Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi İHD Genel Merkezi’ni Ziyaret Etti

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin aldığı karar uyarınca 25 Eylül 2017 tarihinde bir referandum yapılacaktır. Bu referandum bölge yönetiminde yaşayan halkın bağımsızlık isteyip istemeyeceği ile ilgilidir.

Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli siyasi partilerden ve şahsiyetlerden oluşan Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi 11 Ağustos 2017 günü Derneğimizi ziyaret etmiştir. Bu ziyarette yapılacak referandum ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

İHD olarak, Türkiye’nin BM İkiz Sözleşmeleri’ne taraf olduğunu ve bu sözleşmelerin yürürlükte olduğunu, bu sözleşmelerin her ikisinin birinci maddelerinde halkların kendi geleceğini belirleme hakkını düzenlendiğini, her halk gibi Kürt halkının da birlikte yaşadığı diğer halklarla birlikle kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunu, bu kapsamda referandum yapılmasının bir hak olduğunu ve bu hakkın engellenmemesi gerektiğini, hem hak olması hem de iyi komşuluk ilişkileri bağlamında bu referandumun desteklenmesi gerektiğini ifade edip bölge yönetiminde yaşayan Kürtler ve diğer halklar başta olmak üzere çeşitli siyasi parti ve yapıların ulusal birliklerinin sağlanması konusunda çaba içerisinde olmaları ve Federal Kürdistan Parlamentosu’nun açık tutularak böylesi önemli bir kararın parlamento kararı haline getirilmesinin önemi konuşulmuştur.

Görüşmede ayrıca bölge yönetiminden talep gelmesi halinde seçim gözlemciliği konusunun yetkili kurullarımızda konuşularak değerlendirileceği ifade edilmiştir.

Bir cevap yazın