Alıkonulan Asker ve Polislerin Serbest Bırakılması için Hükümete ve Siyasi Partilere Çağrı Yapıyoruz!

Türkiye’de 24 Temmuz 2015 tarihinde başlayan ve halen devam eden silahlı çatışma ortamında PKK tarafından alıkonulan çok sayıda asker, polis ve istihbarat görevlisi olduğu bilinmektedir. Alıkonulan asker ve polislerle ilgili arka plan bilgisi açıklamamızın ekinde yer almaktadır.

7 Haziran 2018 günü Fırat Haber Ajansı’nda alıkonulan asker ve polislerden 9’unun sesli ve görüntülü mesajları haber olarak yayınlanmıştır. Bu haberde, alıkonulan asker ve polislerin tümü, devletin/hükümetin kendileri için hiçbir şey yapmadığını, siyasi partilerin kendi durumlarını gündeme getirmediğini belirtip bir kez daha duyarlılık çağrısı yapmıştır.

İHD olarak uzun yıllardan bu yana bu şekilde alıkonulan çok sayıda asker, polis ve sivilin teslim alınmasını gerçekleştirmiş ve aileleriyle buluşturmuş durumdayız. Ancak ilk defa üç yıla yaklaşan bir süredir alıkonulan asker ve polislerin teslimini gerçekleştiremedik. Bunun elbette sebepleri vardır. En önemli sebep devam eden silahlı çatışma ortamı ve savaştır. Dolayısıyla bir kez daha Kürt sorunun çözülebilmesi için, çatışmasızlık ortamına ihtiyaç bulunduğunu ve devam eden savaşın durdurulması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Türkiye, Suriye ve Irak’ta çok geniş bir coğrafyada askeri varlığını giderek arttırmaktadır. Bu durumun uluslararası hukuk bakımından gayri meşru olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin seçim öncesi bir süreçte siyasi amaçlar uğruna Irak topraklarında, Federe Kürdistan Bölgesinde kalıcı askeri üsler inşa ederek, askeri operasyonlar yapmasının uluslararası hukuk bakımından geçerliliği olmadığı gibi, ulusal hukuk bakımından da sorunlu olduğunu belirtmek isteriz. Bu operasyonların bir an önce sona erdirilmesini ve askeri birliklerin Türkiye topraklarını geri dönmesini, barışa giden sürece katkı sunacağı için ifade etmek isteriz. Seçim öncesi oluşacak siyasi iradeyi ipotek altına alacak askeri maceralardan uzak durmaya davet ediyoruz.

İnsan hakları savunucuları olarak 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde oluşacak siyasi iradeye, şimdiden seslenmek istiyoruz. Kürt sorunu ancak ve ancak barışçıl ve demokratik yollarla çözülebilir, savaş politikalarıyla çözülemez.

Bugün İHD Diyarbakır Şubesinde, alıkonulan asker ve polis aileleriyle birlikte hükümete, seçimlere giden siyasi partilere ve Cumhurbaşkanı adaylarına sesleniyoruz:

7 Haziran’da mesajları yayınlanan polis ve askerlerin sesine kulak verin. Onlar bu ülkenin vatandaşları ve güvenlik görevlileridir. Onların serbest bırakılması için gerekli her türlü girişimde bulunun ve onlar yokmuş davranmaktan vazgeçin. Özellikle siyasi parti liderlerine ve temsilcilerine sesleniyoruz. Alıkonulan asker ve polisleri gündeminize alacak mısınız? Ne zaman onlardan bahsedeceksiniz?

İHD olarak alıkonulan asker ve polisleri her zaman teslim alabileceğimizi ve bu konuda her türlü girişimde bulunmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

İHD GENEL MERKEZİ

AÇIKLAMA EK:

ALIKONULAN ASKER VE POLİSLER İLE İLGİLİ BİLGİ NOTU

Türkiye’de, 24 Temmuz 2015 tarihinde silahlı çatışmaların maalesef yeniden başlaması ile birlikte PKK/HPG tarafından alıkonulan sivil ve güvenlik personeli konusu yeniden kamuoyu gündemine gelmiştir. Geçmiş dönemde insan hakları örgütlerinin çabaları sonucu alıkonulan kişilerin tamamı sağ salim teslim alınmış ve ailelerine kavuşturulmuştur. Temmuz-Ağustos 2015 döneminde alıkonulan 20 gümrük memuru İHD tarafından 8 Eylül günü Irak Federe Kürdistan Bölgesinde, PKK/HPG’ den teslim alınarak Türkiye’ye getirilmiş ve ailelerine kavuşturulmuştur.

PKK/HPG tarafından yolların kesilip, yol kontrolleri yapıldığı sırada alıkonulan asker ve polisler ise hala serbest bırakılmamıştır. Ailelerin İHD genel merkezine yaptığı başvurularda belirtilen kişiler şunlardır:

24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda polis memuru Vedat Kaya alıkonulmuştur.

28 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda polis memuru Sedat Yabalak alıkonulmuştur.

13 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır-Lice karayolunda uzman çavuş Hüseyin Sarı ve Er Sedat Sorgun ile Er Süleyman Sungur alıkonulmuştur.

18 Eylül 2015 tarihinde Dersim-Erzincan karayolunda astsubay Semih Özbey Alıkonulmuştur.

2 Ekim 2015 tarihinde Dersim-Pülümür karayolunda Er Müslüm Altuntaş ve Er Adil Kavaklı alıkonulmuştur.

12 Aralık 2015 tarihinde Şırnak merkezde uzman çavuşlar Sedat Vardar ve Ferdi Polat alıkonmuşlardır.

21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari’de Uzman Çavuşlar Ümit Gıcır ve Mevlüt Kahveci alıkonmuşlardır.

Alıkonulan kişilerin aileleri ve yakınlarının İHD ve Mazlum Der’e başvuruları olmuştur. Bu kişilerin serbest bırakılması ve teslim alınması amacıyla son iki yıl içinde İHD, Mazlumder ve TİHV genel merkezleri ile İHD şubeleri tarafından çok sayıda açıklamalar yapılmıştır.

Aileler ile birlikte basın toplantıları dışında TBMM nezdinde siyasi partilerin grup başkan vekillikleri ve çeşitli devlet görevlileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, aileler bizzat bakanlar, başbakan ve cumhurbaşkanı ile görüşerek sorunun çözümünü dile getirmişlerdir.

Alıkonulan asker ve polislerden Vedat Kaya, Sedat Yabalak, Hüseyin Sarı, Semih Özbay, Müslim Altuntaş ve Adil Kavaklı’nın sesli ve görüntülü mesajları ilk olarak 4 Ocak 2016 tarihindeyayınlanmıştır.

İHD’nin çağrısı üzerine ikinci kez sesli ve görüntülü mesaj 8 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanmıştır. Ancak, bu sefer sadece Süleyman Sungur, Müslim Altuntaş ve Adil Kavaklı’nın mesajları verilmiştir.

23 Aralık 2016 tarihinde TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcileri ile İHD ve aileler görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde İHD, insiyatif alarak bu kişileri teslim alabileceğini belirtmiştir. Bu görüşmelerde sadece HDP ile görüşme basın önünde gerçekleşmiştir.

22 Haziran 2017 tarihinde alıkonulan asker ve polis aileleri ile birlikte İHD Diyarbakır şubede ortak açıklama ve çağrı yapılmıştır.

29 Eylül 2017 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeye İHD heyeti ile birlikte aileler de katılmıştır.

2 Ekim 2017 tarihinde CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, aileler ve İHD genel başkanı TBMM’de bu konuda açıklama ve çağrı yapmıştır.

Girişimlerimiz üzerine 7 Haziran 2018 tarihinde Fırat Haber Ajansında alıkonulan asker ve polislerden Astsubay Semih Özbey, polis Sedat Yabalak, erler Sedat Sorgun, Müslim Altıntaş, Adil Kavaklı, Süleyman Sungur, Uzman Çavuşlar Hüseyin Sarı, Ümit Gıcır ve Mevlüt Kahveci’nin sesli ve görüntülü mesajları yayınlanmıştır.

Alıkonulanlar hakkında son iki yıldır iç işleri bakanından 2 kez, başbakandan 3 kez, Cumhurbaşkanından 1 kez ailelerle birlikte görüşmek için İHD genel merkezi randevu istemiştir. Ancak, henüz görüşme gerçekleşmemiştir. Cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer bakanlar ailelerden kişilerle görüşmektedirler. Ancak, basın önünde görüşmekten kaçınmaktadırlar.