkenin her alanına, her kentine ve özellikle belli odaklarca tertiplenen ve de kışkırtılan saldırılar HDP’nin il, ilçe, belde bürolarına ve çalışanlarına yönelik bir yoğunluk yaşanmaktadır” dedi.

19 Mayıs 2015’te, HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hüda Kaya’nın katılımıyla, Sarıyer Ayazağa köyündeki bir düğün salonunda halk toplantısı düzenleyen HDP’lilere saldırıda bulunuldu. Alınan bilgilere göre, saldırı 15-20 kişilik bir gurup tarafından gerçekleştirildi.

 

BASIN YOLUYLA YAPILAN İHLALLER

HDP karşıtı kampanyanın yürütücülerinden biri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek. Belediye başkanlığı görevini bir kenara bırakarak kanal kanal gezen Gökçek, Demirtaş ve HDP’yi hedef aldı. Geçtiğimiz günlerde TGRT haber kanalına çıkan Gökçek, nerede çekildiği belli olmayan video ve fotoğraflar paylaşarak, HDP’nin 6-7 Ekim sürecinde kuran kursu ve kuran yaktığını, HDP’nin din karşıtı olduğunu ve halkı seçimlerde oy vermesi için tehdit ettiğini iddia etti. Gökçek Demirtaş’a yönelik de “Deliktaş” ifadesini kullanarak hakaret ederken, seçmenlere çağrı yaparak “Bu seçimlerde katılım çok yüksek olmalı ki HDP baraj altında kalmalı” dedi.

Demirtaş ve HDP’ye yönelik hakaret kampanyasının bir diğer yürütücüsü de AKP Milletvekili, İstanbul Milletvekili Adayı Mehmet Metiner. Metiner A Haber kanalında katıldığı iki ayrı programda “HDP din karşıtı bir partidir”, “Ateist Eş Başkana sesleniyorum”, “Demirtaş Kürtlerin utanç kaynağıdır”, “HDP bana oy vermezseniz öldürürüm diye tehdit ediyor”, “CHP faşist bir zihniyete sahiptir. Aynı faşist kafanın farklı tezahürü HDP’dir” ifadelerini kullanarak hakaret etti.

TGRT kanalındaki bir başka programda ise Analiz.Com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Tezcan da, “Demirtaş, 6-7 Ekimdeki cinayetlerin azmettiricisidir. Cinayetten yargılanmalıdır. HDP Fetullah Gülen’le gizli kapaklı işler çeviriyor” sözleriyle hakaret ve suçlamalarda bulundu.

AKP’nin yayın organı niteliğindeki A Haber Televizyonu ise Van’daki bir afişle ilgili olarak HDP’yi hedef aldı. A Haber’in önceki günkü ana haber bülteninde Kürtçe ‘Biz kadınız. Kimsenin emaneti değiliz’ yazılı pankartla Hadis-i Şerif’e hakaret edildiği ileri sürüldü. Haberde, “HDP Kabe’den sonra şimdi de Hadis-i Şerif’e hakaret etti” ifadesi kullanıldı. Pankartın Hadis’i Şerifle hiç bir ilgisi bulunmamasına rağmen konuyu çarpıtan A Haber, HDP’ye karşı karalama kampanyası yürüttü.

RTÜK üyesi Ersin Öngel’in hazırladığı yayın raporu çarpıcı veriler ortaya koydu. Söz konusu rapora göre, 4-13 Mayıs tarihleri arasında (Son bir haftada) AKP’ye yakın A Haber, ATV, Kanal 24, Beyaz Tv, Ülke Tv, TGRT, Kanal 7, Show gibi 8 TV kanalında HDP’ye 77 dakika yer verilirken, buna karşın aynı kanallarda 152 haber ile 415 dakika yani toplamda 7 saat boyunca HDP’yi hedef alan yayın gerçekleştirildi. Buna göre söz konusu kanallarda, son bir haftada HDP’nin hiçbir etkinliği canlı verilmedi.

Rapora göre, yayınlarda HDP din karşıtı gösterilerek, “Domuz eti yedi”, “Diasporanın Demirtaş’ı”, “Diyaneti yuhlattı”, “HDP Hadis-i Şerif’e hakaret etti” şeklinde gerçek dışı haberler üzerinden nefret dili kullanıldı. Raporda, HDP’yi en fazla hedef alan haberler A Haber, TGRT ve Kanal 24 gibi kanallarda yayınlandı. A Haber TV bültenlerinde 8 günde sadece 2 olumlu habere yer verirken, suçlama/karalama içerikli toplam 78,5 dakika süren 35 haber yayınladı. Yine rapora göre HDP mitinglerin başladığı 4 Mayıs’tan bu yana Kanal 24 hiçbir miting haberine yer vermezken, buna karşın bültenlerinde HDP aleyhinde 127 dakika süren 22 haber yayınladı.

TRT Haber ise, 1 Nisan-11 Mayıs tarihlerinde Davutoğlu’nun etkinliklerini 29 saat canlı yayınlarken, haber bültenlerinde Davutoğlu’na 11 saat yer verdi. Rapora göre, aynı kanal Cumhurbaşkanlığının seçim etkinliklerini de 21,5 saat canlı yayınlarken, Erdoğan haberlerine haber bültenlerinde 13,5 saat yer verdi. Böylece TRT Haber, Erdoğan ve Davutoğlu’nun AKP için yaptığı etkinlikleri 40,5 saat canlı yayınladı, haber bültenlerinde ise 24,5 saat yer verdi. Böylece TRT Haber 40 gün içinde AKP etkinlikleri için 75 saat yayın yaptı. Buna karşılık 40 günlük süre içinde TRT Haber, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın etkinliklerini 1,5 saat yayınlarken, haber bültenlerinde de ise HDP’ye sadece 2 saatlik yer verildi.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın