3 Ağustos, Ezidi Soykırımı’nı Anma Günü Olarak Tanınsın!

Orta Doğu’nun en kadim etno-dinsel grubu olan Ezidiler, tarihleri boyunca 72 kez soykırım saldırılarına maruz kalmışlardır. 3 Ağustos 2014 günü DAİŞ isimli cihatçı çete grubunun saldırısı sonucu Ezidiler’e yönelik 73. soykırım saldırısı gerçekleşmiştir. Bu saldırı sonucunda on binlerce Ezidi katledilmiş, binlerce Ezidi kadın köle yapılarak pazarlarda satılmıştır. Halen bile kurtarılmayı bekleyen Ezidi kadınlar bulunmaktadır. Bu saldırının 21. yüzyılda ve medeni dünyanın gözünün önünde gerçekleşmiş olması BM nezdinde utanç vericidir. İHD olarak soykırım saldırısını bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz.

Ezidi halkı bu saldırılar karşısında Kürt Siyasal Hareketi’nin öncülüğünde ve desteği ile kendi savunmasını gerçekleştirmiş ve saldırıları püskürtmeyi başarmıştır. Ezidi halkının kendini savunma ve kendi geleceğini belirlere hakkı vardır. Her halkın ve her devletin bu hakka saygı göstermesi BM İnsan Hakları Sistemi’nin bir gereğidir.

Ezidi halkının 2014 yılındaki Musul ve Şengal’e yönelik DAİŞ saldırılarından sonra mülteci durumuna düşerek sığındığı ülkelerdeki sorunları devam etmektedir. Bu kapsamda Türkiye’ye sığınan on binlerce Ezidi’ye Suriye’den sığınanlar gibi haklar tanınmamıştır. Bu ayrımcı uygulamanın bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin Haziran 2016’da Ezidi halkına yönelik 2014’te gerçekleştirilen DAİŞ saldırısını soykırım olarak kabul ve ilan etmesi önemli bir gelişme olmuştur. Bu vesile ile tüm ülkeleri, Ezidilere yönelik DAİŞ saldırısını soykırım olarak tanımaya ve Ezidi halkının kendini savunma hakkına saygı göstermeye davet ediyoruz.

Bir cevap yazın