Artıyorlar, Eksiliyorlar Hasta Mahpuslara Özgürlük!

26.10.2016

Üzerinde yaşadığımız topraklar insanlık tarihinde onurlu bir yere sahip birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birçok evrensel değer bu topraklarda boy vermiş, dünyaya yayılmıştır. Maalesef uzunca bir süredir durum farklılaşmıştır.

Bu topraklar çatışmalara, savaşlara, işkencelere, insanlık tarihinin en kirli sayfalarında yer alacak bir kısım uygulamalara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bu kadar kötülük karşısında susup oturmak yerine iyi ve doğru olanı savunacak, evrensel değerleri yükseltmek için daha fazla mücadele edeceğiz. İşte bu nedenle yine hasta mahpuslar için sokaklardayız.

İHD Genel Merkez verilerine göre Türkiye cezaevlerinde 323’ü ağır toplam 905 hasta mahpus bulunmaktadır. Bu kadar hasta mahpus olur mu ya da bu kadar mahpus hasta olur mu diye merak edip durumu sorgulayan bir sistem olmadığı için bu insanların sayıları her geçen gün eksilerek artmaktadır.

Evet, Türkiye cezaevlerinde bulunan hasta mahpuslar her geçen gün eksilerek artıyor, yaşamını yitiren bir hasta mahpusu cezaevinden tabutla çıkarmış olmanın utancını yaşarken yeni birçok hasta mahpusun ismini listelere yazmak zorunda kalıyoruz.

Cezaevinde sağlığını koruyamadığımız ya da ağır hasta olmasına rağmen ısrarla hapsedilen insanların, yani hasta mahpusların hayatlarından ve sağlıklarından toplum olarak hepimiz sorumluyuz.

Eksilen de artan da önce insan, önce aileden biri, önce bir dost, önce bir köpeğin sahibi, bir çocuğun annesi/babası ya da önce bir kitabın yazarı, sonra hasta ve sonra mahpus.

Biz insan hakları savunucuları için 323’ü ağır toplam 905 hasta mahpustan bahsederken rakamları telaffuz etmek dahi utanma nedenidir. Fakat tek tek takip ettiğimiz ve kaydını tuttuğumuz bilinsin, mücadelemiz sonuç versin diyedir bu çabamız. 905 ayrı hayat ve hikâyeden bahsettiğimizin farkındayız. Sizler de farkında olun. 905 insan diyoruz, hasta bedeni hapsedilmiş, tedavi imkânlarından yeterince faydalanamayan, hastalığı ağırlaşan ve sürekli eksilen, sürekli artan…

Hapishane duvarlarının arasında ölüme terk ettiğimiz 800 insan, ışığını sönmeye, sözünü tükenmeye bıraktığımız 905 hikâye, 905 hasta mahpus var bu topraklarda. Tüm hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar insan hakları savunucuları olarak onların adını, sayısını, hikâyesini ve taleplerini dile getirmeye, haykırmaya devam edeceğiz.

En temel insan hakkı olan yaşam hakkının, hasta bedenlerin hapsedilmesi yoluyla ihlal edilmesi kabul etmeyeceğiz. Hasta mahpusların serbest bırakılmaması, insan onuruna aykırı bir muamele, işkence ve sürece yayılmış bir idam cezasıdır. Türkiye cezaevlerinde bulunan ve cezaevi koşullarında bulunmamasını gerektirecek düzeyde hasta olan, gerekli tedavilere ulaşmak için dışarıda olması gereken ya da cezaevlerinde hastalığı ağırlaşan insanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Dışarıda, içerisinde bulunduğunuz olağanüstü haller, çatışma ve savaşlar, siyasi mücadele ve kavgalarınız hasta mahpusların taleplerinin göz ardı edilmesi hakkını sizlere vermez.

Bugün 26 Ekim Dünya Hasta Hakları gününde insan hakları savunucuları olarak hapishanedeki hasta mahpuslarında olduğunu ve bu mahpusların sesi olmaya devam edeceğimizi buradan tekrar kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

Ve buradan,

Başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere tüm yetkililere, yasamaya, yürütme ve yargı organlarında yer alan yetkililere sesleniyoruz; bir hikâye daha bitmeden, bir hayat daha eksilmeden, bir hasta mahpus daha ölmeden tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın.

İHD MERKEZİ HAPİSHANELER KOMİSYONU

Bir cevap yazın