29 Kasım: Filistin Halkıyla Dayanışma Günü

Birleşmiş Milletler, 1977 yılında 29 Kasım gününü, "Filistin halkıyla dayanışma günü" olarak kabul ve ilan edilmişti.

Filistin halkı, ülkesi işgal edilmiş, acılarla dolu yılları yaşamış bir halktı.

İsrail'in işgal altında tuttuğu topraklarda sivil halka yönelik şiddet eylemleri, son iki yılda yoğunlaştı.

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat kuşatma altına alındı; yaşamı tehdit edildi.

İsrail tarafından tutuklanan, çocuk, kadın ve meslek sahibi binlerce Filistinli, İsrail hapishanelerinde ağır şartlar altında tutulmaktadır. Bunların arasında kaçırılarak tutuklanan Filistin yürütme meclisi üyesi Marwan El Berguti de bulunmaktadır. El Berguti'nin yargılaması İsrail'de yapılmaktadır. Bu durum kabul edilemez ve insancıl hukuka aykırı bir uygulamadır.

İsrail güvenlik güçlerinin işkence uygulamaları sistemli bir biçimde sürmektedir.

İHD, Filistin halkıyla dayanışmasını her vesile ile dile getirmiştir. İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesini istiyoruz. Filistin halkı, kendi geleceğini belirlemiş ve devletini kurmuştur. Bu durumun meşruiyeti tartışmasızdır. Dolayısıyla sorunun barışçıl yolla çözümü mümkün ve olanaklı hale gelmiştir.

İHD olarak biz, İsrail halkının barışı savunduğuna inanıyoruz. Halklar kardeşliği ve barışı istemektedir. Gerek Filistinli gerekse İsrailli sivil nüfusun, kadınların, çocukların bu savaştan ve çatışma ortamından zarar görmelerini ve yaşamlarını yitirmelerini derin bir üzüntü ile izliyoruz. Bütün silahlı güçlerin barışa bir şans tanımalarını istiyoruz. Silahlarını sivillere yöneltmemelerini istiyoruz.

Filistin halkına sonsuza kadar sürecek barış içinde geçirecekleri yıllar diliyoruz.

İnsan Hakları Derneği

Bir cevap yazın