Bursa’da İnfaz Koruma Memurlarını Taşıyan Servis Aracına Yapılan Saldırıyı Kınıyor, Cengiz Yiğit’in Yaşamını Kaybetmesinden Duyduğumuz Üzüntüyü Paylaşıyoruz

Medyaya yansıyan haberlerden; 20 Nisan 2022 sabah saatlerinde, Bursa cezaevinde görevli infaz koruma memurlarını taşıyan servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlama nedeniyle Cengiz Yiğit isimli infaz koruma memurunun yaşamını yitirdiği, biri ağır olmak üzere çok sayıda infaz koruma memurunun yaralandığı öğrenilmiştir. Yetkililer yaptıkları ilk açıklamalarda olayın planlı bir “terör saldırısı” olabileceğini ve araştırmanın devam ettiğini ifade etmiştir. Yaşam hakkına yönelmiş, planlı olma olasılığı bulunduğu belirtilen bu saldırıyı kınıyoruz.

Hapishanelerdeki hak ihlallerinin, mahpusların yaşam haklarını tehdit eder boyutlara vardığı ve şüpheli mahpus ölümlerinin artmasına bağlı kamuoyunda ciddi bir duyarlılığın oluştuğu günümüz koşullarında gerçekleşen bu saldırının, olası provokasyon etkisi göz önünde bulundurulmalı, saldırı olayına dair soruşturma bu sorumlulukla yürütülmeli, hapishanelerdeki uygulamalar hak ihlalleri yönünden titizlikle takip edilmelidir.

Her tür şiddetin önlenmesi için mücadele eden insan hakları savunucuları olarak, söz konusu saldırıyı tekraren kınıyor, infaz koruma memuru Cengiz Yiğit’in  yaşamını kaybetmesinden duyduğumuz üzüntüyü paylaşıyoruz. Etkin bir soruşturma yürütülerek hakikatin ortaya çıkartılması ve faillerin tespit edilerek cezalandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi