Cezaevleri Ölüm Evlerine Dönüştü

30 Mayıs 2008 tarihinde şubemize yaşadığı ciddi sağlık sorunları nedeniyle mektup ile başvuran ve Siirt D Tipi Cezaevinde hükümlü bulunan 66 yaşındaki Ali Çekin, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Ali Çekin, cezaevinde hükümlü olarak kalırken rahatsızlanmış, D.Ü Tıp Fakültesi hastanesinde yapılan tetkikler sonucu hastalığına karaciğer kanseri tanısı konulmuştur. 77 yaşındaki eşi Hediye Çekin’de cezaevinde hükümlü olarak kalmaktadır. Bu hastalığın cezaevi koşullarında tedavisinin mümkün olmadığından hareketle, daha uygun koşullarda tedavi için ceza infazının kaldırılması için kendisi ve eşi; 1982 Anayasasının 104. maddesi kapsamında Cumhurbaşkanı’na yazılı başvuruda bulunmuşlar. İlerleyen yaşlarına ve hastalığın ciddiyetine rağmen bu talepleri karşılıksız kalmıştır. 

Bu durum, 04.06.2008 şubemiz tarafından yazılı olarak TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığına, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne bildirildi. Bu taleplere yönelikte olumlu yanıt alınmamıştır. 

Evrensel hukukta tariflenen cezanın mantığı, iddia veya hüküm olunan suçtan caydırmaktır. 66 ve 77 yaşlarında iki insanın raporlarla belgelenen hastalığa rağmen ceza infazının ifa edilmesi hukuk mantığıyla çelişmektedir. Dahası, resmi kurum ve mercilere yapılan tüm başvuru ve bilgilendirmelere rağmen yeni bir işlemin tesis edilmemiş olması Ali Çekin’in ölüm sürecini hızlandırmıştır. İnsan hakları örgütleri ve savunucuları olarak; bunu cezaevinde ve resmi ihmal sonucu olan bir ölüm olarak değerlendiriyoruz. Yaşamını yitiren Ali Çekin’in eşi 77 yaşındaki Hediye Çekin’in hala cezaevinde tutulmasını kabul edilmez olarak görüyoruz. Ali Çekin’in ölüm olayı ve Hediye Çekin’in tutukluluk hali durumunun takipçisi olacağız. 

Saygılarımızla, 

M. Raci BİLİCİ   

İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi

Not: Ali Çekin ve eşi Hediye Çekin’in kimlik bilgilerine göre, Ali Çekin’in 1942 (66) doğumlu olduğu eşi Hediye Çekin’in 1932 (77) doğumlu olduğu, ancak gerçek yaşları Hediye Çekin 72 yaşında Ali Çekin’in 77 yaşında olduğu belirtilmektedir.

Bir cevap yazın