BERFO ANA’NIN VEFATI NEDENİ İLE BAŞSAĞLIĞI

21 Şubat 2013

Berfo Kırbayır, Türkiye’de gözaltında kayıpların akıbetinin bulunması mücadelesinde sembol bir isim ve yüreği yanan bir Ana’dır. Oğlu Cemil Kırbayır’ın 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bir gün sonra 13 Eylül 1980’de Kars’ta gözaltında kaybedilmesinden bu yanan oğlunun akıbetini araştırmış, 27 Mayıs 1995 tarihinde kayıp yakınları ve İHD’nin başlattığı Kayıplar oturma eylemlerine sağlığı elverdiği ölçüde sürekli katılmıştır. Şubat 2010’da kayıp yakınları ve İHD yetkilileri ile birlikte Başbakanla görüşmüş, bunun üzerine oğlunun akıbetinin araştırılması için TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda alt komisyon kurulmuş, komisyon raporu ile Cemil Kırbayır’ın gözaltında öldürüldüğü, ancak cenazesinin bulunamadığı belirtilmiştir. Komisyon raporu üzerine Kars’ta başlatılan soruşturma bir türlü dava halini alamamıştır. İHD Yöneticileri ve Kırbayır ailesi 14.12.2012 tarihinde Adalet Bakanı ile görüşmüş, Berfo Ana’nın sağlık durumunun elvermediği bir an önce dava açılması gerektiği belirtilmiş olmasına karşın, bugüne değin bir türlü dava açılamamıştır.

Berfo Ana, 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştiren darbeci Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davada da müdahil olarak yer alıyordu.

Yüreği yanan bir anaya evladının mezarını gösteremeyen siyasal iktidarın bu ölüm nedeni ile bir kez daha utanması gerektiğini, başka anaların yüreğinin yanmaması için insan hakları ile ilgili sorumluluklarını bir an önce yerine getirmesini beklemekteyiz.

Berfo Ana yüreği yanan mücadeleci bir insan hakları savunucusu olarak asla unutulmayacak, oğlu Cemil’i ve diğer kayıpları kaybedenler ise lanetle anılacaktır.

Başta Kırbayır Ailesi olmak üzere Berfo Ana’yı sevenlere, kayıp yakınlarına, insan hakları camiasına başsağlığı dileriz.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın