CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR KİME EMANET

05.05.2014

CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR KİME EMANET

Cezaevindeki bir çocuk daha cezaevinde uğradığı tecavüzü yetkilere anlattığı halde cezaevi yetkililerinin aldırmazlığı nedeniyle defalarca yaşamaya devam etmiş ve ancak tahliye olduktan sonra hem failler hem cezaevi yetkilileri hakkında şikayetçi olabilmiş ve ihtiyaç duyduğu tedaviye başlayabilmiştir.

Cezaevi yetkilileri, mahpus çocuk yaşadığı tecavüzü defalarca bildirmesine rağmen hiçbir şey yapmamıştır.

Tecavüzün gerçekleştiği tuvaletlerin camını kapatan gazeteleri kaldırtmayarak tecavüzün yapılmasına göz yummuştur.

En sonunda da çocuğu tek kişilik hücreye konularak cezalandırmıştır.

Koğuştaki diğer çocuklar da cinsel istismar failinden şikayetçi oldukları halde fail hakkında hiçbir şey yapılmamıştır.

Adalet bakanlığı ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğünün, Çocuk cezaevi yetkililerinin, Adana Ceyhan M tipi cezaevi yetkililerinin nasıl bir çalışma yönergeleri var ki taciz tecavüz ve mahpus çocuklara yönelik şiddet çocuk cezaevlerinin rutini haline gelebilmiştir.

Nasıl bir denetleme mekanizması var ki bu kurumlarda sürekli hak ihlalleri yaşanıyor, ama hiç düzelme olmuyor.

Cezaevindeki çocuklara yaşatılanlar bize ceza evi yetkililerinin mahpus çocukları düşman olarak kabul ettiğini göstermektedir.

Dört aydır Türkiye’deki insan hakları örgütleri ve çocuklarla ilgili olan tüm örgütler ve çocuklarla ilgili olan tüm mesleklerin örgütleri çocuk cezaevinde yaşananlara dikkat çekiyoruz ve çocuk cezaevlerinin kapatılmasını istiyoruz. Ama bir şeyin değişmediği ortada.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz:

Koruyamıyorsunuz; tüm mahpus çocukları tahliye edin.

Koruyamıyorsunuz ve mahpuslara insan onuruna yaraşır biçimde davranmıyorsunuz; tutuklu çocukların kaldığı çocuk cezaevlerini kapatın.

Ama hala çalışmaya devam ediyorsunuz. Etkin soruşturmalarla sorumluları cezalandırın. Beceremedikleri bu görevleri yapmalarını engelleyin.

Bütün çocuklarımız kıymetlidir. Bunu unutmayın.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Bir cevap yazın