Ankara’da Zorla Kaçırılarak Kaybedilenlerin Akıbeti Açıklansın; Failler Yargılansın!

27 Mayıs 2017

Ankara’da zorla kaçırılarak kaybedildiği iddia edilen 11 kişinin yakınları sosyal medya üzerinden durumu kamuoyu ile paylaşmışlar, bu kişiler arasında Önder Asan‘ın 13 Mayıs 2017 tarihinde ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Ayrıca Turgut Çapan ve Fatih Kılıç’ın ailesinin İHD’ye yazılı başvuruları bulunmaktadır.

Kaçırılarak kaybedildiği iddia edilen kişilerin akıbetinin araştırılarak durumlarının ne olduğunun açıklanması ve yaşam haklarının korunması görevi devlete aittir; yetkili adli kolluk ve savcılık makamları etkili soruşturma yürüterek bu kişilerin ailelerinin yaptığı başvurulara cevap vermek durumundadırlar.

İHD, bu konuyu oldukça ciddiye almaktadır. Bu kişilerin akıbetinin araştırılarak hayatta olup olmadıklarının ortaya çıkarılması ve zorla kaybetme suçunu işleyenlerin yargı önüne çıkarılabilmesi amacıyla İHD, bu durumu Birleşmiş Milletler Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu’na bildirmektedir. Bunun dışında Turgut Çapan ile ilgili olarak İHD’nin İçişleri Bakanlığı’na yapmış olduğu müracaatın cevabı beklenmektedir.

Kamuoyunun bu tip zorla kaybetmelerle ilgili olarak duyarlı olması ve insan hakları örgütlerine yardımcı olması gerekmektedir. Bu kişilerin ailelerinin İHD’ye bizzat başvuru yapması da önemlidir.

 1. Sunay Elmas: Ankara’da yaşayan Elmas, 27 Ocak 2016’da çocuklarını Sincan’a bıraktı, dönüşte CEPA Alışveriş Merkezi’nin önünden saat 11.00’de siyah bir Transporter ile kaçırıldığı iddia ediliyor Ailesi, Sincan’dan döndükten sonra aracının tüm görüntüleri MOBESE kameralarında olduğunu söylüyor. Eşinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı başvurulardan bir sonuç çıkmadı.
 2. Ayhan Oran: Eski MİT çalışanı. Yunanistan’da görev yaptığı sırada Haziran 2016’da Türkiye’ye çağrıldı, 17 Temmuz 2016’da açığa alındığı, 2 Ağustos 2016’da ihraç edildiği ortaya çıktı. Ailesinin verdiği bilgilere göre, 1 Kasım 2016’da saat 12.38’de bulunduğu sitenin kamera kayıtlarından bulunduğu siteden çıkışı görülüyor. Kendisinden bir daha haber alınamadı.
 3. Mustafa Özgür Gültekin: Rekabet Kurumu çalışanıydı. 21 Aralık 2016’da, saat 18.15 sıralarında Ankara Beştepe’de kaçırıldığı iddia edildi. Ailesi çevredeki tüm kamera kayıtlarını topladı. Kayıtlarda Gültekin’in dört araç tarafından takip edildiği görülüyor. Gültekin aracından inip bir markete giriyor, alışveriş yapıp çıktıktan sonra etrafı sarılıyor ve siyah Transporter’a bindirilerek kaçırılıyor.
 4. Hüseyin Kötüce: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalışanıydı. Şubat 2017’de işyerinden çıktıktan sonra aracına binmek üzere gittiği Batıkent metro istasyonu otoparkından saat 19.00 civarında kaçırıldığı söylendi. Polise başvuran ailenin ısrarına rağmen araçta parmak izi tespiti yapılmadı, etraftaki kamera görüntüleri toplanmadı.
 5. Turgut Çapan: Daha sonra kapatılan Turgut Özal Üniversitesi çalışanıydı. 31 Mart 2017’de Yenimahalle’nin Şentepe semtinde kaçırıldığı iddia edildi.
 6. Mesut Geçer: Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çalışanı. MİT’ten ihraç edildikten sonra 31 Mart 2017’de Yenimahalle ilçesi Çakırlar semtinde arabası durdurularak kaçırıldığı ileri sürüldü.
 7. Önder Asan: FETÖ/PDY soruşturması sebebiyle kapatılan özel bir okulda öğretmendi. Yenimahalle’nin Şentepe semtinde 1 Nisan 2017’de kaçırıldığı iddia edildi. Yakınları kendi imkânlarıyla çevredeki kamera görüntülerinin bir kısmını topladı. Asan’ın aracı, lastiği kesilmiş halde kaçırıldığı yere yakın bir noktada bulundu. Kaçırılışından 42 gün sonra 13 Mayıs 2017 tarihinde avukatı tarafından polis merkezinde gözaltında görüldüğü ve sonrasında bir mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiği iddia edilmektedir.
 8. CENGİZ USTA: 4 Nisan 2017 tarihinde öğretmen Cengiz Usta kayboldu. Ailesi Emniyet’ten yardım alamayınca kendi imkânlarıyla bilgi topladı ve Usta’nın benzer yöntemlerle kaçırıldığını belirledi.
 9. MUSTAFA ÖZBEN: Ankara Barosu eski Avukatlarından Mustafa Özben 9 Mayıs 2017 günü öğlen saatlerinde kızını okula bırakmak üzere evinden çıktı. Özben o gün evine geri dönmedi.
  Özben’in bir müddet KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesinde de öğretim görevlisi olarak derslere girdiği öğrenildi.
 10. FATİH KILIÇ: KHK ile mesleğinden ihraç edilen öğretmen Fatih KILIÇ’tan 14 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ailesi haber alamamaktadır. Fatih Kılıç 14 Mayıs 2017 günü saat 23.00 sıralarında Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) ailesini yolcu ettikten sonra ortadan kayboldu. Ailenin ısrarlarına rağmen Emniyet, AŞTİ’deki kamera kayıtlarına erişim izni vermedi.
 11. DURMUŞ ALİ ÇETİN: KHK ile mesleğinden ihraç edilen polis memuru Durmuş Ali Çetin, 17 Mayıs 2017’de evinden ayrıldı ve ailesi kayıp başvurusunda bulundu. 7 ay önce açığa alınıp daha sonra da meslekten ihraç edilen 3 çocuk babası Durmuş Ali Çetin, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Arıtaş Mahallesi’nde yaşadığı evden sabah saatlerinde ayrıldı ve bir daha dönmedi. Aile, polisten yardım alamamaktan şikâyetçi.

Durmuş Ali Çetin hakkında güncelleme:
Basından elde ettiğimiz bilgilere göre Durmuş Ali Çetin 17 Mayıs tarihinde Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki evinden ayrılmış, 5 gün sonra ailesi tarafından Hatay’da bulunmuş ve 17 Ağustos tarihinde ise İstanbul’daki evinde intihar etmişti
r.

Bir cevap yazın