Adana’da Çocukların Yaşadıkları

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi istatistiklerine göre Adana’da son 11 ayda tam 264 çocuk gözaltına alındı, 69’u ise tutuklandı. Üstelik bu rakamların içinde adli nedenlerle alınan çocuklar dahil değil.

Atış çocukları karakolda saklıyor!
Çocuklara ilişkin açıklamaları ile dikkat çeken Adana Valisi İlhan Atış, çocukları karakolda koruyor, cezaevinde onları ana babalarından saklıyor(!?) Çocukları anne babalarından bile daha fazla sevdiğini iddia eden Atış son 11 ayda 264 çocuğu karakollarda ‘bağrına’ bastı!!

İHD Adana Şubesi olarak çıkardığımız istatistikî bilgiler 2008 yılı Ocak-Kasım ayları arasını kapsıyor. Bu dönemde 264 çocuk gözaltına alınırken, bunlardan 69’u tutuklanarak cezaevine konuldu. 105 çocuk savcılıktan, 95 çocuk ise gözaltı biriminden serbest bırakıldı. Şu anda Pozantı ve Karataş Cezaevinde 14 çocuk, hala tutuklu.

Ayrıca gözaltına alınan çocuklardan 40 tanesi gözaltına alınma esnasında ve polis otosunda dayak atıldığı gerekçesiyle derneğimize başvuruda bulunurken, 20 çocuk da adliye ye getirilirken kollarına kelepçe vurulduğunu beyan etmiştir

Bu rakamlara adli nedenlerle gözaltına alınan çocuklar dahil değil. İHD, adli çocuklarla ilgili de yakın zamanda açıklama yapacak.

ETHEM AÇIKALIN
İHD ADANA ŞUBESİ BAŞKANI

Bir cevap yazın