CENOVA’DA KÜRESELLEŞME KARŞITI BİR KİŞİNİN KATLEDİLMESİNİ KINIYORUZ

İtalya'nın Cenova şehrinde gerçekleştirilen G-8 zirvesi sırasında meydana gelen olaylarda bir kişi İtaya güvenlik güçleri tarafından katledilmiştir. Zirve sırasında küreselleşme karşıtlarının gösterisine saldıran güvenlik güçleri yüzlerce kişiyi yaralamış onlarca kişi de gözaltına alınmıştır. Ayrıca İtalya güvenlik güçlere göstericilerin kaldığı yerlere baskın düzenleyerek onlarca kişiyi yaralamıştır. Göstericilerin kaldığı binaya yapılan saldırı sırasında adeta bir vahşet yaşandığı görülmektedir. Televizyon kameralarına yansıyan görüntüler tüyler ürperticidir. Yerler kan gölüne dönmüş, bütün bilgisayarlar, televizyonlar ve göstericilere ait her türlü malzeme kullanılamaz hale getirilmiştir.

'Demokrasiyle yönetildiğini' söyleyen İtalya en demokratik haklara bile neden bu kadar tahammülsüz davranmaktadır. Toplantı ve gösteri hakkını engellemek için Cenova'da adeta sıkıyönetim ilan edilmiş ve ancak savaş döneminde görülebilecek şekilde, şehrin bir çok yerine füzeler yerleştirilmiştir.Bütün bunlar ne için? Küreselleşmenin sonucunda açlığa, işsizliğe mahkum olan milyonlarca insanın sesini kısmak için. Sermayedarların sermayelerini ve karlarını her gün daha da büyütmek için.

İnsan hakları savunucuları dünyanın neresinde olursa olsun, insanlara yapılan zulme, baskıya, işkenceye ve her türlü insan hakları ihlaline karşıdır. Cenova'da güvenlik güçlerinin demokratik haklarını kullanan kişilere saldırması kabul edilemez bir vahşettir. Demokrasi ve özgürlüklerin vatanı olduğunu iddia eden Avrupa'nın hiçbir ülkesinde en temel hakların bile güvencede olmadığının göstergesidir. Geçen hafta İsviçre'de güvenlik güçlerinin bir Türk vatandaşını döverek (işkence ederek) öldürmesi ve en son Cenova'da pervasızca bir kişinin öldürülmesi, onlarca kişinin yaralanması bunun kanıtıdır. Yaşam hakkına yönelen her türlü saldırı bir insanlık ayıbıdır.

İnsan Hakları Derneği küreselleşmenin insan hakları ihlallerini artırdığını ve buna karşı durmak gerektiğini savunmaktadır. Küreselleşmenin her şeyden önce yaşam hakkımıza bir saldırı olduğu Cenova'da görülmüştür. Bu nedenle küreselleşme karşıtlarının eylemini destekliyoruz.

İnsan Hakları Derneği bütün dünyadaki insan hakları savunucularına, demokrasi güçlerine ve özgürlükten yana olan herkesi, İtalya'yı ve ayrıca katliama ortak olan G-8 ülkelerini kınamaya çağırmaktadır.

İnsan Hakları Derneği olarak bütün ülkelerde toplumsal olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinin silahsızlandırılmasını istiyoruz.

İsmail Boyraz
İHD Genel Sekreter Yardımcısı

Bir cevap yazın