Adalet ve Hakikat Arayışı Haktır, Engellenemez!

Cumartesi Annelerinin; gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak, faillerinin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanında gerçekleştirdikleri eylem geçen hafta olduğu gibi bu hafta da kolluk müdahalesi ve şiddeti ile engellenmiştir. Hâlihazırda edindiğimiz bilgilere göre en az 13 arkadaşımız hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınmıştır.

Barışçıl toplantı, gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkının ihlali niteliğindeki bu engelleyici ve taciz edici tutum; Cumartesi Annelerinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu ihlal kararına rağmen devam etmektedir. Cumartesi Anneleri ile birlikte adalet ve hakikat arayışımızı bu keyfi engellemelere rağmen sürdürmekte kararlıyız.

Adalet ve hakikat arayışına yönelik siyasi baskı ve engellemelere karşı, bütün insan hakları savunucularını Cumartesi Annelerinin mücadelesinin yanında yer almaya çağırıyoruz. Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını, Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu ihlal kararına rağmen Galatasaray Meydanında uygulanan fiili eylem yasağının derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

İnsan Hakları Derneği